Reporter Uwagi! z dwiema nominacjami do nagrody Festiwalu Wrażliwego 2023

Marcin Jakóbczyk z nominacją na Festiwalu Wrażliwego 2023
Marcin Jakóbczyk z nominacją na Festiwalu Wrażliwego 2023
Marcin Jakóbczyk, reporter Uwagi!, został jednym z czterech dziennikarzy TVN i TVN24 nominowanych do nagrody Festiwalu Wrażliwego 2023. O zwycięstwo powalczą aż dwa jego reportaże.

Festiwal Wrażliwy jest organizowany przez gdańską fundację Zostaw Swój Ślad od roku 2017.

„To festiwal reportażu i dokumentu filmowego, radiowego i prasowego oraz fotoreportażu o tematyce szczególnie wrażliwej na ludzkie sprawy. Festiwal Wrażliwy powstał, by odnaleźć i wyróżnić szczególnie uważnych reporterów. Pokazywać ich pracę i jej efekty. By połączyć wrażliwych ludzi, odpowiedzialne media, edukację, sztukę i społeczności w mądre pomaganie” - piszą organizatorzy.

Nominacje dla TVN na Festiwalu Wrażliwego 2023

W tym roku Festiwal Wrażliwy wyróżnił aż czterech dziennikarzy TVN i TVN24. W kategorii „Reportaż filmowy” nominowani to Marcin Jakóbczyk za materiał „Syndrom samotności”, Grzegorz Głuszak za reportaż „Nie przyznaj się, bo to nie ja zabiłam” oraz Katarzyna Lazzeri za „Podlasie. Granica światów”.

W kategorii „Reportaż filmowy YOUNG/KIDS” nominowany został Piotr Jacoń za „Wszystko o moim życiu. Kacper” oraz ponownie Marcin Jakóbczyk za dwuczęściowy reportaż „Chciałbym porozmawiać z kimś bliskim” [część 1] [część 2].

W kategorii „Reportaż filmowy YOUNG/KIDS” wyróżniono również inny reportaż Uwagi! - „Youtuber”, autorstwa Izabeli Rak, w którym reporterka przeprowadza wywiad z jednym ze współpracowników kontrowersyjnego twórcy internetowego.

Marcin Jakóbczyk z dwiema nominacjami

TVN UWAGA! 5278420
Chora na samotność. Kto pomoże 80-latce z Wrocławia?
80-letnia schorowana pani Daniela jest utrapieniem sąsiadów z kamienicy w centrum Wrocławia. Kobieta od wielu lat nie wychodzi z domu, zaśmieca podwórko, dokarmia gołębie i szczury, a z jej mieszkania wydobywa się nieznośny odór.

Zobacz reportaż Uwagi! >>>

„Syndrom samotności” to reportaż o 80-letniej mieszkance Wrocławia. Kobieta była utrapieniem całej kamienicy. Sąsiedzi narzekali na przykry zapach, zaśmiecanie podwórka oraz dokarmianie gołębi i szczurów, które stały się powodem sąsiedzkiego konfliktu. Po kilku próbach reporterowi udało się nawiązać porozumienie z kobietą. Okazało się, że w przeszłości skończyła dwa kierunki studiów, pracowała na kierowniczym stanowisku i podróżowała po świecie. Nasza wizyta zmobilizowała do działania ośrodek pomocy społecznej. W życiu pani Danieli pojawiła się opiekunka, która codziennie jej pomaga.

TVN UWAGA! 5200775
Niepełnosprawny, porzucony przez rodzinę Kacper śpi na klatkach schodowych. „Potrzebuję rozmowy z kimś bliskim” [CZĘŚĆ 1]
Kiedy skończył 18 lat matka kazała mu się wyprowadzić z domu. Niepełnosprawny, pozbawiony wsparcia rodziny, Kacper nie potrafi poradzić sobie w dorosłym życiu. Śpi na klatkach schodowych.

Zobacz reportaż Uwagi! >>>

„Chciałbym porozmawiać z kimś bliskim” to reportaż o niepełnosprawnym Kacprze, który w wieku 18 lat musiał wyprowadzić się z domu. Młody chłopak, pozbawiony wsparcia rodziny, zaczął nocować na klatkach schodowych. Po pierwszym reportażu Uwagi! losem 18-latka zainteresowali się urzędnicy miejscy oraz fundacja DOM - Dbamy o Młodych z Wrocławia. Kacper dostał mieszkanie oraz wsparcie, dzięki któremu będzie mógł budować swoją lepszą przyszłość.

Autor: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Uwaga! zawsze w Twojej sprawie

Uwaga! zawsze w Twojej sprawie