psy a koronawirus

- Według Światowej Organizacji Zdrowia zwierzęta nie są wrażliwe na koronawirusa, który jest niebezpieczny dla człowieka i wywołuje obecną epidemię – mówi Grzegorz Kawiecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krakowie.

Także Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą przenosić chorobę.

„Pies, kot nie przenoszą choroby, a są naszymi przyjaciółmi na dobre i na złe (…) Nie należy podejmować żadnych działań przeciwko zwierzętom towarzyszącym, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi lub bezpieczeństwu” – czytamy w komunikacie GIW.

Zobacz także: Nietoperze? Łuskowce? Naukowcy badają, które zwierzęta rzeczywiście mogą przenosić koronowirusa

Polacy boją się koronawirusa i usypiają swoje zwierzęta?

W mediach społecznościowych dużo emocji wywołują jednak wpisy o ludziach masowo zgłaszających się do weterynarzy. Mają prosić o uśpienie swoich zwierząt. Z relacji osób, które je umieszczają, wynika, że właściciele robią to, z obawy przed zarażeniem się koronawirusem od własnych zwierząt.

O potwierdzenie tych informacji spytaliśmy samych weterynarzy.

- Fake news, to nieprawda – mówi krótko Przemysław Łuczak, weterynarz z Gdańska.

O mężczyźnie w mediach zrobiło się głośno w zeszłym roku, kiedy to uratował psa przed uśpieniem. Jego właściciele poprosili o eutanazję swojego schorowanego zwierzaka, mimo że dało się go jeszcze uratować. Tłumaczyli się tym, że psem nie ma się kto zaopiekować, bo cała rodzina wyjeżdża na wakacje.

Inne przychodnie weterynaryjne, które poprosiliśmy o komentarz, również nie potwierdzają tych informacji.

- Nikt z nas nie spotkał się do tej pory z sytuacją, że właściciel przychodził ze zwierzakiem na eutanazję z powodu strachu przed koronawirusem. Pojedyncze osoby miały jedynie wątpliwości, czy aby na pewno zwierzaki nie są zagrożeniem. Ale nikt z nich nie prosił o uśpienie zwierzaka z tego powodu – informują pracownicy Przychodni Weterynaryjnej „Białobrzeska” w Warszawie.

Pracownicy przychodni weterynaryjnych podkreślają, że zachowują też wszystkie środki ostrożności. Dezynfekują pomieszczenia, ograniczają liczbę osób w przychodniach...

Co zrobić z psem podczas kwarantanny?

Wczoraj programie Uwaga! Koronawirus poruszaliśmy temat zwierząt domowych. Psem lub kotem, osób, które są objęte domową kwarantanną mogą zająć się sąsiedzi lub wolontariusze. Na Facebooku powstała specjalna grupa.

- To jest ogólnopolska grupa, która skupia wszystkich miłośników zwierząt chcących sobie pomagać - mówi Katarzyna Harmata, administratorka grupy „Pies w Koronie”.

Dowiedz się więcej. Zobacz program Uwaga! Koronawirus >>>

Więcej informacji na temat koronawirusa znajdziesz na specjalnej stronie Zdrowie.tvn.pl >>>