Zabójstwa, narkotyki, handel bronią, napady i wymuszanie haraczy. To było świetnie zorganizowane przedsiębiorstwo w stylu włoskiej mafii. Tak mówią śledczy o największej rozbitej w ostatnich latach polskiej zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Reporterzy UWAGI! dotarli do osób, które po dwóch latach tajnego śledztwa ujawniają strukturę organizacji.
Od pół roku między gimnazjalistami z Pelplina trwała cicha wojna. Dopiero, gdy 16-letni Michał trafił do szpitala pobity kastetami przez sześciu napastników, rodzice dowiedzieli się, co ich dzieci robią w wolnym czasie.
Niepełnosprawny mężczyzna nie opuszcza swojego mieszkania, bo wspólnota mieszkaniowa nie chce zgodzić się na budowę podestu dla wózka inwalidzkiego. Dlaczego?
Pisze teksty, komponuje i śpiewa. Ma niezwykły dar - widzi więcej niż inni. Aida Kosojan- Przybysz jest wizjonerką, piosenkarką, mama dwóch córeczek, a także bajkową ciocią, wspierająca osierocone dzieci w Gruzji.
Schronisko dla zwierząt w Krakowie zostało miesiąc temu zagrożone przez powódź. W ciągu kilku godzin na apel o ratunek dla psów i kotów mieszkańcy miasta zabrali wszystkie zwierzaki. Teraz w podobnej potrzebie są zwierzęta ze schroniska w Sandomierzu.
Dyrektorka szkoły podstawowej w Moszczenicy wymuszała na swoich podwładnych – i nie tylko – aby brali dla niej kredyty. Doprowadziła do bankructwa dziesiątki osób, które dziś wstydzą się o tym mówić.
Jak walczyć z cyberstalkingiem, czyli nękaniem za pomocą internetu? Jak powstrzymać osobę, która zasypuje nas tysiącami SMS-ów i telefonami? Rozmowa ze Zbigniewem Urbańskim, prowadzącym program Gadżet w TVN Turbo, a w przeszłości policjantem specjalizujący się w przestępstwach internetowych.
Fałszywe oskarżenia, pogróżki, kradzież tożsamości czy też ciągłe narzucanie się, męczące sms i setki telefonów. Na ile częste są takie zjawiska? Co zrobić, jeśli samemu zostanie się ofiarą stalkingu? Rozmowa za Zbigniewem Urbańskim, prowadzącym program Gadżet w TVN Turbo a w przeszłości policjantem zajmującym się przestępczością internetową.
- Będzie z 600 nieodebranych połączeń przez jedną noc. Mój telefon nie przestaje dzwonić. SMS najpierw przychodziły po parę tysięcy dziennie – mówi Beata Kryńska.
Beata Kryńska jest jedną z ofiar mężczyzny, który korzystając z sieci, przez wiele tygodni nękał dziesiątki kobiet w Polsce. Wysyłał im sms-y i dręczył je nieustającymi telefonami. Osaczone kobiety zwróciły się do policji, ale okazało się, że nie bardzo mogą liczyć na jej pomoc. Wzięły więc sprawy w swoje ręce.
Czy stalking to zjawisko popularne? Jak w sieci działają stalkerzy? Czy i jak informatyk jest w stanie wydobyć ze śladów pozostawionych w sieci przez stalkera? Zobacz nieemitowaną w programie rozmowę ze specjalistą.
Czy jest możliwe aby przygotowane w skandalicznych warunkach posiłki trafiały na prestiżowe bankiety? Czy ktoś nagradzany za pasję w tworzeniu własnej firmy, może tak cynicznie oszukiwać swoich klientów?
Czy wstrząsające spoty reklamowe pokazujące skutki wypadków sprawiają, że ludzi jeżdżą bezpieczniej? Posłuchaj piosenki autorstwa P- Men & Piotrek i weź udział w dyskusji!
Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do blisko 45 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 4,5 tysiąca osób. To tak, jakby z mapy naszego kraju wymazać średniej wielkości miasteczko. Czy wstrząsające spoty reklamowe pokazujące skutki wypadków sprawiają, że ludzie jeżdżą bezpieczniej?
Jeżdżę na koniu, świetnie pływam, uprawiam gimnastykę artystyczną, występuję w teatrze, gram w serialu "Blondynka" - dlaczego więc mówisz do mnie ty Downie? - pyta Małgosia, bohaterka nakręconego przez swoje siostry filmu. Zobacz cały film - nie było go w telewizji.
- Chciałaby swoje serce wszystkim ofiarować - mówi o swojej córce Małgosi, dziewczynce z zespołem Downa jej mama. Zobacz sceny, których nie było w telewizji.
14-letnia Zosia i 15-letnia Agnieszka z Białegostoku są autorkami kilkuminutowego filmu o Małgosi, ich 12-letniej siostrze z zespołem Downa. Film zdobywa nagrody, dzięki Internetowi stał się znany na całym świecie. Młode autorki nakręciły go, bo nie mogły pogodzić się ze stosunkiem ludzi do ich siostry.
Marta Lipińska opowiada Markowi Niedźwieckiemu w studio radiowej Trójki o legendarnym radiowym romansie "Kocham pana, panie Sułku". Tego nie było w telewizji.
- Zagrałam dziesiątki ról, dramatycznych, tragicznych, ale nikt nie będzie ich tak pamiętał, jak pani Elizy – mówi Marta Lipińska. Aktorka, choć do dziś kojarzona z postacią ze słynnego radiowego słuchowiska, nie dała się zamknąć w jednej roli.
Z jednej strony blokowanie dróg, walka o bezpieczeństwo mieszkańców i oskarżenia o zabijanie ludzi. Z drugiej - przywiązywanie się do drzew, zakładanie obozów przed buldożerami i apele do przedstawicieli Unii Europejskiej. Tak wyglądała wieloletnia batalia ekologów o uratowanie Doliny Rospudy. Jedną z osób najbardziej zaangażowanych w tę walkę była Małgorzata Górska. Jej wysiłek dostrzeżono nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku przyznaje się tak zwanego ekologicznego Nobla.
Znajomość tej właściwości pozwala za pomocą kilku skrętów liny unieruchamiać potężne statki - uczniów gimnazjum nr 23 w Łodzi przekonuje naocznie Paweł Barczyński z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
Co zrobić, aby uczeń, który uważa, że fizyka to śmiertelne, niezrozumiałe nudy stwierdził w końcu: - Świat składa się z fizyki, można jej szukać wszędzie. Odpowiedzi na to pytanie szukaj w reportażu UWAGI!
W jaki sposób to zrobić, aby nie zrobić sobie szkody uczniom gimnazjum nr 23 w Łodzi pokazuje Paweł Barczyński z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
Oto, w jaki prosty i trafiający do wyobraźni sposób można wyjaśnić zawarte w tytule zagadnienie. Eksperyment własnego pomysłu prezentuje Andrzej Olczyk, nauczyciel fizyki w gimnazjum nr 23 w Łodzi.
Przeprowadza je w łódzkim lunaparku wraz z uczniami gimnazjum nr 23 w Łodzi Paweł Barczyński z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
Dziennikarze UWAGI! oddali kamery w ręce dzieci, aby te nagrały film o dorosłych. Co zarejestrowały? Jak widzą świat dorosłych? Spostrzeżenia bywają zaskakujące i zatrważające.
Wiek po 60-tce - emerytura - ciężko nam sobie wyobrazić nas samych za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Ale każdy z nas na pewno słyszał narzekania osób starszych na temat wysokości wypłacanych przez państwo emerytur. Okazuje się, ze nie wszystkie osoby w podeszłym wieku są skazana na życie niedostatku. Od niedawna w Polsce działają firmy oferujące emerytom dożywotnią rentę w zamian za przekazanie własności mieszkania.
- Wszystkie dni lubię w tygodniu - oprócz soboty i niedzieli, bo wtedy jestem z mamą i tatą w domu – mówi 11-letnia Joasia.
Jak dzieci postrzegają dorosłych? Jakie są obserwacje najmłodszych?