Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko poznańskiemu seksuologowi Lechosławowi G., który miał molestować seksualnie swoje pacjentki.
Na zajęcia i wykłady prowadzone przez Uniwersytet Dzieci uczęszcza w czterech polskich miastach aż 8000 dzieci w wieku 6 - 13 lat. Ideą placówek jest dotarcie do dzieci z wiedzą akademicką poprzez zabawę i prowokowanie do zadawania pytań.
Reporter Uwagi! złożył do GIS i GIW pół tysiąca wniosków o udzielenie informacji publicznej o produktach spożywczych, do których dodawano sól przemysłową. Pod wnioskami podpisali się głównie mieszkańcy Warszawy i Krakowa w trakcie ulicznej akcji Fundacji Pro-Test.
Główny Inspektorat Sanitarny wystosował dziś komunikat dotyczący wniosków o udzielenie informacji publicznej dotyczącej wprowadzenia do obrotu jako środka spożywczego soli o przeznaczeniu technicznym.
Wagarowicz może być kulturalny i… ekologiczny. A za surowce wtórne mógł dziś zdobyć bilety do kina czy teatru.
- W śledztwie dotyczącym śmierci sześciomiesięcznej Magdy z Sosnowca badane są różne wersje, w tym ta mówiąca o celowym i zaplanowanym pozbawieniu jej życia - powiedziała rzeczniczka katowickiej prokuratury okręgowej Marta Zawada-Dybek.
- Dziwi mnie brak reakcji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo wydawałoby się, że „afera solna” jest dla nich modelową sprawą do ochrony interesów konsumentów - mówi Tomasz Patora, reporter TVN UWAGA!
- To nie są afery, a zwykłe przestępstwa gospodarcze - tak minister rolnictwa i rozwoju wsi komentował w Poranku TOK FM sprawy soli przemysłowej sprzedawanej jako spożywcza i suszu jajecznego ze znikomą ilością jaj. - To było znane służbom inspekcyjnym od lat, jestem zdumiony, że te instytucje tego nie przerwały - dodał Marek Sawicki.
GAZETA.PL: Świętokrzyski Sanepid zabezpieczył na terenie województwa ponad 30 ton soli w związku z tzw. aferą solną.
Nie żyje dziennikarz, pisarz i publicysta Zygmunt Broniarek - taką informację przekazano na stronie internetowej dziennikarza. Miał 87 lat.
Od ujawnienia afery solnej minęło już dwa i pół tygodnia, a konsumenci nadal nie wiedzą do jakich produktów spożywczych była dodawana sól wypadowa. Reporterzy UWAGI! ustalili, że wypadowa sól trafiła między innymi na stoły posłów i senatorów.
Ze strony Fundacji Pro-Test zostało pobranych już około 25 tysięcy wniosków do GIS i GIW o udostępnienie informacji, które produkty spożywcze zawierają sól wypadową. Akcja konsumencka trwa, wnioski nadal można pobierać i wysyłać jej do inspektoratów.
Dorota Pawlak, reporterka TVN UWAGA!, wielokrotnie rozmawiała z Violettą Villas. Jak wspomina te rozmowy i spotkania z artystką? Czy jest coś, czego dziennikarka nie zrobiła dla artystki i teraz tego żałuje?
- Potraktujmy sprawę poważnie i nie odpuszczajmy – mówi Piotr Koluch z Fundacji Pro-Test.
Krajowe służby sanitarne nie opublikowały listy produktów z solą wypadową. Fundacja Pro-Test apeluje do konsumentów, by wzięli sprawy w swoje ręce i wysyłali do tych instytucji wnioski o udzielenie informacji. Ze strony internetowej Fundacji Pro –Test pobrano już ponad 6 tysięcy wniosków.
Zobacz jak wygląda gabinet prof. Andrzeja Bochenka. Czym otacza się w miejscu, w którym spędza najwięcej czasu? Jak się w nim czuje?
Prof. Bochenek często mówi o swojej wielkiej pasji do muzeów i wycieczkach po nich. Jest to jeden ze sposobów na odreagowanie wielkiego stresu jaki towarzyszy mu na co dzień w pracy. Nasza reporterka zaprosiła profesora do Muzeum Techniki i Włókiennictwa.
Dokumentowanie tzw. afery solnej trwało kilka miesięcy. Jak wyglądała praca dziennikarzy w praktyce? O kulisach dziennikarskiego śledztwa opowiada Tomasz Patora, reporter TVN UWAGA! i autor reportaży.
RMF.FM: 227 ton żywności do utylizacji. Wycofywane z rynku produkty, w których użyta mogła zostać sól przemysłowa, mają zostać spalone lub przerobione na kompost - ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. I choć pojawiały się uspokajające komunikaty, że sól nie jest szkodliwa dla zdrowia, to sanepid i tak wycofuje ją z obrotu.
Wniosek o udzielenie informacji publicznej do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Fundacja Pro-Test staje w aferze solnej po stronie konsumentów. Przygotowała dwa wnioski do pobrania i wysłania: do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. We wnioskach każdy konsument może wezwać te instytucje do ujawnienia, do jakich produktów dosypywano sól przemysłową. Wnioski są do pobrania na stronie Pro-Testu oraz TVN Uwaga!
Afera solna, taka jak ta ujawniona przez dziennikarzy Uwagi!, wybuchła także w Islandii na początku tego roku. O sprawie trefnej soli szeroko informowały islandzkie media.
Ponad 227 tys. kg żywności, do której produkcji mogła być użyta sól przemysłowa, zostanie wycofanych z rynku. Żywność ze sklepów i hurtowni wróci do producentów z zakazem wprowadzania do obrotu.
Traumatyczne przeżycia osób uczestniczących w katastrofie kolejowej niestety będą powracać. Chociażby za sprawą rzeczy pozostawionych w pociągach, które powoli poszkodowani odbierają...
Dwa miesiące spędzi w więzieniu 23-latek za zabicie psa sąsiadki. Sąd zaostrzył wcześniejszą karę czterech miesięcy w zawieszeniu.
PAP: Według lubuskiego sanepidu najwięcej soli wypadowej znajdowało się w dwóch hurtowniach spożywczych, znaleziono ją też w 48 piekarniach. Do tej pory przebadano pięć próbek soli pobranych podczas kontroli w regionie, żadna nie spełniała wymogów soli spożywczej.
Daria Widawska jest absolwentką jednego z najlepszych polskich liceów - III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas spotkania z byłymi nauczycielkami wyrecytowała wierszyk po rosyjsku i odebrała od wychowawczyni zaległą nagrodę na zakończenie liceum.
PAP: W związku z sobotnią katastrofą kolejową pod Szczekocinami zatrzymano dwóch dyżurnych ruchu - podała prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Ratownicy natomiast kontynuują przeszukiwanie miejsca sobotniej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Dziś w UWADZE! reportaż o najtragiczniejszym od lat wypadku kolejowym.
Zgodnie obowiązującym w Polsce prawem, Główny Inspektorat Sanitarny powinien natychmiast przekazać informacje o produktach zawierających sól przemysłową do unijnego systemu ostrzegania o niebezpiecznej żywności. Ale w tydzień od wybuchu „afery solnej” inspektorzy wciąż nie ujawniają, gdzie dokładnie trafiła skażona sól.
W Szczekocinach k. Zawiercia (woj. śląskie) doszło do największej katastrowy kolejowej od lat. Nie żyje 16 osób, około 58 jest rannych.
- Sanepid chroni producentów a nie konsumentów – uważa Piotr Koluch z fundacji PRO TEST.
Po ujawnieniu afery solnej przez UWAGĘ! trwają kontrole firm w całym kraju.