Choć od jej wyprowadzki z Pałacu Prezydenckiego mija 8 lat, dla wielu osób wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem Pierwszej Damy. Jolanta Kwaśniewska stroni od polityki, ale niezmiennie wzbudza zainteresowanie.
- Nie zaznałam ani wielkich kar, ani polityki pasa. Ale oczywiście były zasady, których miałam pilnować. Bardzo byłam nauczona wszystkich form grzecznościowych. Zawsze byłam dzieckiem, które zanim się odezwało, to podnosiło rękę - opowiada Ola Kwaśniewska. Co jeszcze powiedziała na temat swoich relacji z mamą?
Rozumny umysł z marzeniami, słowami, uwięziony w bezwładnym ciele. Inteligentni, wrażliwi ludzie pozbawieni kontaktu z otoczeniem. Jak wygląda ich świat? Piotr Pogon doskonale rozumie co znaczy być odciętym od życia przez chorobę i cierpienie. Wciąż walczy z chorobą, ale chce pomagać innym.
O 23-letnim Dominiku, którego brutalnie okaleczył pracodawca słyszała cała Polska. Ta historia mogła zakończyć się tragicznie, gdyby nie Mariusz Niwiński, który został zgłoszony do akcji Zwykły Bohater.
Marian Szaton jest byłym policjantem, który przez lata pracował na tzw. "pierwszej linii". Na prośbę Uwagi! Zademonstrował, jak powinno wyglądać prawidłowe zatrzymanie i obezwładnienie kierowcy, który nie chce wykonać poleceń policjanta.
Jacek Kosmaty pracował w policji a później wykładał w szkole policyjnej. Od dawna próbował zwrócić uwagę swoich przełożonych na zły system szkolenia policjantów i absurdy do jakich dochodzi w trakcie szkoleń. W końcu zdecydował się ujawnić film, na którym podczas szkolenia młodzi policjanci pchają radiowozy symulując pościg. Dziś już w policji nie pracuje.
Polskie Radio: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na początku 2014 roku przedstawi projekt zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Możliwy jest zakaz stosowania rac oraz wielkich flag pokrywających trybuny - tzw. sektorówek.
RMF24: Na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata skazał sąd matkę 7-letniego Kacpra z Bartoszyc. Chłopiec kilkukrotnie uciekał przed pijaną kobietą z domu. Pomocy szukał u policji.
Okolice dużego osiedla w Krakowie. Do sklepiku wchodzi para młodych ludzi z bronią. Terroryzują przerażoną ekspedientkę, z kasy kradną kilkaset złotych. Na koniec strzelają w twarz sprzedawczyni z pistoletu gazowego. Mimo że w pobliżu jest co najmniej sześć kamer monitoringu, policja przez prawie miesiąc nie jest w stanie zabezpieczyć żadnych nagrań, a sprawcy z bronią są wciąż na wolności.
Dyrektor rodzinnego domu dziecka w Pile podejrzany o molestowanie swoich wychowanek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko 53-letniemu dziś mężczyźnie. Jak to możliwe, że przez 15 lat nikt nie zauważył dramatu nastolatek? Najmłodsza z nich miała zaledwie 12 lat.
Czy rzecznik prasowy policji potrafi obezwładnić człowieka? Po wczorajszym programie inspektor Mariusz Sokołowski demonstrował technikę obezwładniania na dziennikarzu Uwagi! Tomaszu Lipko. Z jakim efektem? Zobacz kulisy programu!
Arkadiusz Letkiewicz, były rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i były zastępca Komendanta Głównego Policji, próbował wprowadzić w policji zmiany, dzięki którym policjanci byliby lepiej wyszkoleni i umieliby skuteczniej podejmować interwencje. Ale zaproponowane przez niego reformy napotkały na opór urzędników. Letkiewicz wkrótce musiał pożegnać się ze stanowiskiem a projekt zaproponowanych przez niego zmian wylądował w koszu.
Dziennikarze Uwagi! chcieli zweryfikować czy nieudane próby obezwładnienia przez policjantów to przypadek czy norma? Co zaprezentowali funkcjonariusze?
Policjanci z Bytowa zostali sfilmowani podczas nieporadnej próby zatrzymania kierowcy. Dwójka funkcjonariuszy przez kilka minut próbowała skuć stawiającego opór mężczyznę, który jednocześnie wzywał ich, by wytłumaczyli mu, z jakiego powodu jest zatrzymywany. Film trafił do internetu i tak głośno z polskiej policji chyba jeszcze nie śmiano się w naszym kraju...
Gdy 85-letnia mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie nieopodal Świebodzina popełniła samobójstwo, niewiele osób chciało brać pod uwagę to, że jedną z przyczyn może być zmiana wieloletnich przyzwyczajeń. Nowe ogrodzenie placówki zamknęło dotychczasową, najkrótszą drogę do ogródka, w którym starsza pani uprawiła warzywa i owoce. Prokuratura nie znalazła żadnych dowodów przestępstwa i śledztwo umorzono. Rodzina pensjonariuszki widzi jednak uchybienia w sposobie traktowania mieszkańców domu i domaga się odwołania dyrektorki DPS-u. Starsi ludzie, czy na pewno zawsze chcemy wsłuchać się w ich potrzeby?
85-letnia mieszkanka domu pomocy społecznej w Jordanowie popełniła samobójstwo. Reporterka UWAGI!, Martyna Aftyka, nagrała rozmowę z pracownikami placówki:
- Pani dyrektor powiedziała, że to jest instytucja, nie dom. Wszyscy mieszkańcy powinni być podporządkowani instytucji…
Mówi o sobie, że jest łowcą absurdów. Najbardziej boją się go politycy, bo potrafi celnie wykpić każde ich potknięcie. Henryk Sawka to jeden z najbardziej cenionych rysowników satyrycznych. Dziennikarzom UWAGI! pokazał jak pracuje i co go inspiruje do tworzenia rysunków.
Dlaczego nastawione wyłącznie na zysk firmy udają porządne schroniska, a gminy kupują u nich za ciężkie pieniądze święty spokój? Dlaczego inspektorzy weterynaryjni przymykają oko na patologie? Niedawno polskim schroniskom dla zwierząt przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, czego skutkiem jest niezwykle krytyczny raport.
Przemoc, zastraszanie i głodzenie tak wyglądało życie 12-letniej Małgosi w rodzinie zastępczej. Zdesperowane dziecko uciekło z domu i trafiło do innej rodziny zastępczej gdzie znalazło miłość i opiekę. Czy organy państwa, które nie przejęły się losem dręczonej dziewczynki dzisiaj naprawiają swój błąd?
Trzymanie psów na łańcuchach to nie polska tradycja, ale brak świadomości. Akcja "Zerwijmy łańcuchy" ma zwrócić uwagę na problem trzymania psów na uwięzi. Jak bolesny jest to problem można przekonać się czując ciężar łańcucha na własnej szyi.
Zwykły Bohater to akcja, w której szukamy ludzi, którzy wykazali się odwagą, pomagają innym albo wzbudzili podziw zachowując się fair. Dziś przedstawimy 14 latka, o którym usłyszała cała Polska, po tym, jak znalazł portfel z pokaźną zawartością i zwrócił go właścicielowi.
12-letnie dziecko zastraszane, głodzone, bite przez swoich zastępczych rodziców. Dramatyczne losy Małgosi z Jastrzębi pod Radomiem widzowie UWAGI! poznali dwa dni temu. Dlaczego piekło dziewczynki trwało tyle lat? Dlaczego nikt jej pomógł? Reporter UWAGI! Tomasz Lipko próbował o to pytać zwierzchnika urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad rodzinami zastępczymi...
Jeden urzędnik zlecił drugiemu wycinkę drzew. Ten drugi drzewa wyciął, nie czekając na oficjalne pozwolenie. Ale wyciął więcej niż powinien, więc wybuchła afera. Kiedy okazało się, że za wycinkę grozi wielomilionowa kara, szybko znaleziono jednego winnego w myśl powiedzenia - kowal zawinił, cygana powiesili.
12-letnia Małgosia była maltretowana i torturowana psychicznie przez swoich opiekunów. Wczoraj UWAGA! pokazała okoliczności, w których dziewczynka uciekła z rodziny zastępczej. Jak do dramatu Małgosi podeszli pracownicy PCPR-u, którzy mieli za zadanie kontrolowanie warunków, w jakich się znajduje? Dziś reporter UWAGI! Tomasz Lipko znów pojechał do Jastrzębi pod Radomiem, aby sprawdzić, czy urzędnicy zrozumieli, jakie popełnili błędy.
Doktor Janusz Rudziński to jeden z nielicznych ginekologów, który zupełnie otwarcie porusza temat aborcji i szczerze mówi o przeprowadzaniu takich zabiegów. Być może dlatego, że mieszka i pracuje w Niemczech, choć niedaleko od polskiej granicy. Co roku do jego kliniki przyjeżdża przerywać ciążę nawet około tysiąca Polek.
Zobacz nieemitowaną w telewizji rozmowę z wiceminister w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Seredyn. Dowiedz się co sądzi na temat sytuacji 12-letniej Małgosi i tego jak traktowaną ją w rodzinie zastępczej, a także jakie wnioski z tej sprawy ministerstwo zamierza wyciągnąć na przyszłość.
Jak dalej potoczą się losy 12-letniej Małgosi, która doznała krzywd w rodzinie zastępczej? Jakie działania podjęło Ministerstwo Pracy i Polity Społecznej, gdy dowiedziało się o sytuacji dziewczynki? Rozmowa z Olgierdem Podgórskim, zastępcą dyrektora w Departamencie Polityki Rodzinnej w MPiPS.