28 stycznia 2006r., godzina 17.15, Chorzów, hala targowa. Tę datę i to miejsce będziemy już zawsze pamiętać.
Otylia Jędrzejczak ma niespełna 23 lata. Studiuje na warszawskim AWF-ie. Od dwóch lat jest najpopularniejszym polskim sportowcem. W październiku ub. r. pływaczka miała wypadek samochodowy. Prokurator postawił jej zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci brata. Od tamtej pory unika mediów, rzadko się uśmiecha, ale już trenuje.
Dostali Order Uśmiechu, liczne wyróżnienia i nagrody. Ich rodzinny dom dziecka był stawiany za wzór. Jednak dziś ich były wychowanek odsłonił inny obraz domu państwa Sz. Nieludzki rygor, bicie, wymyślne, graniczące z torturą kary.
"Daj nam pieniądze, a my zapewnimy ci ochronę. Jeśli nie zapłacisz, ciebie i twoją rodzinę na pewno spotka coś złego". Takie groźby to częste praktyki stosowane przez gangsterów. Kilka miesięcy temu podobne ultimatum dostał Michał z Gliwic. Michał ma 16 lat, a za ochronę musiał płacić swojemu koledze z klasy.
Skazany za czyny pedofilskie nauczyciel może nadal uczyć dzieci. Tak uznał sędzia krakowskiego sądu.
- Podoba mi się moja buzia. I koniec – tak wyglądała "konferencja prasowa" 10-letniej Angeliki dla bardzo licznie przybyłych dziś do krakowskiego szpitala dziecięcego dziennikarzy. Dziewczynce, której walkę o powrót do normalnego życia po potwornym wypadku śledzimy od kilku miesięcy, zdjęto dziś opatrunek z twarzy.
12-letnia Jadzia przez sześć lat była szykanowana przezwiskami w szkole. W domu często dochodziło do awantur. W pierwszy dzień ferii dziewczynka popełniła samobójstwo. Kto jest winny śmierci Jadzi?
Kto jest matką 3,5-letniego Adriana? Kobieta, która go urodziła, czy która go wychowała? O prawo do opieki nad chłopcem walczy rodzona matka i opiekunka, która twierdzi, że wyłącznie ona zajmowała się dzieckiem przez trzy lata.
- Nie wiem, co mu odbiło. Na drugi dzień przyszedł do pracy i woził ludzi – mówi o kierowcy busa z Zabrza, który zamordował 25-letnią dziewczynę, pasażerkę samochodu, jego kolega. Morderca zadał ofierze ponad 40 ciosów nożem.
Tomek miał skończyć 15 lat. Nie doczekał swoich urodzin. Sześć dni wcześniej zginął ratując życie swojemu kuzynowi. Pod Michałem załamał się lód na Jeziorku Gocławskim w Warszawie.
W Solcu Kujawskim nauczyciel brutalnie wyprowadził z klasy ucznia. Jego koledzy nagrali zajście i pokazali je dyrektorowi szkoły. Nauczyciel został zwolniony. Kto dziś rządzi w szkole? Wychowawcy czy ich podopieczni?
Psychiatra, którego kamera UWAGI! przyłapała na wystawianiu fałszywego zaświadczenia w zamian za pieniądze, został oskarżony. Jego rozprawa nie rozpoczęła się jednak, bo lekarz zasłania się stanem swojego zdrowia psychicznego. Nadal mimo to przyjmuje pacjentów.
Julia Wróblewska to najmłodsza gwiazda w Kulisach Sławy. Ma siedem lat. Uczy się w pierwszej klasie szkoły podstawowej w Warszawie. Z powodu udziału w filmie „Tylko mnie kochaj” przez miesiąc nie chodziła na lekcje. Mimo to szybko nadrobiła zaległości.
Na boiskach piłkarskich niższych lig od lat trwa tragedia. Umierają młodzi piłkarze, których stan zdrowia wyklucza uprawianie sportu. Za ich śmierć ponoszą winę lekarze, trenerzy, prezesi klubów.
Nikogo w ostrołęckim sądzie nie dziwiło to, że jedna z jego pracownic zarabiająca dwa tysiące złotych zgromadziła majątek godny biznesmena. Teraz okazało się, że przez lata brała łapówki od przestępców.
W wyniku skandalicznie przeprowadzonego śledztwa w sprawie wypadku drogowego postawiono zarzuty niewinnemu człowiekowi. Choć prokuratura bije się w piersi, prowadzący w dyletancki sposób postępowanie nie zostali w żaden sposób ukarani.
- Jestem samodzielną osobą i mogłabym tak egzystować rok, dwa lata. To dla mnie dużo. Daliby mi czas – mówi Jolanta Gotkowska. Sąd Rodzinny w Bydgoszczy w trybie nadzwyczajnym i bez wiedzy zainteresowanych postanowił odebrać kobiecie dzieci. Argumentował, że chora na raka matka nie może opiekować się swoimi dziećmi.
Jak wynika z ekspertyzy Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego z Warszawy, przyczyną wypadku Otylii Jędrzejczak była nadmierna prędkość, z jaką prowadziła samochód. Zdaniem ekspertów na liczniku mogła mieć od 130 do 150 km/h.
Nikt nie zauważył, że w porządnym domu we Wrocławiu trwa powolna agonia chorego na porażenie mózgowe chłopca. Rodzice nie umieli zapewnić mu opieki. Zmarł z głodu. Ani w szkole, ani w ośrodku pomocy społecznej, ani w przychodni nikt nie potrafi wyjaśnić, dlaczego nie zainteresowano się jego losem.
Rozpoczął się proces dwóch policjantów z Dobrego Miasta, którzy odpowiadają za niedopełnienie obowiązków służbowych i zlekceważenie konieczności interwencji we Włodowie. Pozbawieni wsparcia policji mieszkańcy wsi dokonali samosądu i zakatowali mężczyznę.
- Widziałem go z nożem w ręku, powiedział mi: "Poderżnąłem jej łeb i będzie święty spokój" – mówi o mieszkańcu śląskich Ornontowic jego sąsiad. Zdzisław S. od dłuższego czasu publicznie zapowiadał, że zabije swoją żonę. Policja ograniczyła się tylko do upominania przyszłego mordercy.
Prokurator musi przestrzegać prawa, bo sam stoi na jego straży. Jednak są przypadki, w których przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości łamią przepisy, nie ponoszą za to odpowiedzialności i nadal pełnią swoją funkcję. Przykładem jest Krzysztof B. z Krasnegostawu. Opowiada o nim żona, Anna, która przyjechała do niego z Ukrainy.
- Dawid musiał robić pompki. Żeby nie dotykał ziemi, miał podłożoną pod głowę poduszeczkę z wbitą igłą. Kiedy przeklinaliśmy, wlewali nam do buzi mydło albo sypali na język pieprz – o tak wymyślnych karach opowiada siedmioro wychowanków rodzinnego domu dziecka z Wrocławia. Opiekunowie znęcali się nad dziećmi przez ponad cztery lata. Sprawa wyszła na jaw dopiero, gdy pobite przez przybranych rodziców dziecko poskarżyło się nauczycielom.
Rok temu rozpędzony ford sierra uderzył w leżącego na ulicy chłopaka. Sprawcą wypadku, jak twierdzi naoczny świadek, był Tomasz M., policjant z Brzeska, który tego dnia był pod wpływem alkoholu. Mimo to sprawa nigdy nie trafiła do sądu.
Ryszard Zatorski jest małomówny i skromny. Pozostaje w cieniu swoich dzieł. Współpracował przy tworzeniu „Vabank-u”, „Deja Vu”, „Killerów”. Później było „Nigdy w życiu”, „Kryminalni”, a niedawno ukończył pracę nad kolejną komedią romantyczną „Tylko mnie kochaj”.
Rosyjskie władze dbały o to, by świat nie dowiedział się o tysiącach bezdomnych dzieci. Prawdę o ich tragedii udało się pokazać naszej rodaczce. Hanna Polak widziała jak dzieci piją, palą, wąchają klej i powoli umierają. Spędziła z bezdomnymi wiele miesięcy. Pomagała im, żywiła, ratowała od śmierci. Wreszcie nagrała o nich film, który dostał on nominację do Oskara.
Matka uciekła od własnych dzieci. Zostawiła trzech małych synków i męża. Jak ojciec radzi sobie samotnie wychowując dzieci? Jak można pomóc, by dzieci nie zaznały jeszcze większej krzywdy i pustki?
Zaczyna się proces Ryszarda Niemczyka, jednego z najbardziej znanych polskich gangsterów. Ze względu na groźbę zamachu na życie Niemczyka rozprawy będą odbywać się w sobotę, w niemal całkowicie odciętym od świata budynku bielskiego sądu.
- Z Polski do Austrii można popłynąć statkiem pasażerskim, a Krzysztof Kolumb to słynny polski uczony, który dokonał opływu kuli ziemskiej – oto cytaty z wiadomości przekazanych uczniom pierwszej klasy w Szkole Podstawowej w Sątopach na Warmii. Ta sama nauczycielka upokarzała siedmioletnie dzieci krzykiem i stawianiem do kąta tyłem do klasy. Brak kompetencji nauczycielki ujawniła matka jednej z uczennic.
Jeszcze do niedawna Kazimierz Grabek był jednym z najbogatszych biznesmenów w Polsce. Pierwsze pieniądze zarobił na hodowli drobiu i produkcji kleju. Potem zaczął budować żelatynowe imperium. Media okrzyknęły go królem żelatyny. Stracił jednak koronę, gdy wyszło na jaw, że nie spłaca zaciągniętych kredytów, a kolejne zakłady doprowadza do upadłości. Sprawą doprowadzenia do ruiny puławskiej fabryki zajęła się prokuratura. Królowi żelatyny i kilku innym osobom postawiono zarzut działania na szkodę spółki i straty na około 17 mln zł. Proces ma się rozpocząć na początku tego roku. Czy uda się odczytać akt oskarżenia? Czy powtórzy się scenariusz z procesu w Toruniu?