Kiedy 10 lat temu pojawił się na scenie, środowisko muzyczne przeżyło szok. Nikomu nieznany chłopak z kieleckiego blokowiska o "ksywie" Liroy w jednej chwili zdobył serca młodych fanów zupełnie nowym w Polsce gatunkiem muzycznym - rapem. Potem nastąpił równie niespodziewany kryzys. Kiedy polski hip hop stawał się najpopularniejszym gatunkiem młodzieżowym, o jego ojcu robiło się coraz ciszej.
- Żeby pan rządził polityką, a nie polityka panem – tego Aleksander Kwaśniewski życzył Lechowi Wałęsie z okazji imienin. W prezencie podarował solenizantowi czerwone wino. – Tradycja mnie do tego zobowiązuje – wyjaśnił prezydent Kwaśniewski. (<A HREF="http://slimak.onet.pl/_m/TVN/uwaga/filmimieniny.wmv" TARGET="">zobacz film</A>)
- Gdy zagrałem Chopina, pisano, że dostałem rolę ze względu na podobieństwo. Teraz to samo piszą o Wojtyle. Być podobnym i do Chopina, i do papieża to duża odpowiedzialność – mówi Piotr Adamczyk. Aktor wcielił się w postać Jana Pawła II w filmie "Karol – historia człowieka, który został papieżem".
- Ksiądz Dziwisz powiedział mi kiedyś – "Ja nie istnieję". To był człowiek, którego nie było – mówi ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". Najbliższy współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II został metropolitą krakowskim.
Brian Scott, dziennikarz i showmen, dziesięć lat temu był jedną z najbardziej znanych gwiazd polskich mediów. Serca i sympatie Polaków zdobył pracując najpierw w radiu RMF, a potem w telewizji TVN. Kilka lat temu zniknął, a jego popularność wyraźnie zmalała.
Spośród popularnych przed 30 i więcej laty polskich zespołów młodzieżowych, ich repertuar najlepiej wytrzymał próbę czasu. Piosenki Skaldów, obchodzących właśnie 40-lecie, nadal brzmią świeżo i przebojowo.
Jego piosenka "Żeby Polska była Polską" stała się w 1980 roku spontanicznym hymnem "Solidarności". Jan Pietrzak - oficer Wojska Polskiego, satyryk, pieśniarz, felietonista, kandydat na prezydenta. Gnębiła go cenzura, ignorowała telewizja i radio. Ale Pietrzak niestrudzenie bawił publiczność. Jak mówi "kabaret, to jego sposób na życie".
Kardynał Karol Wojtyła każdą wolną chwilę spędzał na turystycznych wyprawach z przyjaciółmi. Na krótko przed wyborem na Stolicę Apostolską wrócił z kajakowego spływu po mazurskich jeziorach. Już jako papież jeździł na narty i wspinał się po włoskich Dolomitach. Jan Paweł II – najbardziej wysportowany papież w historii.
Wielu uważało ją za najpiękniejszą aktorkę powojennego kina polskiego. Zagrała w kilkudziesięciu filmach. Jednak jej życie miało też wiele ciemnych stron. Dwa nieudane małżeństwa, śmierć córki, brak filmowych propozycji. Dziś Barbara Brylska mówi o sobie, że nie jest szczęśliwą osobą, ale podkreśla, że przeżyła fascynujące życie.
Kiedyś był surowym belfrem uczącym geografii. Dziś Tomasz Zubilewicz jest najzabawniejszym prezenter prognozy pogody w polskiej telewizji. W życiu i studiu tryska zawsze dobrym humorem. Jak mówią przyjaciele prezentera, we wszystkim co robi jest szczery i autentyczny. W tym tkwi sekret jego popularności.
- Moi rodzice zawsze wychowywali mnie w atmosferze, że jestem najpiękniejsza, najmądrzejsza, najlepsza i zdobędę świat – mówi Dorota Rabczewska – Doda. – Nie było innej opcji niż tylko w to uwierzyć.
Reporterzy UWAGI! ujawnili skandal w Constarze, w jednym z największych zakładów wędliniarskich w Polsce. Stare i przeterminowane produkty firma przerabia i sprzedaje jako nowe.
Jej obrazy znane są na całym świecie. Barbara Kaczmarowska Hamilton, Polka – arystokratka mieszkająca w Wielkiej Brytanii sportretowała większość koronowanych głów tego świata. Największy jednak zaszczyt przyniosło jej zaproszenie do Watykanu, by sportretować Ojca Świętego.
Karol Wojtyła marzył o karierze aktora. Gdy został księdzem, poświęcił się nauce. Powszechnie uznano go za jednego z najwybitniejszych polskich katolickich filozofów. Całe życie pasjonowało go pogłębianie wiedzy, całe życie wciąż się uczył.
- Jesteście skazani a nie potępieni. Każdy z was przy pomocy Bożej może stać się świętym – tak 14 lat temu mówił Jan Paweł II podczas spotkania z osadzonymi w więzieniu w Płocku. Jak długą drogę muszą pokonać przestępcy, by zacząć normalne życie bez krzywdzenia innych?
- Żaden papież nie stworzył takiego dzieła, jak Jan Paweł II. Żaden z wyjątkiem św. Piotra – mówi Adam Bujak, fotografik, który towarzyszył Karolowi Wojtyle przez ponad czterdzieści lat.
Jan Paweł II nie żyje. Odszedł największy Polak i autorytet moralny. Cały świat opłakuje Jego śmierć w milczeniu. (<A HREF="0,18787,galeria.html" TARGET="">zobacz zdjęcia</A>)
Krakowskie mieszkania Karola Wojtyły. W ciągu spędzonych w Krakowie 40 lat miał ich kilka. Nie przywiązywał wagi do mebli, wygód. Wszystkie jego mieszkania były małe, skromne, tymczasowe.
Reportaż o Elżbiecie Dmoch, wokalistce 2+1, który pokazaliśmy dwa miesiące temu, wzbudził wielkie zainteresowanie. Po jego emisji dostaliśmy setki maili i listów od widzów poruszonych losem, jaki spotkał gwiazdę. Dla przyjaciół i fanów Elżbiety Dmoch mamy dziś dobrą wiadomość. Piosenkarka trafiła pod opiekę lekarzy specjalistów. Zrobiła to z własnej woli. Kto wie, być może za jakiś czas znów zobaczymy ją na scenie.
Danuta Rinn, zawsze żywiołowa i roześmiana, przez dziesiątki lat podbijała serca widowni. Słynne było jej poszukiwanie prawdziwych mężczyzn - orłów i herosów. Dziś schorowana mieszka w Domu Aktora w Skolimowie, ale na samotność nie narzeka. Otacza ją grono wiernych przyjaciół.
- Jestem szczęśliwy z tego, że żyję tak, jak żyję. Mnie wystarczy jeden pokój i żeby było się gdzie umyć – mówi Dariusz Michalczewski. Czy Tiger wycofa się z ringu? Reporter UWAGI! jako pierwszy odwiedził boksera po decydującej dla jego kariery walce.
Po rocznej przerwie na naszą antenę powrócił teleturniej Dzieciaki z klasą. Piątoklasiści walczą o nagrodę - zagraniczny wyjazd z całą rodziną i sprzęt komputerowy dla swojej szkoły. Zwycięzca ostatniego odcinka udziela rady uczestnikom: liczą się wiedza, szczęście i brak tremy.
Dariusz Michalczewski po raz pierwszy w swej karierze znalazł się na deskach. Czy zdecyduje się teraz opuścić ring? UWAGA! jest pierwszym programem, któremu Tiger opowiedział o swoich planach.
- Kiedy masz do wyboru ślęczenie nad trygonometrią w klasie, a za oknem widzisz piękne słońce i masz perspektywę koncertów w całej Polsce, to wiadomo, że wybierzesz to drugie – mówi Agnieszka Chylińska. Pod koniec trzeciej klasy liceum rzuciła naukę i zaczęła śpiewać.
Niewyparzony język, bezkompromisowy strój, tatuaże na całym ciele. Ma wielkie grono wielbicieli i jeszcze większe wrogów. Wszystko dlatego, że obok Agnieszki Chylińskiej nie da się przejść obojętnie.
- Całe życie bał się cielesności, bał się dotyku – o zamordowanym artyście Zdzisławie Beksińskim mówi jego przyjaciel, pisarz Jerzy Żurek. Te obawy można zobaczyć na jego obrazach pełnych mrocznych wizji, symboli śmierci, porozrywanych i pozszywanych ciał.
- Jeśli samolot czekał na nią pół godziny, to chyba trudno nie powiedzieć, że była kochana – mówi Cezary Szlązak, muzyk popularnego przed laty zespołu 2+1 o Elżbiecie Dmoch, wokalistce grupy. Dziś Elżbieta Dmoch żyje w nędzy, w walącej się chacie, nie chce się z nikim widywać.
Edyta Górniak debiutowała jako 18-latka na festiwalu w Opolu. Szybko stała się ulubienicą Polaków. Pierwsze płyty sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy. W przypadku następnych albumów nie można już mówić o tak spektakularnym sukcesie. Ponad pół roku temu Edyta Górniak rozpoczęła walkę z mediami o swoją prywatność i ogłosiła, że kończy artystyczną karierę. Dziś wraca na scenę. To nie jedyny przejaw zmiennego charakteru artystki o wielkim talencie.
Jerzy Urban to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w kraju. Od lat prowokuje i wystawia na próbę cierpliwość Polaków. Jedni cenią go za intelekt i niezależność. Drudzy nienawidzą i opluwają na ulicy.
- Postanowiła wyłączyć się z życia – mówi o Ewie Demarczyk Zygmunt Konieczny, kompozytor jej najsłynniejszych piosenek. Gdzie jest dziś "Czarny Anioł" polskiej piosenki?