86-letnia, chora na Alzheimera, pani Celina, zakończyła życie w strasznych męczarniach. Po tym, jak wyszła z domu i zabłądziła, samotna, wycieńczona i głodna umierała przez kilka dni w lesie. W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że kobieta błąkała się po ulicach, a sąsiedzi alarmowali o tym opiekę społeczną. - Nie wszystko da się przewidzieć. Jakość usług opiekuńczych była sprawdzana! - bronią się teraz pracownicy społeczni.
To historia jak z filmowego dramatu: mafia kupiła kilkuletniego, chorego na porażenie mózgowe Daniela, by zarabiał żebrząc na warszawskich ulicach. Kiedy trafił do ośrodka szkolno-wychowawczego, wydawało się, że wreszcie zacznie żyć. Okazało się jednak, że opiekunowie zaplanowali dla niego inny scenariusz: resztę życia miał spędzić w domu pomocy społecznej.
Dziennikarze UWAGI! - Maciej Dopierała oraz Daniel Liszkiewicz zwycięzcami XIII edycji Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „interwencja”. Zostali nagrodzeni za reportaż "Złodzieje rowerów".
Była kobietą niezwykłą, a na pewno nietypową. Maria Czubaszek zmarła w czwartek, miała 76 lat. To jedna z najbardziej znanych i utytułowanych polskich satyryczek. Jej dialogi, skecze i słuchowiska z pewnością długo jeszcze będą nas bawić. Postanowiliśmy przypomnieć państwu kulisy sławy Marii Czubaszek, które zrealizowaliśmy kilka lat temu.
Ciągłe infekcje, bóle stawów, problemy ze wzrokiem, wciąż nowe i nawracające objawy. Tak swoje dolegliwości opisują pacjenci, których dotknęła borelioza, czyli choroba odkleszczowa. Jak ją wykryć i leczyć?
Co kieruje dwudziestokilkuletnim studentem, który w bestialski sposób morduje zwierzęta? Damian P. został właśnie skazany na rok więzienia za okrutne zabicie kota sąsiadki. Tuż przed zapadnięciem wyroku na jaw wyszły nowe bulwersujące informacje o tym, co działo się w mieszkaniu, które zajmował razem z kolegą.
Historia sparaliżowanego Michała Kłysa wydaje się nieprawdopodobna: tragedia, która zmieniła nieodwracalnie życie jego i wielu innych osób, ponad milion złotych odszkodowania i bezkarność działaczy sportowych, którzy zrobili wszystko, żeby go Michałowi nie wypłacić. Władze warszawskiego sportu pozostawiły na pastwę losu sparaliżowanego sportowca. Czy w końcu dostanie należne mu pieniądze?
Od początku maja na trasie z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy obowiązuje nowy regulamin przewozów konnych - taką informację przekazał Tatrzański Park Narodowy. W zarządzeniu doprecyzowano kwestie związane z obowiązkowymi przerwami dla koni między kolejnymi kursami oraz zapisy dotyczące wieku koni mogących pracować na tej trasie.
Matka chorego na autyzm chłopca każdego dnia zmaga się z niepełnosprawnością dziecka. Musi też walczyć z urzędnikami, którzy pozbawiają ją środków do życia...
Przeciążone, chore, źle traktowane - taki zdaniem organizacji prozwierzęcych jest los koni pracujących na drodze do Morskiego Oka. Właściciele koni twierdzą, że jest inaczej: dbają o zwierzęta, przestrzegają czasu ich pracy i limitu liczby osób przewożonych fasiągiem. Zapewniają, że swój wiek "emerytalny" konie spędzają pracując w gospodarstwach agroturystycznych.
Szczenięta w drewnianych "trumnach", koza dręczona na apelu szkolnym, czy studenci, którzy znęcali się nad papugami - to jedne z ostatnich spraw, które dotarły do redakcji UWAGI!. Wszystkie trafiły na mapę okrucieństwa na sosuwaga.tvn.pl i zajęli się nimi nasi reporterzy. Jeszcze w poniedziałek było ich niemal 100, teraz doniesień jest jeszcze więcej.
Zamiast na chorobę Alzheimera, dostawał leki uspokajające. Zaraz potem rodzina zabrała go z Trzcianki. Pan Marian już nie żyje, a jego syn ma dyrektorowi ośrodka sporo do zarzucenia. Co jeszcze wydarzyło się w domu opieki?
Trzy lata temu w domu w Jastrzębiu Zdroju w pożarze zginęła niemal cała rodzina: matka i czwórka dzieci. Przeżył najstarszy syn i ojciec, którego w nocy gdy trwał pożar nie było w domu. Po niemal rocznym śledztwie policja zatrzymała mężczyznę, Dariusza Perzyńskiego, pod zarzutem pięciokrotnego morderstwa. Trafił do aresztu śledczego, gdzie czeka na wyrok sądu. Jesteśmy pierwszymi dziennikarzami, z którymi Perzyński zgodził się porozmawiać. Cały czas utrzymuje, że to zwykłe nieporozumienie...
Od ośmiu lat podbija serca widzów rolą gospodyni serialowego księdza Mateusza, ale jednocześnie gra w ambitnych produkcjach u wybitnych reżyserów. Kinga Preis uznawana jest za najbardziej wszechstronną polską aktorkę i wielokrotnie była laureatką nagród teatralnych i filmowych. Mimo pokaźnego dorobku aktorka dotychczas nie zgadzała się na udział w naszym programie. Teraz wreszcie zmieniła zdanie. Jak mocno aktorka wyznacza granice między pracą, a prywatnością?
Spalone auta, elewacje budynków, czy kontenery na śmieci to widok, który od wielu lat nie daje spokoju mieszkańcom niewielkiej miejscowości graniczącej z Bielskiem-Białą. Jak to możliwe, że nikt nie jest w stanie powstrzymać seryjnego podpalacza, skoro wszyscy wiedzą kim jest, a on sam przyznaje się do winy?
Festiwal kina niezależnego Netia Off Camera, który właśnie trwa w Krakowie, to pełne sale kinowe i projekcje filmów z całego świata. Dziewiąta edycja festiwalu to też rekordowe wysokie nagrody dla najzdolniejszych młodych twórców, dzięki którym stworzą kolejne produkcje - tak jak tegoroczny gość specjalny, debiutujący cztery lata temu, a dziś promujący swój nowy film Mads Matthiesien.
Jakub Kazubski od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe. Mimo to pracuje, rozwija swoje pasje i cieszy się życiem. Jaka jest jego recepta na szczęście?
Dziennikarze UWAGI! dotarli do lekarza, którego nazwisko pojawiało się na stronie domów opieki w Trzciance i Czchowie. - To nadużycie - mówi w rozmowie z naszą reporterką dr n. med. Leszek Klimczak.
76-letni uzbrojony w pistolet emeryt zamordował zięcia, ciężko ranił córkę i popełnił samobójstwo. Co było przyczyną ataku desperata? Czy prokuratura i policja zlekceważyły sygnały o nadciągającej tragedii?
Ponad sześć tysięcy złotych miesięcznie brutto otrzymuje teraz sędzia oskarżony o łapówkarstwo. Pensja prawnika do tej pory kosztowała podatników ponad pół miliona złotych.
Przez całe życie były dla siebie jak siostry, ale kilka tygodni temu brutalnie je rozdzielono. 78-letnia kobieta została odcięta od świata i umieszczona w nieznanym miejscu, a jej bliskim zabroniono kontaktów z nią. Jak do tego doszło?
Fani nazywają ją Bestią albo Polską Królową Przemocy. Na te określenia, podobnie jak na zwycięski pas największej federacji mieszanych sztuk walki, zasłużyła wieloletnią, ciężką pracą. Jaka jest poza klatką i o co tak naprawdę walczy Joanna Jędrzejczyk?
- One mnie jadły... Wyjadły mi mięśnie, zdarły skórę. Mlaskały i oblizywały krew - mówi Katarzyna Kozłowska, która ponad rok temu została pogryziona przez psy biegające po okolicy bez nadzoru właściciela. Kobieta ledwo uszła z życiem. Sprawa trafiła do sądu, ale wyrok - jak na razie nieprawomocny - jest nie do zaakceptowania.
Dlaczego właściciele dziewięcioletniej Fergie prawie zagłodzili swoją amstaffkę na śmierć? - Jeszcze kilka dni i moglibyśmy odebrać tylko zwłoki psa - mówi Grzegorz Bielawski z Pogotowia dla Zwierząt.
Pies został zakopany żywcem przez swojego właściciela. - Z odległości kilku metrów zobaczyliśmy świeżo usypaną ziemię, która unosiła się delikatnie. W rytm oddychania - relacjonował wtedy policjant. Teraz dwaj mężczyźni, do których należał pies, usłyszeli wyroki.
Dlaczego nikt nie zauważył krzywdy podopiecznych ośrodków w Trzciance i Czchowie? Jak to możliwe, że nie odnotowano tortur, upokorzeń, głodzenia i innych niedociągnięć? Gdzie były służby i urzędnicy odpowiedzialni za kontrole? Dlaczego podopieczni z Trzcianki i Czchowa wciąż nie zostali ewakuowani? Czas rozliczyć urzędników z kroków, jakie podjęli.
Interwencję w sprawie ośrodka opieki dla osób z Alzheimerem zapowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich. W UWADZE! mówił o tym Krzysztof Olkowicz, zastępca RPO.
Mamy dowody na to, że w drugim ośrodku, którego właścicielem jest Zbigniew Lasota, stosowany jest ten sam schemat obchodzenia się z ludźmi co w Trzciance. Jedna szczoteczka do zębów, jedna chusteczka nawilżająca dla wszystkich, jeden ręcznik, ale też wiązanie ludzi - to tylko niektóre nieprawidłowości, na które natrafiliśmy w Czchowie.
Szok, wzburzenie, ale często i niedowierzanie towarzyszą naszym widzom, którzy od poniedziałku śledzą sprawę domu opieki dla cierpiących na chorobę Alzheimera w Trzciance pod Warszawą. Swoimi opiniami dzielą się na forum na stronie uwaga.tvn.pl i na Facebooku.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i urzędnicy wojewody zaczęli działać w sprawie ośrodka dla cierpiących na chorobę Alzheimera w Trzciance. O koszmarze ludzi, którzy tam się znajdują mówimy w naszych programów od poniedziałku.