Ze strony Fundacji Pro-Test zostało pobranych już około 25 tysięcy wniosków do GIS i GIW o udostępnienie informacji, które produkty spożywcze zawierają sól wypadową. Akcja konsumencka trwa, wnioski nadal można pobierać i wysyłać jej do inspektoratów.
Dorota Pawlak, reporterka TVN UWAGA!, wielokrotnie rozmawiała z Violettą Villas. Jak wspomina te rozmowy i spotkania z artystką? Czy jest coś, czego dziennikarka nie zrobiła dla artystki i teraz tego żałuje?
- Potraktujmy sprawę poważnie i nie odpuszczajmy – mówi Piotr Koluch z Fundacji Pro-Test.
Krajowe służby sanitarne nie opublikowały listy produktów z solą wypadową. Fundacja Pro-Test apeluje do konsumentów, by wzięli sprawy w swoje ręce i wysyłali do tych instytucji wnioski o udzielenie informacji. Ze strony internetowej Fundacji Pro –Test pobrano już ponad 6 tysięcy wniosków.
Prof. Bochenek często mówi o swojej wielkiej pasji do muzeów i wycieczkach po nich. Jest to jeden ze sposobów na odreagowanie wielkiego stresu jaki towarzyszy mu na co dzień w pracy. Nasza reporterka zaprosiła profesora do Muzeum Techniki i Włókiennictwa.
Dokumentowanie tzw. afery solnej trwało kilka miesięcy. Jak wyglądała praca dziennikarzy w praktyce? O kulisach dziennikarskiego śledztwa opowiada Tomasz Patora, reporter TVN UWAGA! i autor reportaży.
RMF.FM: 227 ton żywności do utylizacji. Wycofywane z rynku produkty, w których użyta mogła zostać sól przemysłowa, mają zostać spalone lub przerobione na kompost - ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. I choć pojawiały się uspokajające komunikaty, że sól nie jest szkodliwa dla zdrowia, to sanepid i tak wycofuje ją z obrotu.
Fundacja Pro-Test staje w aferze solnej po stronie konsumentów. Przygotowała dwa wnioski do pobrania i wysłania: do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. We wnioskach każdy konsument może wezwać te instytucje do ujawnienia, do jakich produktów dosypywano sól przemysłową. Wnioski są do pobrania na stronie Pro-Testu oraz TVN Uwaga!
Afera solna, taka jak ta ujawniona przez dziennikarzy Uwagi!, wybuchła także w Islandii na początku tego roku. O sprawie trefnej soli szeroko informowały islandzkie media.
Ponad 227 tys. kg żywności, do której produkcji mogła być użyta sól przemysłowa, zostanie wycofanych z rynku. Żywność ze sklepów i hurtowni wróci do producentów z zakazem wprowadzania do obrotu.
Traumatyczne przeżycia osób uczestniczących w katastrofie kolejowej niestety będą powracać. Chociażby za sprawą rzeczy pozostawionych w pociągach, które powoli poszkodowani odbierają...
PAP: Według lubuskiego sanepidu najwięcej soli wypadowej znajdowało się w dwóch hurtowniach spożywczych, znaleziono ją też w 48 piekarniach. Do tej pory przebadano pięć próbek soli pobranych podczas kontroli w regionie, żadna nie spełniała wymogów soli spożywczej.
Daria Widawska jest absolwentką jednego z najlepszych polskich liceów - III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas spotkania z byłymi nauczycielkami wyrecytowała wierszyk po rosyjsku i odebrała od wychowawczyni zaległą nagrodę na zakończenie liceum.
PAP: W związku z sobotnią katastrofą kolejową pod Szczekocinami zatrzymano dwóch dyżurnych ruchu - podała prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Ratownicy natomiast kontynuują przeszukiwanie miejsca sobotniej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Dziś w UWADZE! reportaż o najtragiczniejszym od lat wypadku kolejowym.
Zgodnie obowiązującym w Polsce prawem, Główny Inspektorat Sanitarny powinien natychmiast przekazać informacje o produktach zawierających sól przemysłową do unijnego systemu ostrzegania o niebezpiecznej żywności. Ale w tydzień od wybuchu „afery solnej” inspektorzy wciąż nie ujawniają, gdzie dokładnie trafiła skażona sól.
- Sanepid chroni producentów a nie konsumentów – uważa Piotr Koluch z fundacji PRO TEST.
Po ujawnieniu afery solnej przez UWAGĘ! trwają kontrole firm w całym kraju.
Duńska Agencja ds. Weterynarii i Żywności wydała ostrzeżenie dotyczące produktów spożywczych pochodzących z Polski. Duńscy urzędnicy zalecają unikanie polskiej żywności z powodu zagrożenia skażeniem solą drogową.
Z czym kobiety po 60-tym roku życia mają największy problem? Jak pomóc im się otworzyć i nie pozwolić tracić życiowej energii? Poznaj opinię psycholożki, Żanety Paszkowskiej.
Seniorki, które wzięły udział w rozbieranej sesji do kalendarza to niewątpliwie osoby odważne, otwarte i pełne pozytywnej energii. Jednak jakimi osobami są na co dzień? Czym się zajmują i jakie są ich pasje? Zobacz nieemitowany fragment reportażu.
RMF24.pl: Przetwory mięsne i mleczne, przy produkcji których wykorzystywano sól przemysłową, są bezpieczne - informuje Główny Instytut Weterynarii. To wyniki wstępnej analizy po kontrolach przeprowadzonych w firmach podlegających GIW
Poniżej publikujemy wyniki konkursu "Mamo dasz radę, bo...", który na naszej stronie ogłosiliśmy 22 lutego. Aby wziąć w nim udział należało dokończyć zdanie zaczynające się od słów: "Mamo dasz radę, bo...".
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy dopisać drugą część zdania zaczynającego się od słów: "Mamo dasz radę, bo..." i wyślą je na adres poczty elektronicznej: twojauwaga@tvn.pl wraz ze swoimi danymi teleadresowymi (imię i nazwisko uczestnika, adres uczestnika - kod, miasto, ulica, nr domu, nr mieszkania - oraz telefon kontaktowy).
Sąd w Katowicach uchylił areszt Katarzyny W., matki półrocznej Magdy. Argumentował, że nie ma obawy ucieczki i matactwa, choć dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że kobieta nieumyślnie zabiła swoje dziecko. Jak powiedziała sędzia, uchylenie aresztu "jest prawomocne i natychmiast wykonalne".
Gościem czata UWAGI! był ks. Jacek Stryczek- duszpasterz ludzi biznesu, pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora charytatywnej akcji "Szlachetna paczka".
Prezentujemy Wam zapis rozmowy.
Katowice (PAP) - Prokuratura ma już protokół z sekcji zwłok półrocznej Magdy, ale nie udziela informacji na temat jego treści. Śledczy wydali zgodę na wydanie ciała dziecka rodzinie - poinformowała w czwartek rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.