- Społeczeństwo wobec seniorów jest dość represyjne; spycha ich na margines i obsadza w schematycznych rolach. Nie każda babcia chce bawić wnuki, a dziadek majsterkować. Zaawansowany wiek jest całkowicie naturalny, ma swoje konsekwencje, podobnie jak dzieciństwo. Byłoby idealnie, gdyby uśmiech, życzliwość wobec starszych były tak samo oczywiste, jak wobec dzieci. Seniorzy mają prawo funkcjonować w swoim tempie, ciesząc się przyjaznym zainteresowaniem otoczenia. Zamierzamy promować takie postawy – mówi Monika Szymborska, producentka „Uwagi!”.

- Starzeje się każdy z nas a w życiu publicznym właściwie nie ma starszych ludzi. Wszyscy potrzebujemy uwagi, zainteresowania i akceptacji  innych. Naszym krokiem w tym kierunku jest zaproszenie do współprowadzenia programu – dodaje prowadzący magazyn, Zbigniew Łuczyński.

Początek akcji „Zauważeni” zostanie ogłoszony 25 czerwca w Warszawie podczas Pikniku Pokoleń, będącego częścią organizowanej przez „Fundację ZACZYN” Parady Seniorów. Sam Piknik rozpocznie się o godzinie 13.00 na tyłach Zamku Ujazdowskiego. W specjalnym namiocie „Uwagi!” Zbigniew Łuczyński poprowadzi warsztaty „Joga umysłu czyli łatwe sposoby na podniesie sprawności naszego mózgu”. Dorota Williams – znana stylistka gwiazd, opowie o modzie i zaproponuje metamorfozę seniorki i seniora. A na "Zielonej Polanie" Ewa Chodakowska poprowadzi specjalne „Ćwiczenia dla seniorów i juniorów”. Podczas pikniku, wśród chętnych seniorów, przeprowadzony zostanie casting na prezentera specjalnych wydań programu „Uwaga!”.

PROGRAM PARADA SENIORÓW I PIKNIK POKOLEŃ 2016 [KLIK]

Akcja „Zauważeni”  będzie obecna w „Uwadze!” w postaci reportaży, wywiadów oraz w social mediach. Aby zaangażować w nią młodsze pokolenia redakcja programu wraz z „Fundacją ZACZYN” i przy wsparciu „iMe -Twój asystent w świecie technologii” ogłasza ogólnopolski konkurs dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ideą konkursu jest  zapoznanie się młodzieży z sytuacją osób starszych w naszym kraju. Odkrycie przez uczniów podobieństw towarzyszących młodości i dojrzałości. Zrozumienie, że pomimo podeszłego wieku w każdej starszej osobie wciąż jest "Ten chłopak.  Ta dziewczyna." sprzed lat, którzy przeżywali podobne troski i radości jak dzisiejsza młodzież. To również okazja do zaszczepienia wśród młodych ludzi myśli o zaangażowaniu się w poprawę sytuacji seniorów, a w dalszej perspektywie także własnej.

Patronat nad konkursem objął Instytut Badań Edukacyjnych.

Ambasadorami akcji „Zauważeni” zostali: Ewa Woydyłło, Krystyna Kofta, Dorota Sumińska, Maria Lejman, Czesław Lang, Daniel Passent, Krzysztof Bielecki.

Partnerzy akcji „Zauważeni”: „Fundacja Zaczyn” oraz firma „iMe -Twój asystent w świecie technologii”.

Dodaj komentarz