Od roku najbliższa rodzina nie może odwiedzać 91-letniej pani Wiesławy, przebywającej w prywatnym domu opieki. Nie dopuszczać do wizyt ma dyrektorka placówki, która według rodziny starszej kobiety przejęła majątek ich krewnej.
Przez blisko rok rodzina pana Sławomira żyła wizją bankructwa firmy. Nie przez inflację, ale przez decyzję urzędników, którzy kazali mężczyźnie zapłacić ponad milion złotych za składowanie opon przekazanych jednej z fundacji.
Pani Zuzanna zmuszona jest pokonywać autobusami i piechotą wiele kilometrów, by dotrzeć do niepełnosprawnych uczniów. - Jest to chęć ukarania niepokornej nauczycielki, która bardzo prężenie działa w sprawie osób niepełnosprawnych – słyszymy w ZNP.
Edyta Krześniak zdobyła drugą nagrodę w konkursie Twarze Ubóstwa im. Bartosza Mioduszewskiego za reportaż o przemocy w domu opieki w Zdunach, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
- Zabierasz pracę k… naszym rodakom. Jesteś pierd… śmieciem. Poderżnę ci gardło za chwilę – mówił do kierowcy taksówki pasażer z Krakowa. Agresywną postawę mężczyzny, wobec pochodzącego z Białorusi kierowcy, zarejestrowała kamera. Mimo że od zdarzenia minął miesiąc, policja wciąż nie zatrzymała sprawcy.
W życiu nikogo nie udaje, za to na scenie zmienia się jak kameleon. Serial „Herkules”, w którym gra główną rolę, z odcinka na odcinek podbija serca widzów. W Kulisach Sławy Rafał Maćkowiak.
Wysokie ceny żywności coraz częściej powodują, że w sklepach zaczynamy kalkulować i rezygnować z kolejnych produktów. A może by tak samemu wyprodukować jedzenie? Na taki pomysł wpadli bohaterowie naszego reportażu.
Problem braku nauczycieli coraz bardziej daje się we znaki. Na Pomorzu sytuacja zmusiła sześciu dyrektorów szkół publicznych do ułożenia wspólnego planu lekcji. Nauczyciele zatrudnieni są teraz w kilku szkołach jednocześnie.
Rocznie łupem złodziei pada w Polsce kilka tysięcy samochodów, w samej Warszawie blisko 3 tysiące. Złodzieje dysponują urządzeniami, które pozwalają im błyskawicznie ukraść nowy samochód. Jak skutecznie zabezpieczyć swoje auto? Na te i wiele innych pytań odpowiadali nasi goście w specjalnym wydaniu Uwagi! na żywo.
- Czujemy metaliczny smród pomieszany ze smrodem palących się opon. Mamy bóle głowy i drapie nas w gardle – skarżą się mieszkańcy Barlinka i wskazują na miejscową odlewnię żeliwa. Co w tej sprawie robią odpowiednie służby?
Choć nie widać ich na ekranie, bez ich pracy, nie byłoby reportaży Uwagi! Tym tekstem, z okazji 20. urodzin naszego programu, chcemy Wam przedstawić zespół naszych dokumentalistów.
Ciało 10-letniej Kristiny, z licznymi ranami kłutymi i poderżniętym gardłem odnaleziono w lesie nieopodal miejscowości, w której mieszkała. Jakub A. usłyszał wyrok za zabójstwo i zbezczeszczenie zwłok 10-letniej dziewczynki.
- Nie śpię po nocach, strasznie brakuje mi dzieci. Boli mnie, że nie wiem, co się z nimi dzieje. Nigdy w życiu nie zrobiłam im krzywdy – zapewnia pani Nikola, której najpierw odebrano dzieci do pieczy zastępczej, a potem przekazano do adopcji. Czemu doszło do odebrania i czy młoda kobieta zasługuje na drugą szansę?
Dwie uczennice sąsiadujących szkół średnich w Brzozowie biły się i szarpały bez opamiętania. Jedna z nich użyła w bójce kastetu. Wokół walczących dziewcząt zebrało się kilkaset uczniów z obu szkół. Nagranie z zajścia trafiło do sieci.
Po zdobyciu Bursztynowego Słowika na tegorocznym Top of the Top Sopot Festival Michał Szpak nie zwalnia tempa. Zapowiada swój autorski album. Droga do nowej tożsamości muzycznej, jak sam mówi, była kilkuletnią, wyboistą, międzygalaktyczną podróżą.
- To jest pieśń żałobna. Opowieść o mnie, jako o osobie, która dowiedziała się, że umarła jej mama. (...) Zacząłem chodzić wtedy po klubach, żeby to odreagować i spędziłem tak rok. Spotykałem przypadkowych ludzi, z którymi tańczyłem, rozmawiałem, mimo że smutek w sercu był ogromny - zwierza się Michał Szpak.
Ekipa Uwagi! towarzyszyła Michałowi Szpakowi tuż przed występem na Top of the Top Sopot Festival i zdobyciem przez niego Bursztynowego Słowika. Co działo się za kulisami?
Czym najtaniej ogrzać dom? Wiele osób przekonuje, że mimo wzrostu cen, najlepszym paliwem jest dziś drewno. Pali się nim w co trzecim domu. I takich gospodarstw przybywa. Do łask wracają też opalane drewnem piece kaflowe.
- Czujemy się oszukani i przegrani. To mieszkanie miało być moje i jest to zapisane w testamencie – mówi pan Mariusz, który kilka lat temu wynajął opiekunkę dla swojego ojca. Dziś oskarża ją o porwanie ojca, a także wyłudzenie kosztowności i mieszkania w centrum Warszawy.
23-letnia Sandra nie może poradzić sobie z rodzinnym koszmarem. Żyje w brudzie i bałaganie z awanturującą się, cierpiącą na zbieractwo, matką i bezsilnym ojcem.
Kiedy Kuba osiągnął pełnoletność, matka wyrzuciła go z domu. Niezaradny nastolatek ze stwierdzonymi problemami psychicznymi, szukając schronienia, zamieszkał w zimnej i wilgotnej piwnicy, grożącego zawaleniem pustostanu.
- Powiedział, że miał 16 stopni w mieszkaniu, przez to zachorował i miał operację serca, za którą my musimy mu zapłacić. Wiemy, że to samo powiedział pani, od której wcześniej wynajmował lokum – opowiadają pani Aleksandra i pan Radosław, którzy wynajęli swoje mieszkanie Danielowi Ch., co było początkiem ich poważnych problemów.
Był na dnie, kiedy na swojej drodze spotkał księdza Jana Kaczkowskiego. To spotkanie zupełnie odmieniło jego życie. Dziś jest szczęśliwym mężem, ojcem oraz szefem kuchni w renomowanej restauracji. Historia niezwykłej przyjaźni Patryka Galewskiego i ks. Jana Kaczkowskiego jest kanwą filmu „Johnny”.
Rozsądne zarządzanie domowym budżetem może pomóc w przetrwaniu czasu szalejących cen i inflacji. Coraz więcej Polaków zaczyna szukać pomocy w internecie, gdzie popularność zyskują kursy oszczędzania.
Jak oszczędzać i żyć komfortowo w dobie kryzysu? O sposobach na radzenie sobie z szalejącą inflacją i wysokimi cenami opowiedział nam Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny.
- Ciężko pracowałam, żeby moja firma miała klientów, a przez brak prądu nie mogę używać swoich podstawowych narzędzi - mówi właścicielka zakładu renowacji mebli, która pięć miesięcy temu podpisała umowę na dostawę prądu. Prąd miała, a potem niespodziewanie został wyłączony. Dlaczego?
Obawy przed zbliżającą zima są ogromne. Niektórzy wykorzystują tę sytuację i sprzedają zamienniki opału. Czy palenie owsem, kukurydzą albo pestkami wiśni jest bezpieczne i czy w ogóle ma sens? Na te i wiele innych pytań odpowiadali nasi goście podczas specjalnego wydania Uwagi! na żywo.