Po pięciu latach wytężonych poszukiwań została wyjaśniona sprawa zaginięcia Wioletty S. Młoda kobieta będąca w siódmym miesiącu ciąży, wyszła z domu i nigdy nie wróciła. Policjanci i prokuratorzy od początku podejrzewali, że w zaginięcie jest zamieszany jej ówczesny przyjaciel i najprawdopodobniej ojciec dziecka. 33-letni Grzegorz T. kilkakrotnie był przesłuchiwany. W tym tygodniu przyznał się do zabójstwa i wskazał miejsce ukrycia zwłok dziewczyny. Sprawą zajmowała się Uwaga!
Antypolak, prowokator - to jedne z najłagodniejszych epitetów, jakie słyszał na swój temat. Powodem wyzwisk są mocne, ciekawe, historyczne książki na tematy, które do tej pory były tabu. Jan Tomasz Gross - w Polsce autor kontrowersyjny, na świecie szanowany i uznany. Najpierw byli "Sąsiedzi" - książka o Żydach zamordowanych przez polskich sąsiadów w Jedwabnem, później "Strach", a kilkanaście dni temu wyszły "Złote żniwa" napisane wspólnie z byłą żoną. Jakim jest człowiekiem? Czy ma satysfakcję z zamieszania, jakie wywołuje?
I to bardzo duży. Przekonują o tym walczący z nią znany już naszym Widzom Jacek Szczepanik i kolejny adept diety Adriana Lukoszka 20-letni Marek Mikulski, który zaczął tyć ze stresu, a od miesiąca chudnie.
Jacek Szczepanik niedawno sam szukał u innych rady, jak się odchudzać, teraz sam staje się doradcą tych, którzy podejmują dietę. Obejrzyj rozmowę pana Jacka z panem Markiem, który odchudza się od miesiąca. Nie było jej w telewizji.
Marek Mikulski utył ze stresu, teraz podjął walkę z wagą. Stosuje dietę, ale też przestrzega wysiłkowego rygoru. Obejrzyj sceny, których nie było w telewizji.
- A to, co cię w tym świecie otacza traktujesz jako torturę umysłu i ciała - Michał Pauli o swoim pobycie w tajskim więzieniu. Przeczytaj i obejrzyj zapis czata.
8-letni Lucky umierał z wycieńczenia, zaledwie kilka metrów od płotu, na oczach właściciela i sąsiadów. Właściciel chcącego porozmawiać reportera UWAGI! potraktował w chamski sposób, a jego sąsiad powiedział reporterowi krótko: - Zajmijcie się czymś lepszym.
- W Polsce średnia życia z mukowiscydozą to 25 lat. Ja mam 23 – mówi chory Jakub Bielak. Uratować go może przeszczep płuc. W Polsce nie wykonuje się takich operacji. Jedyną szansą dla Kuby jest przeszczep w Szwajcarii. Ten jednak kosztuje około 600 tysięcy złotych.
Profesor Jan Podgórski, wybitny neurochirurg trzy lata walczył o dobre imię. Nie został złamany, ale upokorzony. Próbowano zrobić z niego drugiego doktora G. Szef CBA na specjalnej, transmitowanej przez media konferencji ogłosił zatrzymanie profesora, który za łapówki miał tworzyć dokumentacje medyczną najgroźniejszym w Polsce przestępcom. Postawiono mu kilka zarzutów, odebrano stanowisko, zmuszono do odejścia z wojska. Ostatnio Sąd Najwyższy oczyścił go z zarzutów.
Mija rok od od znalezienia zwłok chłopca w wodach zalewu w Cieszynie. Do dziś nie wiadomo, kim było półtoraroczne dziecko, któremu po śmierci nadano imię Jaś. Przypominamy reportaż o tej tragedii.
Gościem czata UWAGI! był Michał Szpak, wzbudzający największe kontrowersje uczestnik pierwszego odcinka polskiej edycji "X Factor". Przeczytaj zapis rozmowy.
Gościem czata UWAGI! był Michał Szpak, wzbudzający największe kontrowersje uczestnik pierwszego odcinka polskiej edycji "X Factor". Przeczytaj zapis rozmowy.
- Najbardziej pamiętam zapach gnijącego ludzkiego ciała. I nieustanny brzęk łańcuchów, cisza tam nigdy nie następowała - Michał Pauli cudem wydostał się na wolność z tajskiego więzienia, do którego trafił za przemyt narkotyków. Uwolnienie zawdzięcza Marii Kaczyńskiej i pomocy trzech prezydentów – Lecha Kaczyńskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy.
"12 razy śmierć" - tytuł książki Michała Pauli o jego pobycie w więzieniu w Tajlandii wziął się stąd, że na taką karę za przemyt narkotyków skazał go sąd. Tego fragmentu nie było w telewizji.
Przez co najmniej kilka tygodni rolnik spod Włocławka głodził swojego psa. Zwierzę zdechło w okrutnych męczarniach. Tę bulwersującą sprawę nagłośnili działacze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. To do nich i innych organizacji zajmujących się prawami zwierząt spływają codziennie dziesiątki informacji o głodzonych, podpalanych i bitych stworzeniach. Dzięki poświęceniu wolontariuszy wiele psów i kotów uniknęło tragicznego losu.
Żyć jak pies z kotem - to określenie wrogości nie tylko między zwierzętami, ale także między ludźmi. Jak bardzo mylny jest ten stereotyp pokazuje niezwykła przyjaźń psa i kota mieszkających ze sobą w Katowicach. To jedna z tysięcy historii, jakie przysłali nam Państwo w formie wsparcia dla naszej akcji „Zwierzęta są jak ludzie. Czują"
Na nagraniach słychać, jak matka w przerażający sposób krzyczy na swojego pięcioletniego syna. Co chwila używa wulgaryzmów, grozi dziecku. Nagrań dokonał i umieścił je w Internecie ojciec dziecka. Matka rozpoznaje swój głos, ale przeczy, że krzyczała na syna.
Do niewielkiej miejscowości koło Bydgoszczy reporterzy UWAGI! pojechali po sygnale od jednego z naszych widzów. Pisał do naszej redakcji o pozostawionym bez opieki, wygłodniałym psie, który żyje tylko dzięki doraźnej pomocy sąsiadów.
Co najmniej tyle. Taki plan zakłada sobie Michał Szpak, 20-latek z Jasła, którego nie zraziły ani złośliwe uwagi krajan, ani powitalne gwizdy publiczności X Factor. Publiczność pożegnała go owacją na stojąco, a w Jaśle zaczynają o nim mówić z sympatią.
Jak poradzić sobie z lękiem przed innością? Czasem wydaje się ona wręcz obrzydliwa, niekiedy budzi strach, a najczęściej okazuje się, że to po prostu głupie stereotypy. Wystarczy się przełamać i z bliska poznać to czego się obawiamy, co nas odrzuca. Taki jest sens akcji "Żywe książki"...