Reporter Uwagi! w gronie finalistów nagrody za dziennikarstwo śledcze

Zbiórka niekontrolowana
Reporter Uwagi! Marcin Jakóbczyk znalazł się w wąskim gronie finalistów nagrody imienia Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze. Doceniony został cykl reportaży „Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik?” o popularnych w całym kraju zbiórkach na rzekomo chore dzieci.

W głosowaniu kapituły wyłoniono cztery finałowe publikacje. Spośród kilkudziesięciu publikacji zgłoszonych do nagrody najwięcej głosów oddanych przez członków kapituły poza Marcinem Jakóbczykiem otrzymali ;

Anna Gielewska, Szabolcs Panyi, Anastasiia Morozova za publikację pt. „Tu słucha Moskwa. Ujawniamy gniazdo rosyjskich służb” w portalu frontstory.pl, Michał Janczura za cykl publikacji pt. „Podziemie” w tokfm.pl i Katarzyna Włodkowska za publikację pt. „W redakcji Andrzeja Skworza. Odliczam. Aż się rozryczysz i wyjdziesz" w Dużym Formacie (Gazeta Wyborcza).

Laureatami nagrody mogą zostać dziennikarze tworzący w języku polskim, za publikacje będące efektem dziennikarskiego śledztwa, publikujący w mediach tradycyjnych (prasie, radiu, telewizji, agencji prasowej) i w internecie.

O czym jest nominowany do nagrody reportaż Uwagi!?

W całym kraju rozstawionych jest tysiące puszek ze zdjęciami rzekomo chorych dzieci i apelem o pomoc. Nikomu dotąd nie udało się ustalić, czy organizatorzy zbiórek komukolwiek pomagają, a przyklejone do puszek zdjęcia są fikcyjne. Reporter Uwagi! - Marcin Jakóbczyk postanowił sprawdzić, kto stoi za tym procederem i gdzie trafiają zebrane do puszek pieniądze.

W Uwadze! można było obejrzeć dwa reportaże na ten temat. Ich autor, kilka miesięcy temu, był nominowany za ten sam cykl do nagrody Grand Press 2023.

Zobacz pierwszy reportaż>>>

Zobacz drugi reportaż>>>

Autor: wg

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Uwaga! zawsze w Twojej sprawie

Uwaga! zawsze w Twojej sprawie