Ogłoszenia sprzedaży zaświadczeń zwalniających z nakazu zakrywania ust i nosa maseczką pojawiły od razu po wprowadzeniu tego obowiązku. – Nie dajmy się oszukać – apeluje lekarz.
Do niedawna urzędy pracy miały dużo ofert, z których niewiele osób chciało korzystać. Dziś sytuacja się zmieniła. – Obserwujemy duży spadek liczby miejsc pracy – przyznaje Magdalena Żuchowicz z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Reportaże Uwagi! będą pokazywane podczas 30. edycji Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Aleksandra Rek, Grzegorz Kuczek oraz Anna Barańska-Całek powalczą o nagrody w konkursie reportaży telewizyjnych.
Bankrutują po cichu. W covidowej rzeczywistości wiele małych i średnich firm może nie przetrwać do wiosny. Przedsiębiorcy przekonują, że dotychczasowa pomoc finansowa jest niewystarczająca. Z ograniczonych restrykcjami usług korzysta też mniej osób.
Młoda matka trzy dni przed porodem dowiedziała się, że jest zakażona koronawirusem. Zamiast do szpitala położniczego trafiła na oddział covidowy. – To był dla mnie ciężki czas, nie widziałam córki przez sześć dni – opowiada.
Ponad trzydzieści psów stłoczono w domu, drugie tyle mieszkało na zewnątrz. - Zwierzęta były wychudzone, miały olbrzymie rany - mówi Grzegorz Bielawski z Pogotowia dla Zwierząt. Taki obraz pseudohodowli ogromnych psów rasy moskiewski stróżujący przedstawiają organizacje, które interweniowały na miejscu. Właścicielką czworonogów jest 63-letnia weterynarz.
Dziś w Uwadze! Kulisy Sławy Jana Nowickiego. Aktor i pisarz niedawno obchodził swoje 81. urodziny. Tego samego dnia urodził się jego przyjaciel Muniek Staszczyk, który podczas realizacji reportażu złożył Janowi Nowickiemu specjalne i nietypowe życzenia.
Zbliża się wielki finał 9. edycji Top Model. Dla wielu uczestników program jest trampoliną do kariery w modelingu. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie uczestnicy poprzednich edycji.
Młoda kobieta zostawiła własne dziecko w centrum Sosnowca. Po czym wsiadła w autobus i pojechała do domu. Błąkającym się późnym wieczorem malcem zajęli się przypadkowi przechodnie. Kobieta twierdzi, że nie porzuciła syna. Trzylatek miał zaginąć.
Urządzenie VENTIL może wspomóc lekarzy w ratowaniu życia pacjentów z ciężkimi objawami COVID-19. Dzięki polskiemu patentowi z jednego respiratora może korzystać dwóch chorych. Mimo że urządzenia zostały wyprodukowane, nie można z nich jeszcze korzystać podczas leczenia.
Prezydent Hanna Zdanowska zleciła pilną kontrolę w Centrum Świadczeń Socjalnych. Deklaruje też objęcie pomocą socjalną rodziny niepełnosprawnego Mikołaja Magiera. To reakcja na reportaż Uwagi!, w którym pokazaliśmy historię 17-latka i jego rodziców. Po ostatniej decyzji komisji ds. orzecznictwa Magierowie stracili świadczenia, niezbędne im do życia.
Mikołaj samodzielnie nie potrafi wykonać nawet podstawowych czynności. Kiedy skończył 16 lat komisja ds. orzecznictwa obniżyła stopień jego niepełnosprawności. Rodzina straciła niezbędne do życia pieniądze. To jeden z przykładów, który pokazuje, jak w praktyce wygląda pomoc rodzicom z niepełnosprawnymi dziećmi.
Przedmioty, których pacjenci używają na oddziałach zakaźnych, powinny być, zgodnie z wytycznymi, zutylizowane. Jednak personel medyczny w tej kwestii często idzie na rękę pacjentom i ich rodzinom. Spytaliśmy, jak prawidłowo zdezynfekować np. telefon czy ubranie.
Zuzia Dziekońska cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Lekarze po porodzie nie dawali jej większych szans na normalne funkcjonowanie. Rodzice dziewczynki jednak się nie poddali i każdego dnia toczą walkę o poprawę sprawności ukochanej córki.
- Każdego miesiąca walczymy o przetrwanie. Staramy się ze wszystkich sił, ale zapasów zostało na tydzień, może dwa. Nie wiem, co będzie. Chyba będziemy musieli ogłosić, że zwierzęta od jutra nie jedzą. Tylko kto im pomoże? – ubolewa Agata Rybkowska z Fundacji „Pegasus”, najstarszej polskiej fundacji zajmującej się zwierzętami gospodarskimi.
Szpitale są przepełnione, nie ma, gdzie wozić pacjentów. Ekipy pogotowia godzinami czekają z chorymi na szpitalnych podjazdach. Ratownicy i lekarze z karetek pracują dzisiaj ponad siły, by ratować ludzkie życie. Niestety, sytuacja stale się pogarsza.
Rok temu, 17 listopada, w chińskim mieście Wuhan rozpoczęła się epidemia koronawirusa. Niedługo potem wirus przeniósł się na inne kontynenty i nadal nie odpuszcza. A jak dzisiaj wygląda sytuacja epidemiczna w samych Chinach? Rozmawiamy o tym z polską lekarką, od 8 lat mieszkającą w Szanghaju.
"Umieralnia", tak o jednym z oddziałów covidowych szpitala miejskiego w Poznaniu mówią pacjenci. - Zostawia się ludzi na całą noc i nie wolno nikomu wciskać przycisków alarmowych. Chorzy umierają, mimo wołania i krzyków - usłyszeliśmy.
Mimo braku potwierdzonej skuteczności - amantadyna, która ma pomagać w leczeniu COVID-19, zniknęła z polskich aptek. - Została masowo wykupiona, jakieś dwa tygodnie temu. Podejrzewam, że nie jest już dostępna w hurtowniach - usłyszeliśmy na infolinii. O ewentualnej skuteczności amantadyny rozmawialiśmy dzisiaj z ekspertem dr Pawłem Grzesiowskim.
Ma mocny głos i silną, kobiecą osobowość. Publiczności znana jest m.in. z utworów „Na kolana”, „S.O.S.” czy „Bez Ciebie”. W Kulisach Sławy odwiedziliśmy Kasię Cerekwicką. Co robi w tych ciężkich dla artystów czasach?
Marzyli, by zamieszkać w domu z drewnianych bali. Wydali pieniądze i… zostali z placem budowy. Choć pochodzą z różnych części Polski, inwestycję powierzyli temu samemu przedsiębiorcy.
Szarpanina z policją, użycie siły, a nawet gazu - tak wyglądała próba przewiezienia pacjentki z pozytywnym testem na COVID-19 do szpitala zakaźnego. Co naprawdę wydarzyło się przed szpitalem w Radomiu?
Aby nie narażać siebie i innych, od listopada można załatwić sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu. Zakład daje interesantom możliwość rozmowy z pracownikami za pośrednictwem telekonferencji.
Pacjenci pozostawieni sami sobie, bez opieki lekarskiej, bez pomocy pielęgniarek, umierający bez otrzymania ratunku. Tak pobyt na oddziale zakaźnym w Powiatowym Szpitalu w Iławie opisują osoby, które na nim były.
Pulsoksymetry zaczęły znikać z aptek i sklepów internetowych. Cieszą się dużą popularnością, bo polecane są osobom, które przechodzą COVID-19 w domu. Jak badać się pulsoksymetrem, aby wynik nie był fałszywy?
Po ponad 20 latach wciąż nie znamy wszystkich winnych zbrodni miłoszyckiej. Skazany na 25 lat więzienia Norbert Basiura, mimo „ekstremalnie mocnych dowodów”, został wypuszczony z aresztu i dalej będzie odpowiadać z wolnej stopy. – To kpina – ocenia decyzję sądu Tomasz Komenda.
Handlowcy i fryzjerzy z miejscowości graniczących z Niemcami mogą nie przetrwać drugiej fali zamrożenia gospodarki. Sąsiadów z zza Odry, którzy korzystali z usług Polaków, jest jak na lekarstwo.
Lekarz z Przemyśla od miesięcy leczy pacjentów chorych na COVID-19 ogólnodostępnym lekiem, stosowanym m.in. w chorobie Parkinsona. Pulmonolog twierdzi, że efekty są spektakularne, co potwierdza kilkudziesięciu jego pacjentów. Naukowcy pozostają sceptyczni. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem samodzielnego stosowania amantadyny.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 25 484 nowych przypadkach zakażeń. Co zabrać ze sobą do szpitala, jeśli zmusi nas do tego sytuacja? Zapytaliśmy o to pielęgniarkę oddziałową ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.
Mija rok od tragicznej śmierci 21-letniego Adama z Konina. Mężczyzna został zastrzelony podczas interwencji policji. Tymczasem prokuratorskie śledztwo wciąż nie zostało zakończone. Dlaczego badania balistyczne nie pozwalają odtworzyć przebiegu zdarzenia?