58ee6ef559651953e57e782324eaf6a6,0,1.jpg

sensique: Co to jest ta Grupa Ponton?

Grupa Ponton: Jest to grupa młodzieżowych doradców, która prowadzi zajęcia z edukacji seksualnej na terenie Warszawy, oraz odpowiada na pytania na forum na naszej stronie internetowej i w każdy piątek odbiera telefon zaufania. Doradzamy w zakresie edukacji seksualnej.

bajkowy_nodi: Czy podczas seksu z prezerwatywą i spuszczeniu się istnieje możliwość zapłodnienia?

Grupa Ponton: Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100-procentowego zabezpieczenia przed ciążą. Natomiast prezerwatywa prawidłowo założona z aktualną datą przydatności do użycia jest skutecznym zabezpieczeniem przed ciążą.

~maja_16: Czy stosunek przerywany jest dobry ?

Grupa Ponton: Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną. Z członka wydziela się wydzielina, preejakulat, i ta substancja może zawierać plemniki, a przez to może dojść do zapłodnienia.

BigMen: Czy seks to zdrowie jak to mówią ludzie?

Grupa Ponton: Oczywiście, że seks to zdrowie. Jeżeli nie chcemy być rodzicami, to należy się zabezpieczać i należy uważać na choroby przenoszone drogą płciową.

~milena: Jak mam się zachowywać i dać do zrozumienia córce, że wiem, że zaczęła już współżycie ze swoim chłopakiem? Czuje się niezręcznie.

Grupa Ponton: Jeżeli wiesz, że Twoja córka współżyje, a zależy Ci na jej bezpieczeństwie i zdrowiu to powinnaś z nią porozmawiać. Dobrze by było, przeprowadzić taką rozmowę w intymnej atmosferze i dać jej poczucie, że może Ci ufać, nie powinnaś prawić jej morałów czy kazań, wtedy na pewno chętnie Twoja córka będzie z Tobą na ten temat rozmawiać.

Sza_: Czy Grupa Ponton prowadzi edukację seksualną w niektórych placówkach szkolnych?

Grupa Ponton: Nasza grupa prowadzi edukację seksualną na terenie Warszawy. Należy zgłosić się do naszej koordynatorki. Zapraszamy do kontaktu przez naszą stronę: www.ponton.org

~Martucha: Dlaczego rodzice się boją się rozmawiać z dziećmi o seksie?

Grupa Ponton:: Bo sami ze swoimi rodzicami nie rozmawiali o seksie i nikt z nimi o tym nie rozmawiał.

~sophisticated: Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas seksu w dni płodne?

Grupa Ponton: Nie prowadzimy statystyk, natomiast każdy niezabezpieczony stosunek (niezależnie od tego czy są to dni płodne czy niepłodne) może zakończyć się ciążą. Jeżeli nie prowadzimy rzetelnej obserwacji swojego ciała przez co najmniej pół roku nie jesteśmy w stanie wyliczyć kiedy wypadają nam dni płodne.

~lukaszek12345> Witam. Czym grozi masturbacja?

Grupa Ponton: Masturbacja niczym nie grozi.

Fotografkayea: Mam pytanie - czy powinnam się zgodzić na pieszczoty z przyjacielem w którym jestem zakochana i wiem, że on już cztery dziewice rozdziewiczył i wiem, że on chce mnie do pierwszego razu przygotować i mam 16 lat a on 22?

Grupa Ponton: To jest Twoja sprawa z kim decydujesz się na współżycie. Ważne byś do niczego się nie zmuszała i pozwalała komuś zmuszać Ciebie. Jeżeli wiesz na co się decydujesz, jesteś pewna, że tego chcesz, to możesz to zrobić. Tylko pamiętaj, zabezpieczajcie się.

Fotografkayea: Czy można się przygotować do pierwszego razu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Grupa Ponton: Przede wszystkim powinno się pomyśleć o zabezpieczeniu. Ważne jest, aby pierwszy raz przeżyć w atmosferze, która nie zrazi Cię do seksu. Warto zadbać o intymną atmosferę oraz wartościowego partnera.

Grupa Ponton: Tak. W czasie seksu oralnego można zarazić się różnymi chorobami. Dlatego do seksu oralnego warto użyć specjalnej chusteczki lateksowej albo rozciętej prezerwatywy.

~Madlena_: Czy przy wspólnej kąpieli bez prezerwatywy może dojść do zapłodnienia?

Grupa Ponton: Plemniki bardzo krótko żyją, a woda, która jest zazwyczaj chlorowana nie jest sprzyjającym środowiskiem dla życia plemników. Nie jest to ryzykowna sytuacja.

~pytania_bardzo_istotne: Niedługo będę miała 18 lat I niedawno byłam u ginekolożki z zapytaniem czy przepisze mi tabletki antykoncepcyjne, ona na to, że to nie bardzo zdrowa metoda. Innej mi nie poleciła, co mam zrobić, co jest równie skuteczne, mam nadwagę ok. 10 kg i nie chce przy tym przytyć. Co robić?

Grupa Ponton:Tabletki przede wszystkim dobrze dobrane nie powodują tycia, ani nie są niebezpieczne dla zdrowia kobiety. Radze zasięgnąć porady innego lekarza. Zapytaj koleżanek czy nie mogą polecić Ci ginekologa.

~lukaszek12345: Mówicie o prezerwatywach. Chciałbym zapytać czym się kierować wybierając je.

Grupa Ponton: Prezerwatywy należy kupować w aptekach, albo drogeriach, zawsze sprawdzać datę przydatności do użycia,rozmiar, a jeśli chodzi o rodzaj, to polecam zajrzeć na nasza stronę, tam znajdziesz artykuł o rodzajach prezerwatyw.

Zona_Napoleona: Należałoby raczej wyjść od pytania - dlaczego temat seksu nadal jest tematem tabu? Pomimo akcentów erotycznych, które uderzają nas z niemal każdej strony.

Grupa Ponton: Bo z naszymi rodzicami jak i dziadkami nikt na te tematy nie rozmawiał. Wiec i oni i jako rodzice i jako nauczyciele w większości nie potrafią rozmawiać o seksie czy dojrzewaniu z młodzieżą

~cytrynka05: Czy pierwszy raz boli?

Grupa Ponton:Pierwszy raz może, ale nie musi bolec. Wiele zależy od błony dziewiczej i od tego czy jest gruba i silnie ukrwiona. Panuje wszechobecny mit ze pierwszy raz jest zawsze bardzo bolesny i pojawia się dużo krwi, a to nie jest prawda.

pro_dignity: Czy są państwo za tym, by seksedukacja była przymusowa i obowiązkowa? Jak to pogodzić z wolnością człowieka?

Grupa Ponton: Edukacja seksualna powinna być obowiązkowa w szkołach i wolna światopoglądowo, oparta na faktach medycznych i nauce.

~cytrynka05: Jaka metoda antykoncepcyjna jest najlepsza dla nastolatek?

Grupa Ponton:To zależy od potrzeb nastolatki. Niektóre dziewczęta czują się bezpieczniej przy braniu tabletek czy plastrach, a inne wolą zabezpieczać się prezerwatywą. Każda metoda jest lepsza niż żadna, jeśli nie chcemy zostać rodzicami. Prezerwatywa dodatkowo chroni nas przed chorobami

dudu: Czy tabletki antykoncepcyjne można kupić tak po prostu w aptece?

Grupa Ponton: By moc kupić tabletki wcześniej należy wybrać się do lekarza-ginekologa, który zrobi nam badania, miedzy innymi zmierzy ciśnienie krwi, jeśli wyniki będą w porządku wypisze nam receptę. W Polsce antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko poprzez recepty

~Monic_19. Czy to prawda ze kobieta może zajść w ciążę tylko przez 72 godziny w ciągu cyklu?

Grupa Ponton: Nie, to nie jest prawda. Każdy niezabezpieczony stosunek może skończyć się ciążą. Plemniki na zewnątrz ciała żyją krótko, ale wewnątrz są w stanie wytrzymać nawet 7 dni i poczekać do owulacji.

Grupa Ponton: Jądra produkują masę plemników, ale z wiekiem jest ich coraz mniej, natomiast ilość seksu, czy masturbacji nie wpływa na ilość plemników czy ich wyczerpanie.

Kurpiesia1: Nawiązując do ginekologa, kiedy pierwszy raz iść do niego, słyszałam że to nie przyjemne i na pewno wstydliwe

Grupa Ponton: Każda miesiączkująca dziewczyna powinna regularnie badać się u ginekologa. Pierwsza wizyta nie musi by nieprzyjemna. Zapytaj koleżanek o jakiegoś dobrego lekarza, możesz tez zajrzeć na nasza stronę i zobaczyć filmik pt. „Pierwsza wizyta u ginekologa”. Prawidłowo wykonane badanie ginekologiczne nie jest bolesne. Możesz też założyć spódnicę i nie zdejmować jej do badania, by czuć się bardziej komfortowo.

Grupa Ponton: Przeprowadzi wywiad, zapyta o miesiączkę, kiedy się pierwszy raz pojawiła, długość cyklu, regularność, a potem jeśli będziesz tego chciała, przystąpi do badania, lekarz założy rękawiczkę na dłonie i wprowadzi do pochwy jeden albo dwa palce. badanie zazwyczaj trwa krótko i nie powinno być bolesne.

~m_a_r_t_u_n_i_a: Czy wydzielina z członka zawiera plemniki, nie mam tu na myśli spermy.

Grupa Ponton: Tak, ta wydzielina o której piszesz to zapewne preejakulat, a w nim mogą znajdować się plemniki.

~cytryna: Czy dotykając ręką spermy można samej wprowadzić sobie plemniki do pochwy i wywołać zapłodnienie?

Grupa Ponton: Jeśli mamy na palcach świeżą spermę i włożymy je sobie do pochwy, to istnieje ryzyko ciąży. Sperma jest niegroźna jak wyschnie, gdyż plemniki nie będą w stanie się poruszać.

~qwerty: Czy jest realna szansa zajścia w ciążę bez pełnego stosunku?

Grupa Ponton: Jest szansa na zapłodnienie. Przed wytryskiem z członka wydziela się preejakulat a w nim mogą być plemniki zdolne do zapłodnienia.

~MrPinky: Nie wiem czy to odpowiedni pokój na tego typu pytanie, ale spróbuję. Jestem gejem, mam 19 lat. W mojej szkole jestem ciągle prześladowany z powodu mojej orientacji. Zazwyczaj są to wyzwiska typu ”pedale”,”cwelu”,czasem poszturchiwania. Czasem nawet mnie pobito na terenie szkoły. Dyrekcja i całe grono pedagogiczne nie reaguje w ogóle na to. Jedynie moja wychowawczyni próbuje mnie bronić. Byłem u dyrektora z prośbą o interwencję, ale nie chciał mnie w ogóle wysłuchać. Niektórzy nauczyciele zaniżają mi oceny ze względu na moją orientację. Gdzie mógłbym się zwrócić o pomoc, bo to jest 3 klasa technikum, bardzo zależy mi na skończeniu szkoły.

Grupa Ponton: Jedyne, co mogę Ci poradzić to skontaktowanie się z rożnymi stowarzyszeniami, takimi jak Lambda, więcej informacji o tym stowarzyszeniu znajdziesz wyszukując ich w internecie albo możesz do nich zadzwonić: 22 628 52 22 na ich telefon zaufania. Jesteś ofiara przemocy i powinieneś zwrócić się o pomoc również na policję. Masz prawo do wolności seksualnej, a inni muszą jej przestrzegać.


pro_dignity Czy jak dziecko, młodzieniec nie chce uczestniczyć w lekcjach edukacji seksualnej, ma prawo w nich nie uczestniczyć?

Grupa Ponton: Nie możemy nikogo zmuszać do niczego.

Drako11: Jakie są przyczyny masturbacji .Jak pokonać chęć tego robienia i jakie są tego skutki ?

Grupa Ponton: Nie ma żadnych negatywnych dla zdrowia skutków masturbacji. Masturbacja służy rozładowaniu napięcia seksualnego. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym i nasze relacje z ludźmi cierpią na tym, to oznacza zepewne jesteśmy uzależnieni od masturbacji, a wtedy może nam pomoc seksuolog.

~pawel19: Co jest przyczyną przedwczesnego wytrysku?

Grupa Ponton: Jest to bardzo częste zjawisko u młodych mężczyzn, najczęściej samoistnie ustępuje po dłuższym czasie współżycia i najczęściej nie jest oznaka schorzenia.
Arisa: Czy problemy z tarczycą wpływają na płodność kobiety?

Grupa Ponton:Tak. I nadczynność i niedoczynność wpływa na płodność. Szybkie leczenie schorzeń tarczycy nie dopuszcza do problemów z płodnością.

~cytryna: Czy to prawda, że jeśli piersi bolą cały czas, mimo iż miesiączka już się skończyła to znaczy, że jest się w ciąży?

Grupa Ponton: Ciąży nie diagnozuje się po bólu piersi. Ból piersi może oznaczać wiele rzeczy niekoniecznie chorób.

Qsandra: Co sądzą państwo o stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych? Czy ta metoda jest skuteczna? Co jeśli plaster się odklei?

Grupa Ponton: Plaster stosowany zgodnie za zaleceniami lekarza i ulotką jest skuteczną i bezpieczną metoda antykoncepcyjna i nie powinien się odklejać.

~qwerty: Nie jestem pewien jaką metodę antykoncepcyjna wybrać, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo. Zazwyczaj obok metody jest podana ich statystyka, ale nie wiem jakie ma to realne odzwierciedlenie. Czy możecie dać jakąś radę?

Grupa Ponton:Do najbardziej skutecznych metod nalezą metody hormonalne, takie jak tabletki czy plastry. Nie chronią one jednak przed chorobami. Zajrzyj na naszą stronę, tam znajdziesz wykaz metod i ich skuteczność.

Mor_f: Czyli zachęcacie do stosowania chemicznych środków antykoncepcyjnych, ale gdy pada pytanie o ich szkodliwość, to nabieracie wody w usta, zachwalając się lakonicznym stwierdzeniem, że nikogo nie zmuszacie do stosowania (proszę moderatora o zadanie pytania, tu chodzi o wiarygodność tych osób, możliwe, że to lobbyści firm farmaceutycznych).

Grupa Ponton: Metody hormonalne są dostępne już od około 50 lat i gdyby były niebezpieczne dla zdrowia kobiet, nie byłyby przepisywane przez lekarzy.

Grupa Ponton: Dziękujemy. Zapraszamy na nasza stronę ponton.org.pl

Dodaj komentarz