- Wyglądała jakby spała. Gdyby nie ta krew na uchu - relacjonuje brat kobiety, którą miał zamordować własny mąż. Niedługo potem mężczyzna zabił siebie i trójkę dzieci w wypadku samochodowym. Nie zostawił listu, nikomu nie zwierzał się z żadnych kłopotów, rodzina wydawała się być szczęśliwa. Z ustaleń reportera UWAGI! wynika jednak, że historia może mieć drugie dno.
- Najgorsze są pobyty w szpitalu: usypianie do operacji, wenflony, zmiany opatrunków - wylicza chorująca na łamliwość kości Wiktoria, podopieczna Fundacji TVN "nie jesteś sam", która choruje na łamliwość kości. Dziewczynka ma zaledwie 11 lat, a przeszła już kilkadziesiąt skomplikowanych operacji! Na przekór wszystkiemu jest bardzo wesoła, pełna optymizmu.
- Pomoc innych pozwala mi chwilami zupełnie zapomnieć, że jestem chora - mówi 11-letnia Wiktora, cierpiąca na łamliwość kości. By odmienić życie chorych dzieci - podopiecznych Fundacji TVN "nie jesteś sam" - wystarczy wysłać sms o treści POMAGAM pod numer 7126 lub pomagać online na stronie fundacja.tvn.pl.
Prokuratura Rejonowa w Leżajsku postawiła Sławomirowi K. zarzut nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 10-letniego Bartka. Chłopiec wpadł do niezabezpieczonej studni i doznał poważnych obrażeń.
Straciły matkę, która popełniła samobójstwo. Ich ojciec także nie żył. Potem trafiły pod opiekę niewydolnej wychowawczo babci. Ich dziadek – Jan Z., który do niedawna odsiadywał wyrok za molestowanie seksualne jednej ze swych córek, teraz wrócił do domu. O zagrożeniu dla dzieci zaalarmowała nas córka Jana Z. , która także w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie. Sytuację rodzeństwa od 11 miesięcy znają: MOPS, PCPR i sąd.
Reporter Uwagi i Superwizjera Tomasz Patora otrzymał nagorodę za najlepszy reportaż na 26. Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi.
14-leni Błażej uległ tragicznemu w skutkach wypadkowi. To, co zdarzyło się później zasługuje na wielkie uznanie. Pomoc nadchodzi zewsząd…
Dwa tygodnie temu pokazywaliśmy Państwu reportaż o dramatycznej historii 71-letniej ociemniałej pani Urszuli, która przez lata mieszkała w skandalicznych warunkach. Dopiero, kiedy o jej sytuacji dowiedziała się mieszkająca kiedyś w sąsiedztwie pani Agnieszka, postanowiła jej natychmiast pomóc. Po naszej interwencji pani Urszula trafiła do ośrodka interwencji kryzysowej, gdzie oczekuje na miejsce w domu pomocy społecznej. Dziś wracamy do tej historii.
Czternastoletnia Oliwia dopiero po dwóch miesiącach przyznała się mamie, że jest ofiarą cyberprzemocy i szantażu. Potem doszło do bójki pomiędzy jej rodzicami, a jedną z uczennic szkoły, do której chodzi. Czy dorośli postanowili wymierzyć sprawiedliwość nastolatce, czy też - jak twierdzą - zostali przez nią zaatakowani? Sprawę bada prokuratura.
Przez długie lata bezprawnie uwięzieni byli za murami szpitali psychiatrycznych. Teraz niektórym z nich przychodzi walczyć nie tylko o sprawiedliwość i godność, ale też o życie. Jedna z takich osób, Krystian Broll, leczy się z białaczki, której objawy miał już na oddziale psychiatrycznym. Czy jej przyczyną było nieprawidłowe i niepotrzebne leczenie?
Domki stojące na terenie ogródków działkowych to dla nich jedyne domy. - Nie mamy dokąd pójść - mówią zdesperowani ludzie. Ich sytuacja stała się dramatyczna, gdy odcięto im prąd. - To ma ich zmobilizować, by pomyśleli o przyszłości i znaleźli dla siebie inne miejsce - mówi wprost wiceprezes Polskiego Związku Działkowców w Bydgoszczy.
Córeczki Małgorzaty J. były bite, a nawet przypalane papierosami. Zdaniem prokuratury, która postawiła ich matce zarzuty, kobieta znęcała się nad swoimi dziećmi ze szczególnym okrucieństwem aż cztery miesiące. Przez cały ten czas do domu przychodzili pracownicy opieki społecznej i nie zauważyli żadnych oznak patologii. Dyrektorka teraz broni swoich pracowników i nazywa ich profesjonalnymi oraz kompetentnymi.
To ona widziała orła cień! Kasia Stankiewicz po raz pierwszy na scenę wyszła 20 lat temu jako 18-letnia amatorka w telewizyjnym show. Chwilę potem została wokalistką jednego z najpopularniejszych polskich zespołów. Odniosła wielki sukces, odeszła z Varius Manx, by po wielu latach znowu wrócić do zespołu...
Samotność, wstyd, lęk przed wyjściem z domu i spotkaniem z drugim człowiekiem - to dla starszych ludzi bariery nie do pokonania. W tych czasem dramatycznych sytuacjach pomóc mogą Wolontariusze PACZKI Seniorów. To kolejny projekt Stowarzyszenia WIOSNA i ks. Jacka Stryczka. Za kilkanaście dni ponad 300 wolontariuszy w całej Polsce rozpocznie spotkania z seniorami, by pokazać im, że starość może być aktywna i ciekawa. Jak trudno pokonać strach i własne słabości?
Po niemal trzech straconych miesiącach 10-letni, niepełnosprawny Bartek ma wreszcie zapewniony dowóz do ośrodka, w którym będzie uczył się i rehabilitował! Najpierw z pomocą przyszli nasi nieocenieni widzowie, których poruszyła historia chłopca, a potem zdanie zmienili gminni urzędnicy, którzy wcześniej konsekwentnie odmawiali dziecku transportu do tej szkoły.
Samotna, poruszająca się na wózku inwalidzkim kobieta, która w wyniku choroby straciła obie nogi, została wyeksmitowana do baraku socjalnego bez wody, prądu, ogrzewania, z toaletą oddaloną o kilkadziesiąt metrów! - Kierujemy się dobrem mieszkańców - zaklinają się urzędnicy z Siemianowic Śląskich.
Martyna Aftyka została laureatką konkursu Eduinspiracje-Media zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Jak północnokoreańska bezpieka nadzoruje obozy pracy w Polsce? Kto zarabia na robotnikach z Korei?
- Dla urzędników to tylko kwestia pieniędzy, dla nas - walka o życie naszych dzieci - mówią zdesperowani rodzice niepełnosprawnych dzieci z Brzeszcz, których tamtejsi urzędnicy – wbrew wyraźnemu obowiązkowi ustawowemu - nie chcą dowozić do szkoły.
Pan Paweł wracał z ryb rowerem, do domu jednak nie dotarł. Rannego 57-latka znalazł przy drodze przypadkowy kierowca, który wezwał pomoc. Mężczyzny nie udało się uratować. Wkrótce okazało się, że jego śmierć nie była - jak początkowo przypuszczano - wynikiem potrącenia przez samochód, ale postrzelenia w głowę. W okolicy odbywało się wtedy polowanie...
Do poznańskiego Sądu Okręgowego trafił akt oskarżenia przeciwko Adamowi Z. w sprawie Ewy Tylman. Śledczy zarzucają mu zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Mężczyzna od grudnia ubiegłego roku przebywa w areszcie. Nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Grozi mu kara do 25 lat więzienia lub dożywocie.
Z igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro przywiózł srebrny medal, skacze ze spadochronem, rapuje, kiedyś prowadził nawet samochód! Wojciech Makowski, bo o nim mowa, w życiu radzi sobie świetnie, tryska humorem i optymizmem. Denerwuje go tylko jedno: użalanie się nad faktem, że jest niewidomy.
W akcji społeczne „Zauważeni” biorą udział uczniowie z ponad 150 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Pomysły młodzieży na kontakty z seniorami są zaskakujące. W Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Rybniku emerytowani kolejarze budują z uczniami makietę kolejki. Ale to nie wszystko!
"Codziennie rano, kiedy się budzę, w mojej głowie przeplatają się ze sobą same niespójne uczucia. Z jednej strony jest to nienawiść i chęć zemsty. Z drugiej chęć zapomnienia i pragnienia życia, takiego jakie było dawniej. Bez nocnych koszmarów, bezsenności, bez nagminnego wyglądania przez okno z obawą każdego przejeżdżającego samochodu" - napisała w liście do naszego dziennikarza 17-latka, która przez dwa dni była przetrzymywana w niewielkiej miejscowości pod Olsztynem. Tam, według prokuratury, gwałcono ją, bito i zastraszano. Policja podejrzewa, że ofiar może być więcej. Opublikowano zdjęcia pokoju, w którym przetrzymywana była nastolatka. Choć do tej pory nie zgłosiły się inne kobiety, matka dziewczyny zgodziła się porozmawiać z naszym reporterem. Razem z córką chce przestrzec inne młode kobiety.
Martwego mężczyznę z wyciętymi z chirurgiczną precyzją genitaliami, znalazł jego brat. - Na początku myślałem, że on żyje. Chciałem go zanieść do domu - mówi nam brat ofiary.
Prokuratura Rejonowa w Tarnowie postawiła zarzuty znęcania się nad zwierzętami urzędnikowi i pracownikowi technicznemu Urzędu Miasta w Wojniczu. Dodatkowo prokurator uznał, że urzędnik przekroczył swoje uprawnienia, nakazując pracownikowi technicznemu zamykanie zwierząt w piwnicy zamiast przekazania ich do schroniska.
Historię 71-letniej niewidomej i schorowanej pani Urszuli - od lat samotnie mieszkającej w rozpadającym się domu bez toalety, regularnych ciepłych posiłków i właściwej opieki - opowiedzieliśmy państwu wczoraj. Dzięki interwencji pani Agnieszki - osoby dla pani Urszuli obcej! - oraz UWAGI!, starsza pani jest już bezpieczna.
Kobieta, pozostawiona bez medycznej opieki, samotnie urodziła na podłodze, między szpitalnymi łóżkami. I chociaż mąż wielokrotnie błagać miał o pomoc dla żony, lekarze nie zareagowali. Co wydarzyło się w szpitalu w Starachowicach i dlaczego rodząca kobieta nie otrzymała pomocy?
- Nie tak wyobrażałam sobie starość. Ja pracowałam na kierowniczych stanowiskach - załamuje ręce 71-letnia pani Urszula, schorowana, niewidoma kobieta, żyjąca samotnie w zimnym, rozsypującym się domu bez wody i toalety. Brakuje jej regularnych ciepłych posiłków i właściwej opieki. Jak to możliwe, skoro o jej trudnej sytuacji wiedzieli rodzina, opieka społeczna i policja?
Zawód, który wykonuje, tylko z pozoru wydaje się lekki, łatwy i przyjemny. Tak naprawdę to ciężka, wymagająca poświęceń praca. Dorota Williams jest główną stylistką TVN i od lat dobiera stroje i kreuje wizerunek gwiazd... Jest ciągle otwarta na nowe wyzwania. Ostatnio udowodniła to podczas pracy przy serialu "Druga szansa".