Redakcja programu TVN „Uwaga!”, znana ze społecznego zaangażowania i inicjatyw obywatelskich, postanowiła poruszyć kolejną istotną sprawę. Akcja „Zauważeni” ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wciąż rosnącą grupę seniorów, ich doświadczenie, potencjał oraz przyczynić się do zmiany w ich postrzeganiu.
14-latek bezdusznie pobił swoją 10-letnią koleżankę. Rzucał w Olę kamieniami, skakał po niej, dusił sznurkiem…. Co wzbudziło w nastolatku aż tak okrutne odruchy?
Pan Andrzej dwa lata walczył przed sądem o swoje dobre imię. Był oskarżony o znęcanie się nad żoną, mimo że ostatnie lata ich małżeństwa mieszkał za granicą, ale zeznania małżonki i opinie biegłych miały być koronnym dowodem potwierdzającym przemoc. Jednak czy takie opinie zawsze są obiektywne…?
Przed Sądem Rejonowym w Dębicy rozpoczął się proces matki i jej dwojga dorosłych dzieci oskarżonych o uporczywe nękanie i naruszenie nietykalności cielesnej swojej sąsiadki. Według prokuratury oskarżeni wiele razy wyzywali kobietę, szarpali ją, wtargnęli na jej posesję, gdzie ją uderzyli w twarz i zwyzywali. Proces toczy się z wyłączeniem jawności. Do sądu nie przyszła dziś jedna z oskarżonych kobiet, jednak nie było to przeszkodą w odczytaniu aktu oskarżenia.
Dziś w UWADZE! wracamy do sprawy księdza, który w dwóch parafiach molestował dzieci i do tej pory za to nie odpowiedział. Po Bażynach i Garbnie ksiądz objął stanowisko proboszcza w Brzydowie. Warmińska Kuria od lat głucha jest na argumenty, a wymiar sprawiedliwości po czterech latach stawia zarzuty i próbuje naprawić błędy kętrzyńskiej prokuratury.
Zaczynał od studiowania ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej, a trafił na najlepsze operowe sceny. Jego głosem i aktorstwem zachwycali się melomani między innymi w Nowym Jorku czy Mediolanie. Skąd pochodzi, jak żyje i jaki jest Wiesław Ochman prywatnie? Zapraszamy na Kulisy Sławy śpiewaka.
Psy trzymane w koszmarnych warunkach. Nielegalną hodowlę zgłosili widzowie Uwagi! do naszej internetowej mapy okrucieństwa wobec zwierząt.
13-letnia Weronika Rasała z Gdyni wzruszyła wszystkich, kiedy szukała nowego domu dla swojej chorej mamy. Rodzina żyła w tragicznych warunkach i nie mogła doprosić się urzędników o jakąkolwiek pomoc w znalezieniu nowego mieszkania. Wróciliśmy do Trójmiasta, aby sprawdzić jak potoczyły się losy dzielnej nastolatki.
Czy w dobie ogromnych supermarketów i anonimowości klientów starsze osoby mogą czuć się w dużych sklepach jak u siebie w domu? Na pewno nie jest to standardem, ale zdarzają się wyjątki. Dlaczego klienci odwiedzają jeden z warszawskich sklepów nawet kilka razy dziennie?
Wataha 29 psów do niedawna terroryzowała wieś Słabkowice. Ich 84-letni właściciel nie był w stanie nad nimi zapanować. Sam żyje jak pustelnik, bez prądu, bieżącej wody, bez dachu nad głową. Czy nikt nie interesował się jego losem? Dlaczego do tej pory nikt mu nie pomógł?
Gdy kilka lat temu brutalnie wysiedlani ze swoich mieszkań lokatorzy zbuntowali się przeciw metodom poznańskiego "czyściciela kamienic" Piotra Ś., mówiła o nich cała Polska. Teraz Piotr Ś. czeka na wyrok za uporczywe nękanie mieszkańców, ale okazuje się, że części jego ofiar znów grozi bezdomność.
Najpierw kojec schowany w krzakach, potem zamykanie psów w piwnicy, a na koniec - znalezione nieopodal szczątki martwych zwierząt. To nie doniesienia o dręczeniu psów z różnych części kraju, ale sytuacje, które od lat zdarzają się w Wojniczu, niewielkim miasteczku pod Tarnowem. Czy to sposób urzędników na oszczędności? Czy ktoś bezdusznie pozbywa się bezpańskich psów?
Depresja, choć uleczalna, to w wielu przypadkach niestety jest śmiertelna. Jeszcze niedawno była tematem tabu, teraz coraz więcej osób decyduje się jednak o niej opowiedzieć. Do depresji przyznała się Justyna Kowalczyk, Danuta Stenka czy Edyta Bartosiewicz. Pisarza Tomasza Jastruna depresja doprowadziła do próby samobójczej. Życie uratowała mu szybka interwencja rodziny i lekarzy.
Wolontariusze Fundacji VIVA reagują na każdy sygnał o cierpieniu zwierząt i sami tropią oprawców. Uratowane zwierzęta leczą, a następnie robią wszystko, by znaleźć im nowe domy. Niestety, muszą również borykać się z kłopotami finansowymi, bo ich szczytna działalność finansowana jest głównie na nieregularnych datkach darczyńców.
To już szósty Recykling Rejs. Tym razem Dominik Dobrowolski przemierzy swoim ekokajakiem trasę z Gdańska do Gdańska przez: Elbląg, Ostródę, Iławę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz. W każdym porcie, marinie, na każdym brzegu ekolog będzie nakłaniał do wspólnego sprzątania, ale przede wszystkim do nieśmiecenia! Celem akcji jest tzn. walka z zanieczyszczeniem i zaśmieceniem rzek i mórz. Chodzi o to, aby odpady trafiały tam, gdzie trzeba, czyli po segregacji do odpowiednich pojemników...
Sześciomiesięczny Jaś z Wołczyna przez kilka dni walczył o życie w opolskim szpitalu. Ma uszkodzony mózg i pękniętą czaszkę, być może został pobity. Co działo się w domu Jasia zanim niemowlę trafiło do szpitala? Jak doszło do tej tragedii i czy życie dziecka wciąż jest zagrożone?
Na mapie okrucieństwa pojawił się kolejny sygnał - krowy i psy, które żyją w jednym z gospodarstw w Laszkach. Właścicielka od kilku lat nie daje sobie rady z opieką nad nimi, ale nawet mimo wyroku sądu ich sytuacja wciąż jest tragiczna.
Krystian W., znany jako "Krystek" i "Łowca nastolatek" z aresztu trafił do więzienia. Nie chodzi jednak o głośną sprawę Zatoki sztuki i pomorskich klubów. Odsiadkę zaczął w związku z wyrokiem z 2013 roku.
Dziennikarze Uwagi! i Superwizjera nagrodzeni w konkursie Sliesia Press w Katowicach.
W wypadkach, do których tam doszło, wciąż ktoś ginie albo zostaje ranny. Mieszkańcy Jawornika od dawna apelują do zarządcy drogi - Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad - o poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku, ale bez skutku.
Prokuratura Rejonowa w Będzinie postawiała lekarce Magdalenie L.-M. aż 105 zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej i poświadczenia nieprawdy. Uznała również, że kobieta z przyjmowania pieniędzy w zamian za zwolnienie lekarskie zrobiła sobie stałe źródło dochodów. Grozi jej za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Są wyniki kontroli w ośrodku, matka i jej konkubent znęcali się nad małym Marcelem.
Jest wyrok za zabójstwo 23-latka i zranienie jego kolegi w Sylwestra w Białce Tatrzańskiej. 27-letni Gruzin Beka B. został skazany na 15 lat więzienia.
- Nieważne, jak o mnie mówią: "Rumun", "Cygan", czy "kulawy". Nie załamię się, nie wolno się poddawać. Trzeba żyć jak inni ludzie - mówi Daniel Stanciu, którego dzieciństwo było najgorszym koszmarem. Rodzice sprzedali go polskiej mafii, która następnie wykorzystywała go do żebrania na ulicach stolicy.
Weronika Rasała, 13-latka z Gdyni, która poprosiła naszą redakcję o pomoc, ma już gdzie się podziać. Widzom Uwagi! po Uwadze pokazała mieszkanie, jakie dostała od urzędników.
Starsi, chorzy na Alzheimera ludzi byli tu wyrywani ze snu o 3 w nocy, związywano im ręce, przywiązywano do łóżek i foteli, a do mycia wszystkich pensjonariuszy używano jednej gąbki. Aferę ujawniliśmy w UWADZE! ponad miesiąc temu. Czy domy, w których dochodziło do krzywdy pensjonariuszy, zostały zamknięte? Czy ktokolwiek odpowiedział za to, co się w nich działo?
- Wciąż się dziwię, że on z tego żyje. Kiedy przeczytałam recenzje jego pierwszej płyty pomyślałam: "Matko Boska, wstyd!". Wciąż drżę, co z nim będzie dalej - mówi mama Piotra "Vienia" Więcławskiego. Jej 39-letni syn, raper i twórca kultowego w latach 90-tych zespołu Molesta, na przekór obawom matki wciąż się rozwija. I jest na topie. Właśnie wystąpił w programie "Agent - Gwiazdy", promuje nową płytę i ma własny program telewizyjny. - Chciałbym, żeby ludzie zapamiętali mnie, jako dobrego człowieka - mówi w Kulisach Sławy "Vienio".
Kiedy kilkadziesiąt lat temu dowiedzieli się, że ich synek cierpi na autyzm, zostali z tym zupełnie sami: przerażeni i zagubieni. Dziś Maria i Michał Wroniszewscy, prowadzący Fundację Synapsis, dają wsparcie nie tylko Dominikowi, ale walczą o godne życie wszystkich osób z autyzmem.
W Jaśle w gospodarstwie samotnego mężczyzny mieszka sfora agresywnych psów, które regularnie atakują przechodniów. Dlaczego urząd miasta, zobowiązany do interweniowania w takich sytuacjach, nie radzi sobie z problemem?
Są rozdzielane ze swoimi dziećmi, niektóre z nich nawet tuż po porodzie - nastolatki z poprawczaków. Te, które najczęściej mają za sobą traumatyczne dzieciństwo, przeżywają kolejny dramat, kiedy zostają matkami. Polskie prawo pozwala więźniarkom przebywać razem ze swoimi dziećmi w zakładach karnych, ale nie przewiduje takiej możliwości dla dziewcząt z "poprawczaków". - Znam sytuację, gdzie dwa dni po porodzie dziewczynę wywieziono ze szpitala. Miała piersi pełne mleka, a wróciła do ośrodka wychowawczego. Sama. Bo dziecko trafiało do rodziny zastępczej. To nie jest odosobniona historia - mówi Agnieszka Sikora, założycielka i prezeska Fundacji po DRUGIE.