- Jesteśmy z bratem owocem heroizmu naszych rodziców. Mieliśmy ogromne szczęście, że mając głuchych mamę i tatę, dostaliśmy szansę, żeby robić w życiu to, co kochamy: wejść w świat muzyki – mówi w Kulisach Sławy Olga Bończyk, której popularność nie słabnie, pomimo że od wielu lat nie gra już w popularnym serialu. Dziś artystka skupia się na karierze wokalnej oraz grze w warszawskich teatrach.
To miały być wakacje marzeń: na wycieczki do Portugalii i Paryża nauczyciele z dwóch szkół na Opolszczyźnie czekali ponad rok. Niespodziewanie, na tydzień przed wyjazdem organizatorka odwołała wycieczki a oni nie odzyskali swoich pieniędzy. Co gorsza, okazało się, że Urząd Marszałkowski nie może uruchomić specjalnego funduszu gwarancyjnego, by im je oddać.
Główny Inspektor Sanitarny twierdzi, że służby zaczynają odnosić sukcesy w walce z dopalaczami. I to mimo hejtów i fali krytyki jaka spotkała go po stworzeniu filmików zniechęcających do dopalaczy. Z ministrem Markiem Posobkiewiczem, szefem Głónego Inspektoratu Sanitarnego rozmawiał Grzegorz Kuczek.
Na jednym z oddziałów dla chorych na mukowiscydozę widziała dwie umierające kobiety. Jedna leżała na pięcioosobowej sali. Nie miała jak pożegnać się z mężem. Kiedy wyszła z tamtego szpitala, płakała na ulicy. Dorota Hedwig - której córka umarła - od lat walczy o lepsze życie chorych na mukowiscydozę.
Po dopalaczach byli przekonani, że rozmawiają z osobami zza światów, również Bogiem. Teraz mają nieodwracalne zmiany w mózgu, zaniki pamięci, tiki. Część ich przyjaciół już nie żyje. A przecież środki, którymi się odurzali, kupowali legalnie. W sklepach.
Sąd Najwyższy w Warszawie oddalił kasację zarówno obrony jak i prokuratury w sprawie wyroku 25 lat więzienia dla Katarzyny Waśniewskiej za zabójstwo swojej córki Magdy. Wniosek o kasację złożyli zarówno obrońca skazanej jak i Prokuratura Apelacyjna w Katowicach.
Dworzec PKS, komisariat policji i stara szkoła: wszystkie te łabiszyńskie budynki zaadaptowano na lokale socjalne. Niektóre liczą zaledwie po kilka metrów! To nie koniec eksperymentalnych i raczej kontrowersyjnych metod wspierania ludzi w wychodzeniu z bezdomności. W Łabiszynie, jeśli kogoś nie stać na płacenie za lokal może znaleźć osobę, która spłaci jego dług a w zamian… zasiedli część jego mieszkania.
Ponad 50 milionów złotych chcą wydać władze Warszawy na innowacyjny system nawigacji na smartfony. Ma być on ułatwieniem dla tych, którzy nie znają miasta, ale również pomocą dla niewidomych. Ci jednak wątpią, czy system w ogóle będzie dla nich użyteczny. - Jeśli na udogodnienia dla nas są przeznaczane pieniądze, to bardzo bym chciała, żeby się niewidomym udało z tego skorzystać – mówi Jolanta Kramarz z fundacji Vis Maior.
Władze Warszawy przyznają, że nowy, innowacyjny system nawigacji na smartfony wymaga udoskonalenia. Tomasz Kubat rozmawiał na ten temat z zastępcą prezydenta Warszawy, Michałem Olszewskim.
Należy do wąskiego grona Polaków, którzy na wakacje z rodziną jedzie konwojowany, a do bagażnika wkłada broń. – To konieczny wakacyjny ekwipunek – zapewnia Krzysztof Rutkowski.
- Kiedy moja rodzina jechała samochodem, ostrzelano ich: moja matka została trafiona w plecy, brat w nogę – opowiadał na lotnisku, tuż po wylądowaniu, jeden z Syryjczyków, który ma znaleźć w Polsce nowy dom. Do naszego kraju przyleciało 160 osób. To syryjscy chrześcijanie, głównie z Damaszku
Czy na plaży można dobrze się bawić na trzeźwo? Większości bywalców popularnego w stolicy Jeziorka Czerniakowskiego lansuje tezę, że nie. Plażowicze nie kryją się tu nawet z wódką.
Fabryka keramzytu w Gniewie używa do produkcji m.in. odpadów niebezpiecznych. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie tym bardziej, że często chorują. Przedstawiciele fabryki odpowiadają, że wszystko, co robią, mieści się w granicach prawa.
TVN24.pl: 9 lat więzienia dla wujka za gwałt na dziecku. 9 miesięcy dla ciotki za narażenie życia
Dopalacze niszczą nie tylko osoby, które po nie sięgają. Coraz częściej zastępują alkohol i narkotyki starego typu w niszczeniu więzi rodzinnych. Potrafią silnie uzależnić, wyniszczają mózg, nieprzewidywalny również bywa ich wpływ na zachowanie.
Iwona K. – matka, która biła i wyzywała czwórkę swoich dzieci, decyzją Sądu Rejonowego w Zabrzu, trafi na półtora roku do więzienia.
Jeden z czołowych trenerów tajskiego boksu w Polsce rozbierał do naga i bił pasem swoich podopiecznych. Kiedy w UWADZE! ujawniliśmy ten skandal, rodzice pozostałych małych sportowców, stanęli murem za… trenerem. Nasz reporter dociera tymczasem do kolejnych poszkodowanych chłopców, którzy opowiadają m.in. o wspólnych kąpielach małych sportowców z Robertem K.
Edward Hyla, rolnik spod Krakowa, zginął porażony prądem, kiedy zbierał zboże z własnego pola. Biegli uznali, że linie energetyczne, pod którymi rolnik przejeżdżał kombajnem wisiały za nisko. Co więcej: prawo mówi jasno, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponosi firma, która zaprojektowała, wybudowała i eksploatuje linie energetyczne. Mimo to prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie po tragicznej śmierci mężczyzny.
„Mocarz” działa szybko i bezwzględnie. W ciągu ostatnich dni do szpitali na Śląsku i w Wielkopolsce zgłosiło się kilkaset osób zatrutych tym dopalaczem. Podobnej sytuacji w Polsce jeszcze nie było.
- Jest niepowtarzalny. Wyróżnia go wszystko – mówi o nim reżyser, Wojciech Smarzowski. Na wieść, że realizujemy „Kulisy Sławy” Eryka Lubosa, aktor Paweł Małaszyński wybucha śmiechem. Jeden z najbardziej rozchwytywanych i charakterystycznych polskich aktorów, nie lubi słowa „sukces” i nigdy nie chciałby zostać celebrytą.
Paweł pochodzi z tzw. „dobrego domu”. Dostawał wszystko, czego chciał: kiedy miał 12 lat zrobił patent nurkowy, w swoim życiu jeździł na rowerze po Alpach i miksował rap. Edukację skończył jednak zaledwie na gimnazjum. Jest uzależniony od dopalaczy. Właśnie poszedł na siódmy odwyk.
Inspektor nadzoru budowlanego w Wieliczce od kilku lat powinien już być na emeryturze. Wciąż jednak pracuje i to pomimo, że na jego decyzje wpływają liczne skargi a nawet są one uchylane przez sądy! W styczniu tego roku wydawało się, że kariera inspektora w końcu jednak się skończy: nadzór wojewódzki skierował do starosty wniosek o jego odwołanie. Na pomoc inspektorowi ruszyli jednak samorządowcy z powiatu a nawet… kilku posłów. W efekcie ten utrzymał się na stanowisku. Skąd tak wielkie poparcie dla inspektora? – Trudno powiedzieć. Może to dlatego, że jest lubiany i szanowany? – uśmiecha się starosta wielicki.
Po reportażu w UWADZE! o samobójczej śmierci 14–letniego Dominika, którego wyszydzano w szkole, Internet zalała fala nienawiści pod adresem zmarłego chłopca. Napisano m.in: „dobrze, że zdechł”. – Po tym, co przeczytałam, nie potrafię sobie wyobrazić, jak bardzo cierpiało moje dziecko – płacze mama Dominika, Anna Aleksandrowicz.
- To straszne: człowiek kładzie się i myśli, czy przeżyje, czy się rano obudzi – zaczyna swoją opowieść Ewa Jędrzejewska. Dzięki interwencji reportera UWAGI! kobieta wydostała się z placówki, prowadzonej przez Marka N. Po śledztwie UWAGI! mężczyzna został w przeszłości skazany za znęcanie się, pozbawienie wolności i naruszenie nietykalności cielesnej podopiecznych. Wszystko wskazuje na to, że jego biznes na staruszkach wciąż się kręci, a jego ofiarą padła nasza bohaterka.
Sytuacją pani Ewy Jędrzejewskiej zajęła się już prokuratura. Dlaczego? Czy jest to jedyna tego typu sprawa? Rozmawialiśmy o tym z Arturem Orłowskim z Prokuratury Rejonowej w Wołominie.
Spodziewająca się dziecka 17-letnia dziewczyna zabiła nożem swojego partnera. Co doprowadziło nastolatkę do tak desperackiego kroku? Rozmawialiśmy z rodzicami dziewczyny…
28-letni Krzysztof ze Stalowej Woli jest upośledzony. Twierdzi, że samodzielnie nie potrafi się umyć a nawet, że nie kontroluje czynności fizjologicznych. Jednocześnie psychiatra orzeka, że mężczyzna jest zdolny do samodzielnej egzystencji. – Pracujemy na podstawie dokumentów. Tak jest zorganizowane państwo – rozkładają ręce urzędnicy. Tymczasem Krzysztof traci mieszkanie i trafia do noclegowni.
SE.PL: Sześcioletni Oskarek w chwili śmierci ważył zaledwie sześć kilogramów! To tyle, ile zdrowe roczne dziecko. Jego konanie z głodu trwało kilka tygodni. Sąd w Żarach orzekł, że chłopca zagłodziła Urszula K., jego własna matka, i skazał ją na pięć lat więzienia.
„Nie wyobrażam sobie bez tego życia” – zapowiada Maciej Zień. W ostatnich tygodniach nazwisko projektanta, nazywanego „polskim Diorem” zelektryzowało świat mody. Jednak nie za sprawą kolejnej luksusowej kolekcji, ale informacji, że jego firma znalazła się na skraju bankructwa.
15-letni Nikodem miał półtora promila alkoholu, kiedy spowodował wypadek w wyniku którego jego przyjaciel porusza się na wózku inwalidzkim. Jego rówieśnik, Konstanty, w narkotykowym szale zdemolował dom. Obaj, wraz z kilkudziesięcioma innymi nastolatkami, przechodzą odwyk i uczą się w ośrodku w Cholewiance. Ośrodku, który wszyscy do końca wakacji muszą opuścić, ponieważ budynek jest w złym stanie technicznym.