Kiedy po szczepieniu pojawiają się przeciwciała? [Uwaga! Koronawirus]

TVN UWAGA! 5223315
TVN UWAGA! 339786
Przeciwciała świadczą o odporności na COVID-19. Jak ich ilość zmienia się po każdej z dawek? Sprawdził to nasz reporter.

- Trzy tygodnie temu dostałem pierwszą dawkę szczepionki. Wcześniej zrobiłem test, który wykazał, że nie mam żadnych przeciwciał. Jak będzie teraz? – zastanawia się Mariusz Zieliński, reporter Uwagi!

- Mamy dwa badania. Z pierwszego wynika, że nie przebył pan koronawirusa. Na drugim, wykonanym po szczepieniu, widać już wynik 450. Oznacza to, że nie ma pan jeszcze ilości przeciwciał, która pana chroni. Dlatego konieczna jest druga dawka – tłumaczy lek. Alicja Sapała-Smoczyńska, kierownik medyczny Centrum Medycznego MEDICOVER w Warszawie.

Dwa tygodnie po przyjęciu kolejnej dawki szczepionki na COVID-19 ilość przeciwciał znacznie się zwiększyła – badanie wykazało ponad 16 tysięcy.

- Oznacza to, że pacjent odpowiada na szczepienie. Z czasem ich liczba powinna się jeszcze zwiększyć – tłumaczy lek. Sapała-Smoczyńska. I dodaje: - Może się pan czuć bezpiecznie. Nawet gdyby zachorował pan na koronawirusa, to przebieg na pewno będzie bardzo łagodny.

Gościem w naszym mobilnym studiu był dziś dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Program Uwaga! Koronawirus można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku o 19:25 zaraz po głównym wydaniu Faktów.

Więcej informacji na temat koronawirusa znajdziesz na stronie Zdrowie.tvn.pl >

TVN UWAGA! 5070610
TVN UWAGA! 5070610
podziel się:

Pozostałe wiadomości