62-letni mężczyzna zmarł przed bramą szpitala. Od momentu, gdy straż miejska wezwała dla niego pogotowie do chwili, gdy policjanci stwierdzili, że nie żyje minęło ponad dziewięć godzin. Większą część tego czasu chory spędził nie w budynku szpitala, ale przed nim, bez żadnej opieki.
Znów tragedia w polskiej kopalni. W piątek w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej wybuchł metan. Nie żyje 14. górników, dwóch z 40. rannych jest w stanie krytycznym. Tragedia rodzin. Pytania, czy wypadku można było uniknąć.
Na to pytanie najsławniejszy polski koszykarz ma nieoczekiwaną odpowiedź. Jaką? Czytaj i oglądaj, a dowiesz się także, dlaczego musiał zostać sportowcem, czemu nazywano go Drewniakiem, co sądzi o bogactwie i dlaczego rozmawia ze swoim samochodem. A także wielu innych rzeczy o jedynym Polaku, który robi karierę w NBA.
Ewa, Kryspina i Dorota to gimnazjalistki z Jerzmanowej pod Głogowem. Dziewczyny zrobiły film Brudna robota, który jako jeden z sześciu obrazów został zakwalifikowany do światowego finału konkursu Panasonic Kid Witness News w Tokio. Wcześniej dziewczyny pokonały prawie 60 konkurencyjnych ekip z Europy.
Dwie dziewczynki uratowały życie ciężko rannego człowieka. Obie przeszły kurs ratownictwa medycznego, zorganizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. O tym, jak wygląda taki kurs opowiada Jerzy Owsiak.
Jak nauczyć dzieci ratowania życia? Oto fragmenty filmu przygotowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, który pokazuje, jak wyglądają zajęcia z ratownictwa medycznego.
Daria i Diana, dwie kilkunastoletnie dziewczynki, uratowały mężczyznę rannego w wypadku. Można by o nich powiedzieć, że zachowały się jak dorośli, gdyby nie to, że dorośli w podobnych wypadkach nie zawsze wiedzą, jak się zachować.
Polskie osiedla powstałe w ostatnich latach na fali boomu budowlanego pozbawione są zaplecza w postaci szkół, przedszkoli, placów zabaw, parków a nawet dróg czy chodników. Kto za to odpowiada? Czy zostaliśmy skazani na betonowe pustynie?
Tego nie było w programie! Specjalistka od przestrzeni niechcianych i odrzucanych – tzw. miejsc trzecich, pokazuje jak w prosty sposób zamienić zwykły trawnik we wspólny skwer.
- Miasteczko Wilanów wbrew nazwie nie jest miastem. Jest tylko sypialnią. Od blokowiska sypialnego ono różni się tylko estetyką - mówi Magdalena Staniszkis, architekt, urbanista i wykładowca Politechniki Warszawskiej. Tego nie było w programie!
- 200 koników polnych to jest porządny posiłek. Cała patelnia jedzenia wysokiej jakości – mówi Łukasz Łuczaj. 35-letni doktor biologii od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne. Uczy na nich przyrządzania potraw z dzikich roślin i owadów.
Od dwóch tygodni w szkołach i przedszkolach obowiązuje nowy program nauczania. Do pierwszych klas trafiły pierwsze sześciolatki. Jednak większości dzieci w tym wieku uczy się w zerówkach. Gdzie start po wiedzę jest lepszy: w szkole czy w przedszkolu?
Feel zaistniał na polskiej scenie muzycznej dwa lata temu. Od tego czasu zespół jest na fali sukcesu. Niezliczeni fani, setki koncertów i sława. Na jedną ze swoich tras koncertowych członkowie grupy pojechali razem z reporterem UWAGI! Kamera towarzyszyła im nie tylko na scenie, ale również za kulisami. Co zarejestrowała?
Tatry nie rosną, a turyści idą tam w miliony. Co robić, by pomóc wspaniałym górom, których goście nie zawsze wiedzą, jak się zachować w narodowym parku? A i samych turystów też poinstruować, co powinni robić, by nie zrobić sobie krzywdy na trudnych szlakach?
Jestem godna podziwu, że Kuba wraca ze szkoły gimbusem. Podpatrywałam go raz. Taki mały człowieczek z plecaczkiem, dzielnie i pewnie wsiadający do autobusu.
Edyta Paradowska przez dwa lata walczyła o to, by wyjaśnić wysokie, niesłusznie naliczane rachunki. Przez cały ten czas żaden z fachowców nie był w stanie stwierdzić dlaczego płaci tak ogromne kwoty za prąd.
Rodzice sześciolatków stanęli przed trudnym wyborem: posłać dziecko do zerówki w szkole, czy w przedszkolu? Rodzice Kuby zdecydowali się na szkolę. Czy wybór okaże się trafny? Jakie są plusy i minusy tej decyzji? Mama Kuby, Justyna Marciniak, opisuje swoje spostrzeżenia i doświadczenia na blogu.
Telewizyjna kamera po raz pierwszy w realnych akcjach policji z Centralnego Biura Śledczego, autentyczne zdjęcia, nie reżyserowane sceny. Reporterzy UWAGI Edyta Krześniak i Krzysztof Spiechowicz biorą udział w prawdziwej wojnie policji z najgroźniejszymi bandytami w Polsce. Śledzą pracę nie pokazywanej dotychczas w mediach formacji polskiej policji, najbardziej elitarnej jednostki Centralnego Biura Śledczego - Wydziału Specjalnego.
- Na miejscu przestępstwa zadaję pytania ofierze. Gdy widzę poranione, pokawałkowane ciała, trudno mi zebrać myśli. Gdy zadaję te pytania na głos, porządkuję myśli – mówi Bogdan Lach, najsłynniejszy polski profiler.
Kolejki do lekarzy, niskie emerytury, samotność i strach przed postępującą techniką. Polska nie jest krajem przyjaznym starszym ludziom. Czy tak musi być? Znaleźliśmy ludzi, którzy chcieliby zmienić ten smutny obraz. Mają marzenia, plany, korzystają ze zdobyczy techniki, próbują żyć tak, jakby nie byli emerytami, tylko nadal aktywnymi, młodymi ludźmi.