XXI wiek, wieś w centralnej Polsce. W obecności matki, ojca i brata 29-letnia Magda rodzi córkę. Gdyby nie komplikacje po porodzie o dziecku zapewne nikt by się nie dowiedział. Noworodka, wyniesionego do sieni w wiadrze, znajdują dopiero ratownicy pogotowia, które przyjeżdża w związku z komplikacjami po porodzie.
Trzy lata i sześć miesięcy więzienia oraz kara grzywny - taki wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu w głośnym procesie Marka H., znachora z Nowego Sącza. Mężczyzna miał zalecać rodzicom półrocznej Magdy z Brzeznej, by karmili dziecko kozim mlekiem rozcieńczonym wodą. Dziewczynka zmarła z niedożywienia. Wyrok jest nieprawomocny.
Adam Z – mężczyzna oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman ,wyszedł już na wolność. ąd zmienił środki zapobiegawcze - z aresztu na dozór policyjny.
Fatalne zaniedbania lekarzy i śmierć 2,5 letniego Antosia z Opoczna. Umierający chłopiec z sepsą przez kilka godzin czekał na transport karetką do szpitala w Łodzi. Dlaczego na przyjazd karetki trzeba było tak długo czekać? Co robili lekarze, gdy cenny dla ratowania życia chłopca czas uciekał?
Mówią o niej Dorota "Demolka" Szelągowska. W Kulisach Sławy przybliżamy postać kobiety, która zabrała się za zmianę mieszkaniowych gustów Polaków. I robi to coraz skuteczniej! Aby jednak móc zmieniać i porządkować życie innych, sama najpierw musiała poradzić sobie ze swoim, a łatwo nie było.
Impreza z okazji zakupu nowego mieszkania skończyła się dla Rafała i Damiana ciężkimi obrażeniami ciała i śpiączką. Młodzi mężczyźni oparli się o balustradę balkonową i runęli z nią w dół. Powód? Zamiast do ściany budynku, barierka zamocowana została do styropianu. Kto odpowiada za ten błąd i dlaczego nikt nie zauważył fuszerki?
Rodzina z trojgiem małych dzieci wyremontowała miejskie mieszkanie i zaaranżowała maleńką łazienkę. W zamian, zamiast usłyszeć "dziękuję", dostała nakaz eksmisji i informację, że czeka ich przeprowadzka do lokalu socjalnego. Powód? Brak zgłoszenia remontu do urzędu.
Leszek Opoka, z niewielkiej miejscowości koło Radomia, stracił rękę podczas heblowania desek, mając zaledwie 21 lat (1993r). Załamał się, chciał sobie odebrać życie, nigdy nie zaakceptował swojej protezy. Był pierwszym polskim pacjentem, któremu przeszczepiono rękę. Nowatorską operację w 2006 r. przeprowadził doktor Adam Domanasiewicz. To był przełom w polskiej medycynie. Jak transplantacja zmieniła życie pana Leszka? Jak wspomina dr Domanasiewicza?
Jedni nazywają go polskim doktorem House'em, inni chirurgiem od spraw niemożliwych. Doktor Adam Domanasiewicz z Wrocławia każdego dnia walczy: w szpitalu o usprawnienie swoich pacjentów, a w wolnych chwilach toczy walki rycerskie, które są jego wielką pasją. Kim jest sławny lekarz, który jako jedyny na świecie przeszczepił rękę mężczyźnie urodzonemu bez dłoni? Zapraszam na reportaż Agnieszki Mrożek.
Wciąż zakończyć nie może sprawa małego Marcela, który był bity i dręczony w czasie pobytu w ośrodku dla ofiar przemocy. Teraz prokurator, prowadzący sprawę skatowania chłopca, stracił stanowisko.
Nie widzi na jedno oko, żeby cokolwiek dostrzec drugim, musi założyć okulary z bardzo mocnymi szkłami. Jest dzieckiem z alkoholowym zespołem płodowym. Gdy miała dziesięć miesięcy, sąd odebrał ją biologicznym rodzicom i umieścił w pogotowiu opiekuńczym. - Najtrudniejsze pytanie jakie nam zadała, to dlaczego nie ma jeszcze mamy i taty - mówi Roman Kuklicz z Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego dla Dzieci.
Zwłoki 33-letniej Agnieszki Rams znalezione zostały w spalonym samochodzie, przy jednej z dróg na terenie województwa lubuskiego. Szybko wyszło na jaw, że kobieta zginęła znacznie wcześniej, a wypadek samochodowy miał na celu zatarcie śladów morderstwa. Mimo wyraźnych poszlak, sprawy wciąż nie udawało się zakończyć. W końcu, po dwóch latach, na terenie Niemiec zatrzymany został Karol R. - mąż zamordowanej kobiety, który zniknął bez śladu jeszcze przed jej pogrzebem.
Nazwisko Zembala to znak firmowy polskiej kardiochirurgii i transplantologii. Jednak mimo takiej sławy, pan profesor zaproszenie do naszego cyklu przyjął z wyraźnym zakłopotaniem. Jak wygląda jeden dzień z jego życia?
Drony Jakuba Jakubczyka ułatwiają pracę filmowcom z całego świata. Choć nie ma technicznego wykształcenia, to dzięki talentowi i pasji stworzył markę rozpoznawalną w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej. Jak osiągnął taką popularność?
Ciągłe dializy, zabiegi, szpitalne wizyty, nakreślają rytm życia Ani. Przykuta do wózka inwalidzkiego, próbuje jednak wciąż szukać nadziei i radości życia, a pomaga jej w tym jej pozytywna energia. Po naszym reportażu Ania Kancidrowska poznała ludzi, którzy zaoferowali wsparcie. Została również podopieczną Fundacji TVN. Jak teraz wygląda jej życie?
Przez wiele lat jedna ze szczecińskich fundacji pomagała chorym dzieciom. Organizowała przedstawienia w szpitalach i zbierała pieniądze dla potrzebujących. W regionie cieszyła się znakomitą opinią. Jej szefa nagrodzono nawet Orderem Uśmiechu. Dziś fundacja nie działa, w związku z jej działalnością toczą się procesy o oszustwa, wyłudzenia i groźby karalne. Poza tym organizacja nie potrafi rozliczyć się z pieniędzy zbieranych dla nieuleczalnie chorych maluchów.
Do widoku ludzi bezdomnych, koczujących w kątach dworcowych hal lub opuszczonych ruderach kamienic, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Mało kto wie jednak, że polscy bezdomni znani są nie tylko w Polsce, a nasi rodacy stanowią największą grupę ludzi żyjących na ulicy w stolicy Niemiec. Jak wygląda życie bezdomnych Polaków na ulicach tętniącego życiem Berlina?
W ostatnich latach setki tysięcy Polaków wyjechało z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Wielu z nich spełniło swoje marzenia: odnieśli sukces, lepiej zarabiają i odnaleźli się w nowym miejscu. Ale jest i druga, mroczniejsza strona emigracyjnego snu - bezdomność. W wielu miastach w całej Europie spotkać możemy Polaków, którzy stracili to, co dla większości z nas jest najważniejsze - dach nad głową.
Sławomir W., stomatolog, który od wielu lat popełniał błędy w sztuce i nie wypłacał zasądzonych odszkodowań, leczył pacjentów zmieniając lokalizacje swoich gabinetów. Po interwencji dziennikarzy UWAGI! został zatrzymany przez policję, a Okręgowy Sąd Lekarski w Warszawie wydał wyrok, który całkowicie pozbawił go prawa wykonywania zawodu. Wyrok jest nieprawomocny.
Niebezpieczny, seryjny gwałciciel, którego biegli już wcześniej określili jako seksualnego sadystę, kilka miesięcy temu zaatakował ponownie. Tym razem jego ofiarą jest kobieta chora na epilepsję, z zaburzeniami pamięci, po bardzo trudnych przejściach. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, śledczy jednak umorzyli postępowanie. Dotarliśmy do wcześniejszych ofiar i innych osób, które miały do czynienia z mężczyzną.
Z pochodzenia jest Litwinką. Po drugiej wojnie światowej jej rodzina opuściła Litwę i osiedliła się w Giżycku. Maria Pakulnis nie ukrywa, że jej dzieciństwo dalekie było od idealnego - zaznała biedy i głodu. Wszystko jednak zmieniło się, gdy po szkole pielęgniarskiej rozpoczęła studia w szkole teatralnej w Warszawie. Przyszła sława i role: w serialach "Ekstradycja", "Prawo Agaty" oraz filmach: "Konsul", "Pajęczarki" czy "Zabij mnie glino".
- Nie jestem nauczycielem książkowym - mówi o sobie Mariusz Zyngier, nauczyciel z Połańca, a jago uczniowie dodają: - Jest wyjątkowy. Może dlatego ma szansę na edukacyjnego Nobla - nagrodę Global Teacher Prize wartości miliona dolarów.
Kilka dni temu policjanci ze Śląska zlikwidowali plantację marihuany. W specjalnych pomieszczeniach wynajętego domu przez kilka miesięcy przestępcy uprawiali marihuanę, która potem przetworzona jako narkotyk, trafiała głównie do młodzieży...
Do schronisk dla osób bezdomnych mogą trafiać jedynie osoby samodzielne - to zapis, ustawy o pomocy społecznej budzący szereg kontrowersji. Bo co z przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi? Jak w rzeczywistości wygląda pomoc medyczna i traktowanie osób bezdomnych w szpitalach? Byliśmy świadkami niezwykle dramatycznych przeżyć pana Aleksandra, który do końca wierzył w to, że otrzyma pomoc.
Starszy niepełnosprawny mężczyzna pozostawiony bez pomocy w lokalu socjalnym w samym centrum Warszawy. Aż trudno uwierzyć, że to jeden z podopiecznych stołecznej pomocy społecznej. O całej sprawie powiadomili nas telefonicznie widzowie UWAGI!.
W tegorocznym konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zostało wyróżnionych aż pięcioro dziennikarzy Uwagi! i Superwizjera: Endy Gęsina-Torres, Maciej Kuciel, Anna Kalita, Tomasz Patora i Michał Fuja.
Matka z chorym dzieckiem najpierw została odesłana do domu przez lekarza pediatrę, a potem stan chłopca został zbagatelizowany przez ratowników medycznych. Ekipa drugiej karetki pogotowia, która przyjechała na miejsce, nie zdołała już uratować chłopcu życia. Kto ponosi za to odpowiedzialność?
W kinach wyświetlane jest właśnie ostatnie dzieło Andrzeja Wajdy - "Powidoki". Sam mistrz premiery nie doczekał - zmarł kilkanaście dni po pokazie filmu na festiwalu w Gdyni. Zapraszamy na reportaż o najwybitniejszym polskim reżyserze.
Do ostatnich wakacji Dawid i Jakub byli szerzej nieznaną parą. Ich życie zmieniło się, gdy nagrali swoją wersję teledysku światowej gwiazdy muzyki pop – Roxette. Zdobyli uznanie i popularność, ale bardzo szybko przekonali się, że są i tacy, którzy życzą im śmierci. Jak sobie z tym poradzili i co zamierzają dalej?
Jest takie miejsce w centrum Krakowa, gdzie - aby osoba niepełnosprawna mogła wyjść z przystanku - trzeba wstrzymać ruch tramwajowy. Kilka dni temu utknęli tak pani Iza, poruszająca się na wózku elektrycznym, oraz jej słabowidzący chłopak.