Jak powinna wyglądać opieka nad osobami z upośledzeniem umysłowym? Rozmowa z Krystyną Mrugalską ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
- Wychowanie przez siostrę zakonną polegało na tym, że dzieci się biło. Dzień w dzień bito nas pasem po rękach. Czekaliśmy tylko na swoją kolej – mówi była wychowanka domu dziecka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Do tego samego Zgromadzenia należy zakonnica, która znęcała się nad swoją upośledzoną podopieczną w Studzienicznej.
Czym różni się dzisiejsza telewizja od tej sprzed 20 lat? Kim są ludzie telewizji: autorytetami czy gwiazdorami? Zapraszamy do dyskusji na naszym Forum i do wzięcia udziału w debacie na blog.pl oraz blog.onet.pl!
Co dalej ze sprawą siostry zakonnej, która znęcała się nad swoją upośledzoną podopieczną?
- Tam pojawia się wyjątkowy element sadyzmu. Zamiatają to pod dywan i mówią, że to dla dobra dzieci. To jest oszustwo – mówi Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Czy zakonnica, która biła chore dziecko poniosła konsekwencje? Czy urzędnicy wyjaśnili tę sprawę?
Była dla naszych dzieci drugim domem - mówią o szkole specjalnej w Radomiu rodzice uczniów. Od roku, razem z nauczycielami, walczą o zmianę kierownictwa placówki.
Zarzut zamordowania syna, żony i teściowej usłyszał ojciec rodziny. – Przykładna, kochająca się rodzina – mówią sąsiedzi. Czy motywem zbrodni był kryzys małżeński?
Nie myślała o karierze piosenkarki, myślała za to, by zostać zakonnicą. Nie rozumie, co to znaczy być gwiazdą. Mimo 75. lat ma więcej energii niż niejeden 30-latek i jest narodowym skarbem.
Jak powinna wyglądać szkoła integracyjna? Pozytywnym przykładem jest Zespół Szkół Integracyjnych Nr 75 w Warszawie, gdzie dzieci mogą czuć się bezpiecznie w przyjaznym środowisku. Tego nie było w programie!
Integracyjny system kształcenia ma umożliwiać dzieciom niepełnoprawnym dorastanie i naukę w gronie zdrowych rówieśników. Dzieci zdrowe ma uczyć tolerancji wobec niepełnosprawnych. Tymi założeniami przyciąga rodziców szkoła podstawowa numer 74 w Szczecinie, która od 12 lat prowadzi klasy integracyjne. Jednak w rzeczywistości integracja jest tam fikcją. Dzieci mają uprzedzenia do niepełnosprawnych i nie mają zapewnionej należytej opieki.
Urodzili się w Polsce, ale ich sława dawno przekroczyła granicę naszego kraju. Są młodzi i pełni pasji. Osiągają spektakularne sukcesy. Czy zawdzięczają to Polsce? Jak postrzegają Polaków?
Jana Wejcherta, prezydenta grupy ITI, właściciela stacji TVN nie złamał kryzys gospodarczy. Nie uległ politycznym naciskom. Skutecznie walczył z białaczką. Pokonała go infekcja bakteryjna. Zmarł 31 października. Na początku stycznia obchodziłby 60 urodziny. Rodzina, znajomi i przyjaciele mówią, że stracili wspaniałego, dobrego człowieka, wizjonera i lidera biznesu.
Są prawdopodobnie najskuteczniejszymi detektywami w Polsce. W ciągu czterech lat rozwiązali prawie 600 kryminalnych i obyczajowych zagadek. W Kulisach Sławy Marzena Fliegel, Maciej Friedek i Krzysztof Dziób, bohaterowie popularnego serialu TVN Detektywi!
Coraz liczniejsze są zastępy komiksowych fanów. W liczbie nowych tytułów pogubili się nawet najwięksi znawcy gatunku. Komiksy to już nie tylko książeczki dla dzieci. Opowiadają poważne, a nawet tragiczne historie. Era komiksu dopiero się zaczyna.
- Za co on nas chce przeprosić? Czy można zabić, a potem popatrzeć w oczy i powiedzieć, że nic by jej nie zrobił? Przecież on odebrał jej życie – mówi ojciec 17-letniej Iwony. Jej zabójca stanął właśnie przed sądem.
44-letnia Barbara została porwana przez męża. To miała być kara za to, że bez pozwolenia wyprowadziła się od tyrana. Mężczyzna wywiózł ją do lasu, brutalnie pobił i zgwałcił.
Historia wstrząsającej zbrodni, o której opowiedzieliśmy w UWADZE! znalazła swój finał. Podejrzany o zabójstwo 17-letniej Iwony mężczyzna został ujęty w Wielkiej Brytanii. Teraz stanął przed sądem. Rafał P. przyznał się do zabójstwa. W piątek w UWADZE! relacja z jego procesu, a dziś przypominamy nasze reportaże o zbrodni, którą policjanci nazwali "totalnie bezsensowną".
Ściągnij z naszej strony krótki test przygotowany przez Szkołę Pamięci Wojakowskich i sprawdź swoją pamięć! Zobacz także, jak z zadaniem radzi sobie mistrz zapamiętywania!
Zastraszanie, upokarzanie, gnębienie psychiczne - to zdaniem nauczycieli szkoły podstawowej w Płużnicy metody pracy dyrektorki szkoły. Jej dyktatorskie rządy miały doprowadzić do samobójczej śmierci katechetki. Według nauczycieli kobieta nie wytrzymała presji psychicznej i nadmiaru obowiązków które nałożyła na nią dyrektorka szkoły.
Łukasz ma sześć lat, jednak los już ciężko go doświadczył. Urodził się z wieloma wadami, które uniemożliwiają mu normalne życie i zetknął się z bezdusznością urzędników. Mimo to jest pogodnym, ciekawym świata dzieckiem. Dzisiaj historia Łukasza, którego odwiedziliśmy latem.
- Do tej pory mnie denerwuje, gdy ktoś bierze rzeczy męża, przestawia, zmienia coś. Jeszcze dużo czasu minie do momentu, gdy to zaakceptuję i uwierzę. On dla mnie cały czas jest obecny - mówi Anna Wajszczuk – Religa, żona profesora Zbigniewa Religi.
Jak wspomina lata spędzone z profesorem? Czy pamięć o Zbigniewie Relidze przetrwa?
To jedna z najbardziej tajemniczych i wciąż nieuleczalnych chorób, na którą zapada jedno na sto pięćdziesięcioro dzieci. Rodzice autystycznych dzieci muszą zmagać się nie tylko z ich chorobą, ale też z nietolerancją otoczenia. Jak udaje się im z tym walczyć, pokazuje pierwszy w Polsce film o autyzmie, nakręcony przez nich samych.
Rzadko zdarza się, żeby pacjenci odwiedzali szpital tęskniąc za personelem. A jednak takie sytuacje można spotkać w jednym z lubelskich szpitali. Pacjenci z wyrazami wdzięczności i podziękowaniami za bardzo dobrą obsługę przychodzą do jednej z pielęgniarek, Anny Iwanek. Co ją wyróżnia?