Nie żyje Jerzy Połomski. Przypominamy Kulisy Sławy wielkiego artysty

TVN UWAGA! 2039291

W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski. Był jednym z najbardziej charakterystycznych polskich artystów i nie ma chyba osoby, która nie znałaby takich szlagierów jak „Cała sala śpiewa z nami” czy „Bo z dziewczynami”. Dziś żegnamy niezwykłego człowieka i przypominamy Kulisy Sławy, które zrealizowaliśmy z okazji 75. urodzin pana Jerzego.

Dziś wspominamy niezwykłe życie i karierę Jerzego Połomskiego. Zapraszamy na Kulisy Sławy artysty zrealizowane w 2008 roku.
Urodził się w 1933 roku jako Jerzy Pająk. Kiedy w latach 50. zaczął nagrywać przebojowe piosenki, zmienił nazwisko na Połomski.
Jerzy Połomski był absolwentem wydziału estradowego na warszawskiej Akademii Teatralnej. Zanim rozpoczął solową karierę, był aktorem Teatru Muzycznego Syrena. Do akademii trafił natomiast prosto z technikum budowalnego.
- Ja jestem tylko skromnym technikiem budowalnym. (…) Architektem nie zostałem, bo życie robi niespodzianki. Łatwiej mi było zarobić śpiewaniem. Kiedyś żałowałem, że tak było, ale z wiekiem wszystko przechodzi - mówił Jerzy Połomski i dodawał: - Chciałem zdawać na architekturę, ale mnie nie przyjęli. A że była groźba, że mnie wezmą do wojska, to sobie przypomniałem, że śpiewałem w szkolnym chórze i poszedłem do szkoły teatralnej.
Szczyt kariery Jerzego Połomskiego to czasy PRL-u, w pierwszych 30 latach działalności artysta nagrał aż 14 albumów. Później artysta na wiele lat zamilkł, a próby powrotu na szczyt nie zawsze były sukcesem.
- W mojej sytuacji już się nie kupi całej Polski. Tylko raz się zdobywa społeczeństwo, tylko raz ma się prolongatę (…) Nie mierzi mnie to - mówił artysta w 2008 roku.
- Człowiek musi zachować skromność i pełną świadomość, że nie jest dla wszystkich i że za przeproszeniem dostanie po du… I tak powinno być, żeby artysta była skromny. Jeśli sam nie dochodzi do takich wniosków, to publiczność go tego nauczy. (…) To jest bardzo trudny zawód: góra-dół, góra-dół i trzeba umieć się podnosić - dodawał.
Pozostałe wiadomości