Dwa lata temu pokazaliśmy ich dramatyczną walkę o życie. Dziś są w pełni zdrowi

Autor:
Uwaga!
TVN
DKMS poszukuje dawców szpiku

Jaś, Kamil i Milena – dwa lata temu pokazaliśmy ich dramatyczną walkę o zdrowie. Wszyscy czekali na przeszczep szpiku kostnego. Dziś wiemy już, że każdy z nich wygrał. – Kiedyś ktoś pomógł mi, a teraz ja, dzięki tej kampanii, mogę pomagać innym – mówi Hania, której przeszczep szpiku uratował życie.

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi.

11-letnia dziś Milena wygrała walkę z białaczką limfoblastyczną. Jej historię pokazaliśmy, kiedy trwały jeszcze poszukiwania dawcy. 5-letniego wtedy Jasia poznaliśmy, gdy czekał już na przeszczep szpiku. Dziś oboje są zdrowi i pełni sił.

Zobacz reportaż Uwagi! >>>

Milena i Jaś, jak i setki innych pacjentów, są podopiecznymi Fundacji DKMS. To jej pracownicy od 15 lat poszukują dawców szpiku. Dzięki ich pracy w Polsce zarejestrowanych jest już ponad 2 miliony potencjalnych dawców, co daje nam 3. miejsce w Europie.

- Z naszymi pacjentami jesteśmy zazwyczaj od momentu diagnozy. (…) Nie ukrywam, że wzruszam się myśląc i mówiąc o nich, bo to są nasze dzieci, to są nasi przyjaciele, z którymi tę chorobę przeżywaliśmy. (…) Najważniejszym momentem jest dla nas, kiedy możemy powiedzieć, że pacjent żyje i to żyje dzięki dawcy szpiku – mówi Magda Przysłupska z Fundacji DKMS.

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Z tej okazji w całej Polsce powstają stoiska rejestracyjne. Na swojego genetycznego bliźniaka wciąż czekają tysiące chorych.

Więcej informacji o tym, jak zostać bliźniakiem genetycznym znajdziesz na stronie Fundacji DKMS >>>

Autor:Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości