W tej profesji zawodowcy nie mogą się pomylić nawet raz. Są pod ciągłą obserwacją mediów i krytyką pacjentów. Mimo ciężkich warunków, większość z nich kocha swoją pracę. Lekarze. Wszechobecne w tym zawodzie cierpienie i ból, jak również nadzieja i radość kształtuje wyjątkowy zawód. Co czują ludzie, którzy przeprowadzili 30 tysięcy operacji lub byli obecni przy narodzinach 10 tysięcy dzieci?
W ostatnich tygodniach znów głośno jest o lekarzach, o ich stosunku do pacjentów, o bezwzględnej walce o własne prawa. Wielu z nas wciąż wierzy w lekarską etykę, etos pracy i wyjątkowość tego zawodu. Czy wykonują go tylko ludzie z powołaniem?
- Myślę, że takich bohaterów jest bardzo wielu w polskiej medycynie. Ludzi, którzy tworzą medycynę na bardzo wysokim poziomie mamy w Polsce dużo – mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie.
Czy lekarz może przyjąć od pacjenta prezent w dowód wdzięczności? Kiedy dowód wdzięczności staje się łapówką? Co sądzą o tym sami lekarze?
W tej profesji zawodowcy nie mogą się pomylić nawet raz. Są pod ciągłą obserwacją mediów i krytyką pacjentów. Mimo ciężkich warunków, większość z nich kocha swoją pracę. Lekarze. Wszechobecne w tym zawodzie cierpienie i ból, jak również nadzieja i radość kształtuje wyjątkowy zawód. Co czują ludzie, którzy przeprowadzili 30 tysięcy operacji lub byli obecni przy narodzinach 10 tysięcy dzieci?
Naciski, namawianie na wydanie odpowiedniego wyroku i wątpliwa polityka kadrowa. Kto i dlaczego może awansować na wyższy urząd w sądzie wojskowym? Co dzieje się z sędziami, którzy sprzeciwiają się nepotyzmowi i poplecznictwu swoich przełożonych? Jakie jeszcze tajemnice skrywa sądownictwo wojskowe?
Blisko dziesięć spraw w prokuraturze, kilkanaście postępowań policji, zagłodzone gołębie i zabite psy - to pokłosie sporu rodzinnego, który kilka tygodni temu prezentowaliśmy w UWADZE! Konflikt między członkami rodzinny spod Bydgoszczy trwa od lat. Pan Daniel spiera się ze swoją konkubiną o prawo do własności gospodarstwa. Po stronie macochy stanął syn pana Daniela z pierwszego małżeństwa, który siłą stara się odzyskać rzeczy kobiety. Tym razem omal nie doszło do tragedii.
Poznawanie historii, obyczajów i kultury, ale przede wszystkim siebie, to główne założenia organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich - spotkań młodzieży. Podczas warsztatów, uczniowie z Polski i Izraela, mieli okazję poznać się i dużo ze sobą rozmawiać. Oddali również hołd ofiarom Holocaustu, podczas zorganizowanej przez wojewodę mazowieckiego, uroczystości w Treblince. Ale czy historia Żydów w miejscach, gdzie żyją młodzi Polacy jest dobrze pielęgnowana?
W drugą niedzielę stycznia gra Jurek Owsiak i stworzona przez niego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Może trudno w to uwierzyć, ale to już 20 raz. Pierwsze dzieci uratowane dzięki sprzętowi medycznemu kupionemu przez Fundację Wielkiej Orkiestry są dziś dorosłymi ludźmi. Co jeszcze udało się przez te 20 lat?
- Nie płacę za mieszkanie, bo naprawdę nie mam z czego - tak tłumaczą się tysiące Polaków. Mieszkają więc za darmo, ich długi rosną a kamienice czy bloki są coraz bardziej zapuszczone. Czy tego zaklętego kręgu nie da się przerwać? Pewien sposób wymyślono w Słupsku. Powstał tam specjalny program o nazwie "Dozorca" dla ludzi, którzy chcą odpracować swoje długi mieszkaniowe.
Ponad rok temu cała Polska śledziła losy 10-letniej, niepełnosprawnej Kariny, która zaginęła w lesie koło Augustowa. Znaleziono ją po sześciu dniach z odmrożonymi nogami. Tragedia dziewczynki ujawniła problem, z jakim od lat borykają się jej rodzice - alkoholizm i niewydolność wychowawcza. Czy tragedia sprzed roku zmieniła coś w rodzinie i jaki jest los Kariny?
Od wielu lat specjaliści mówią o konieczności wprowadzenia do polskich szkół profesjonalnych zajęć z edukacji seksualnej. Alarmują, że podstawowym źródłem wiedzy na „wstydliwe tematy" jest Internet i rozmowy z rówieśnikami. Problem ginie jednak w ideologicznych sporach, a nauczyciele nadal rozmawiają z uczniami o ich seksualności zdawkowo na godzinach wychowawczych. Tymczasem do poprawy sytuacji nie trzeba wiele - wystarczy upór i determinacja kilku osób.
Violetta Villas budziła skrajne emocje, nikt nie był wobec niej obojętny. Miała swoją wierną publiczność, która do samego końca widziała w niej wielką gwiazdę. Jak wyglądało życie artystki? Co dzieje się po jej śmierci?
W październiku pokazywaliśmy reportaż o szczeniaku, któremu ktoś skrępował łapy kablem elektrycznym i wrzucił go do rzeki w Kaliszu. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o zabicie psa. Grozi im do 2 lat więzienia.
Jak dogadywać się z dziećmi, jak dbać o ich rozwój, zapewnić aby ciekawie spędzały czas?
Niedawno skończyła 18 lat. Na dniach miała zdawać egzamin na prawo jazdy. Myślała o studiach. Podczas sylwestrowej zabawy zabił ją nożem 21-letni uczestnik imprezy.
Rodzinna wojna o majątek we wsi pod Bydgoszczą trwa od lat. Obie strony konfliktu w walce o swoją własność nie cofają się nawet przed użyciem siły. Jednak ludzie nie są jedynymi ofiarami tego sporu.
- Nazywam ich dzieci Pragi - mówi o swoich podopiecznych Alicja Krajewska, która na starej warszawskiej Pradze prowadzi księgarnię. Aby otworzyć sklep z książkami, pani Alicja sprzedała mieszkanie. Dziś księgarnia pełni przede wszystkim rolę dzielnicowej świetlicy, w której praskie dzieci uczą się, bawią i spędzają czas.
- Nazywam ich dzieci Pragi - mówi o swoich podopiecznych Alicja Krajewska, która na starej warszawskiej Pradze prowadzi księgarnię. Aby otworzyć sklep z książkami, pani Alicja sprzedała mieszkanie. Dziś księgarnia pełni przede wszystkim rolę dzielnicowej świetlicy, w której praskie dzieci uczą się, bawią i spędzają czas.
Trzy damy przybyłe z daleka, którym można opowiedzieć o swojej młodości, student w wieku córki, krótko ostrzyżona pani, która ma na pieńku z pewną pielęgniarką - oto pasażerowie wrocławskiej taksówki, których zarejestrowała kamera Uwagi po Uwadze.
Reporter UWAGI! podał się za angielskiego turystę i został naciągnięty przez taksówkarza na kurs dwa razy droższy niż wynosi jego zwykła cena. Nie zrażony tym postanowił dowiedzieć się, jak wyglądają życie i praca taksówkarza polskiego.
- To jest wpisane w nasz zawód, że ktoś musi zginąć – mówi taksówkarz, którego kolega został zabity przez pasażera tuż przed świętami.
Prawie trzydzieści psów, w większości w stanie zagłodzenia, odebrali mieszkańcom gminy Dolsk inspektorzy Pogotowia dla Zwierząt i Fundacji Dr Lucy. Labradory, spaniele, buldożki francuskie czy beagle trzymane były w skandalicznych warunkach – w chlewie, szopie i innych budynkach. Zwierzęta nie miały co jeść – żywiły się szczątkami innych zwierząt, które wcześniej padły z głodu.
Tajemnicze pożary na warszawskiej Pradze... kilka miesięcy temu seria podpaleń dotknęła Kraków. Tam w końcu zatrzymano podpalacza. Czy uda się ustalić sprawcę lub sprawców podpaleń w stolicy?
Ogień zwykle pojawia się nocą. Płomienie atakują od strony piwnic lub poddaszy. Przerażeni mieszkańcy mają kilka minut, żeby uciec przed ogniem i trującym dymem. Tak wygląda życie mieszkańców warszawskiej Pragi, gdzie od kilku miesięcy grasuje podpalacz.
UWAGA! w Twojej sprawie - tym hasłem kierujemy już od dziewięciu lat. Nasi reporterzy interweniują, pomagają, stają po stronie tych, którzy obdarzyli nas zaufaniem - czyli państwa - naszych widzów.
Prokuratura Rejonowa Kielce - Wschód skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłej kierowniczce schroniska dla zwierząt w Dyminach. Prokuratura zarzuca jej, że świadomie dopuściła do cierpienia zwierząt.
Uwaga! po Uwadze to nie tylko nowe reportaże i rozmowy z bohaterami, ale także nowe cykle - Kto tam?, Nie daj się, Zawodowcy i Sonda. Cykle, których bohaterami są nasi Widzowie!
Od 2 stycznia mogą Państwo obejrzeć nowy program Uwaga! po Uwadze na antenie nowego kanału telewizyjnego TTV czyli Twoja Telewizja. Od poniedziałku do piątku zaraz po głównym wydaniu Uwagi! zapraszam na godzinny program, w którym pokażemy nowe reportaże, rozmowy z bohaterami i nowe cykle m.in. "Kto tam?" i "Nie daj się".
Głosi kazania niezgodne z nauką kościoła, a ważnych polskich duchownych nazywa masonami. Kim jest ks. Piotr Natanek? Czy naprawdę zagraża kościołowi?