Od kilku tygodni nauczyciele w całej Polsce mierzą się z nowym problemem, tzw. rajdowaniem lekcji. Problem został nagłośniony i publicznie napiętnowany, mimo to każdego dnia internetowi trolle mają pożywkę na e-lekcjach.
Jak przedszkola dostosowały się do nowych zasad bezpieczeństwa? Czy dzieci radzą sobie z rygorem sanitarnym? – Maluchy przyzwyczaiły się już do nowej sytuacji. Najgorzej zniosły brak możliwości przynoszenia swoich zabawek – słyszymy w jednym z warszawskich przedszkoli.
Z jeziora Dywickiego pod Olsztynem wydobyto torbę z ludzkimi szczątkami. Wszystko wskazuje na to, że mogą one należeć do Joanny Gibner, która zaginęła 24 lata temu. W 2004 roku, pomimo że wtedy nie udało się jeszcze znaleźć ciała kobiety, jej mąż został skazany za zabójstwo.
Na Krystianie W. ciążą zarzuty gwałtów i nakłaniania do prostytucji. Według śledczych część pokrzywdzonych nie miała ukończonych 15 lat. To jedna z najbardziej wstrząsających afer, którymi zajmowała się w ostatnich latach Uwaga!
- Myślałem, że mnie ta choroba nie dotknie poważnie, bo nie jestem przecież w grupie ryzyka. Przekonałem się na własnej skórze, że ten wirus jest naprawdę groźny. Może zagrażać życiu – mówi dr Łukasz Goździewicz, który mimo zakażenia koronawirusem i wysokiej gorączki przez tydzień czuwał przy schorowanych pacjentach.
- Najtrudniejsze jest dla mnie to, że dzieci nie mają swoich dziadków i babć. Jeden dziadek nie żyje, drugi siedzi, podobnie jak babcia – mówi pani Paulina. Jej matka odsiaduje wyrok za udział w zabójstwie ojca, a teść został skazany za podpalenie domu, w którym mieszkała z mężem i szóstką dzieci.
Boom na remonty trwa w najlepsze. - Obecnie nasze mieszkania to również miejsca pracy i szkoła. I okazuje się, że przestaje wystarczać nam przestrzeni. Stąd potrzeba, żeby zrobić remont - mówi Maria Podobińska, projektantka wnętrz.
Ponadto w dzisiejszym programie rozmowa z prof. Mariuszem Jędrzejko, ekspertem od cyberzaburzeń u dzieci.
93-letnia pani Krystyna przepisując mieszkanie policjantom czuła się bezpiecznie. Warunkiem darowizny miała być dożywotnia opieka. - Mieszkanie wydarli w ciągu miesiąca. Podwieźli mnie do szpitala. Jak wróciłam, byłam okradziona - ubolewa staruszka.
Pola namiotowe i kempingi uchodzą za bezpieczne, dlatego latem mogą cieszyć się większą popularnością niż zwykle. Mimo że nie ma jeszcze sezonu, właściciele nie narzekają na brak gości i rezerwacji na najbliższe miesiące. - Siedzenie w domu nie jest zdrowe, lepiej mieć kontakt z przyrodą - chwalą ci, którzy już wypoczywają w ten sposób.
Pobicia, groźby i wyzwiska – tak wygląda życie pani Agnieszki. Wszystko za sprawą dwóch mężczyzn, którzy wcześniej byli partnerami życiowymi kobiety.
Epidemia odkryła problemy w wielu małżeństwach. W Hiszpanii ilość spraw rozwodowych wzrosła, ale małżonkowie nie mogą się formalnie rozstać, bo sądy działają w ograniczonym zakresie. Stąd pomysł rozwodobusa. Można w nim wziąć błyskawiczny rozwód w ciągu 24 godzin za 150 euro. „Lepiej być szczęśliwym w samotności, niż udręczonym w małżeństwie” – słychać z głośników.
Mimo że obostrzenia cały czas są łagodzone, to teatry, kina czy estrady koncertowe będą tymi miejscami, które zostaną otwarte jako ostatnie. O obecnej sytuacji rozmawialiśmy z aktorem i reżyserem Jerzym Stuhrem, muzykiem Andrzejem Sikorowskim i założycielem Teatru STU Krzysztofem Jasińskim.
Czy psy mogą wykryć u człowieka COVID-19? Okazuje się, że to możliwe. To najnowszy pomysł na przyspieszenie wykrywania nawet niewidocznych jeszcze objawów koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii trwają szkolenia psów.
Schodzą na pniu, choć trzeba za nie słono zapłacić. - Jest taki boom na działki, że bez przerwy dzwonią telefony. W tej chwili cena nie gra już roli – mówi prezes jednego z warszawskich ROD-ów.
Wielu rodziców musi pracować z domu, a w między czasie zajmować się dziećmi. Czym zająć dzieci, by pozwoliły na wykonywanie obowiązków? O tym rozmawialiśmy dziś z psycholog Ireną Jaczewską.
Zamknięcie szkół, a co za tym idzie - zdalne nauczanie - pozbawiło niepełnosprawne dzieci szansy na współpracę z terapeutami. Dla części z nich oznacza to zaprzepaszczenie tego, czego przez lata nauczyły się dzięki żmudnej pracy.
Wiele schronisk mierzy się dziś z trudną sytuacją, brakiem pieniędzy i przepełnieniem. Tymczasem w przytulisku w Starym Sączu wydarzyło się coś niezwykłego. Z powodu ogromnego zainteresowania adopcjami zabrakło psów. - Zwierzęta potrafią odstresować człowieka, a w takiej sytuacji, jaką mamy teraz, to zbawienie – słyszymy.
Podmuch wiatru zerwał drewniany dach z budynku wypożyczalni nart. Konstrukcja uderzyła w idących po parkingu ludzi. W tym tragicznym zdarzeniu pan Paweł stracił żonę i dwie córki. Po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć o dniu, który na zawsze zmienił jego życie.
Dziewięcioletnia Hania od ponad dwóch lat walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. W siódmej dobie po przeszczepie szpiku, wykryto u niej koronawirusa. Na szczęście, upór, chęć życia i optymizm dziewczynki pozwoliły wygrać walkę z wirusem.
12-letnia dziewczynka i jej 9-letni brat przez ponad miesiąc mieszkali sami. Matka wyprowadziła się do nowego partnera, ojciec zmarł kilka miesięcy wcześniej. Rodzeństwo mogło liczyć jedynie na pomoc kuzynki i jej koleżanki.
Izolacja sprawia im trudności, ale są zdrowe. Pierwsze polskie sześcioraczki obchodzą dzisiaj swoje urodziny. Rok temu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przyszły na świat cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Jak zmieniło się życie ich rodziców?
Pandemia przeorganizowała system edukacji w Polsce. W Maszkowicach, czyli największej osadzie romskiej w Polsce, mali Romowie wciąż pozostają wykluczeni edukacyjnie przez brak sprzętu i dostępu do internetu.
- Nadeszła epidemia koronawirusa, a po niej epidemia strachu. Strach pomieszany z niewiedzą jest bardzo groźną bronią - mówi neurolog, która spotkała się z hejtem.
Ponadto w dzisiejszym programie rozmowa z profesorem Tadeuszem Zielonką, specjalistą chorób płuc i chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wykopali jej grób w lesie. W pobliżu polany, gdzie telefon Kornelii logował się po raz ostatni. Ciało 16-latki znalazł przypadkowy spacerowicz. Dlaczego policja przez dwa miesiące nie dotarła do miejsca porzucenia zwłok?
Każdy metr jest teraz dla restauratorów na wagę złota. By móc przyjąć jak największą liczbę gości, ogródki powstają na parkingach, placach i plażach. Sprawdziliśmy, jak wygląda przygotowanie do sezonu na Pomorzu Zachodnim. Ponadto w programie rozmowa z dr Markiem Posobkiewiczem, Głównym Inspektorem Sanitarnym MSWiA.
Próżno jej szukać na czerwonych dywanach. Od blasku fleszy…. woli deski teatru i spacery po lesie. Dorota Segda zagrała wiele ról, ale życie wciąż pisze dla niej nowe. Ostatnio znakomicie sprawdza się w roli rektora Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
W tym roku szkolnym uczniowie ani nauczyciele nie wrócą już do szkół. Wszyscy muszą uczyć się zdalnie. Szkoły zauważyły poważny problem: tysiące uczniów zniknęło z radaru. Ponadto w programie rozmowa z Danielem "Qczaj" Kuczajem, trenerem fitness.
Pracownicy hoteli, kelnerzy, kierowcy autokarów, masażyści... Przez pandemię wielu Polaków z dnia na dzień straciło źródło utrzymania. Dziś niektórzy z nich są zmuszeni do ustawiania się w kolejce po darmową żywność.
Zwykle zatłoczone i gwarne lotniska, dziś świecą pustkami. Kiedy samoloty rejsowe wrócą na niebo? Jakie zmiany czekają pasażerów? W programie rozmowa z Leszkiem Chorzewskim z lotniska w Modlinie.
Przez epidemię cierpią nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Schroniska, bez pieniędzy ze zbiórek i wsparcia wolontariuszy, znalazły się w fatalnej sytuacji.