Michałek śmiertelnie się zatruł oparami środka na szczury. W sprawie zapadł wyrok

TVN UWAGA! 5317873
TVN UWAGA! 5317873
Wracamy do sprawy 14-miesięcznego Michałka z Kamienia Pomorskiego. Chłopiec zmarł w wyniku zatrucia oparami środka na szczury. Mężczyzna, który rozłożył niebezpieczny środek został skazany na dwa lata.

Henryk C., właściciel jednego z budynków wielorodzinnych w Kamieniu Pomorskim, w czasie świąt Bożego Narodzenia, rozłożył w budynku środek na szczury. Preparat bez oryginalnego opakowania i instrukcji obsługi, miał kupić od znajomego. Środek okazał się niezwykle niebezpieczny dla ludzi.

Mężczyzna został oskarżony o spowodowanie zdarzenia, które doprowadziło do śmiertelnego zatrucia u 14-miesięcznego dziecka.

Jak informuje tvn24.pl, w sądzie w Szczecinie zapadł wyrok. Henryk C. został uznany za winnego i skazany na 2 lata pozbawienia wolności. Mężczyzna ma również zapłacić poszkodowanym zadośćuczynienie. Sąd uznał, że na wymiar kary wpłynęło to, że C. działał nieumyślnie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Kamień Pomorski. 14-miesięczny Michałek zmarł

O tragicznej śmierci 14-miesięczniego Michałka informowaliśmy w Uwadze! >

Wszystko rozegrało się 25 grudnia 2020 roku. Młode małżeństwo z trójką dzieci wróciło do wynajmowanego mieszkania po świętach spędzonych z rodziną.

W nocy wszyscy zaczęli się źle czuć - w najgorszym stanie była matka dzieci pani Wioletta oraz jej 14-miesięczny synek Michał.

- Poszłam do łazienki zwymiotować i czułam się bezradna. Leżałam na podłodze i ciężko było mi się podnieść. Strasznie bolała mnie głowa. Kręciło mi się w głowie. Niektórych momentów nie pamiętam. Świadomość zaczęłam odzyskiwać dopiero w karetce – opowiadała pani Wioletta w reportażu Uwagi!.

Matka i syn trafili do szpitala. Niestety, dziecka nie udało się uratować.

- Dostałem informację, że o godz. 17:24 mój synek zmarł. Pogrzeb odbył się 31 grudnia, w Sylwestra. Byliśmy z żoną w takim stanie psychicznym, że nie pamiętamy nawet osób, które przyszły na pogrzeb. Cały czas musiałem być przy żonie, żeby nie rzuciła się na trumienkę Michałka. Z pewnością były to najgorsze dni w naszym życiu – wspominał pan Grzegorz.

Małego Michałka zabił toksyczny gaz?

Inni mieszkańcy kamienicy w Kamieniu Pomorskim również przyznawali wtedy, że tego dnia źle się czuli.

Początkowo podejrzewano wyciek tlenku węgla, ale czujniki go nie wykryły. Dopiero późniejszy pomiar pozwolił stwierdzić, że w powietrzu unosił się siarkowodór.

Mieszkańcy kamienicy podejrzewali, że pojawienie się siarkowodoru mogło być następstwem deratyzacji, którą przeprowadził właściciel kamienicy. Mężczyzna miał sam rozłożyć w budynku trutkę na szczury, której resztki policja znalazła potem na miejscu.

- Jest to preparat, który w wyniku reakcji z wilgocią w powietrzu, uwalnia gaz, fosforowodór, który jest następcą gazu stosowanego w latach 80. do zwalczania szkodników, czyli cyjanowodoru, popularnie zwanego cyklonem B – mówił nam Michał Żak, specjalista ds. deratyzacji.

- Jest to środek tak toksyczny, że już bardzo mała ilość, dokładnie 0,098 miligrama na litr powietrza, potrafi zabić. A w przypadku dziecka - wiadomo, pojemność płuc jest bardzo mała i jeden wziew prawdopodobnie doprowadził do obrzęku płuc i zatrzymania akcji serca – dodawał ekspert.

Zobacz cały reportaż Uwagi! >

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zmarł po zjedzeniu galarety. „Robiłam ją we własnej kuchni”

Zmarł po zjedzeniu galarety. „Robiłam ją we własnej kuchni”

Trzy lata żyli przy hałaśliwej myjni samochodowej. W końcu mają trochę wytchnienia

Trzy lata żyli przy hałaśliwej myjni samochodowej. W końcu mają trochę wytchnienia

Uzdrowiskowy Świeradów-Zdrój jak plac budowy. „Burmistrz jest mistrzem świata w sprzedaży gruntów”

Uzdrowiskowy Świeradów-Zdrój jak plac budowy. „Burmistrz jest mistrzem świata w sprzedaży gruntów”

18 lat więziennego piekła i niespełna 6 lat wolności

18 lat więziennego piekła i niespełna 6 lat wolności

Grzegorz Głuszak o Tomaszu Komendzie

Grzegorz Głuszak o Tomaszu Komendzie

Tomasz Komenda nie żyje. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił

Tomasz Komenda nie żyje. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił

Mieszkańcy walczyli z wysypiskiem. A samorządowcy rozmawiali: „Ludzie mają … do powiedzenia, mieli i będą mieć”

Mieszkańcy walczyli z wysypiskiem. A samorządowcy rozmawiali: „Ludzie mają … do powiedzenia, mieli i będą mieć”