15 listopada 2017 / 19:50

Udają sex-shop, a sprzedają dopalacze. "To są ciężkie narkotyki"

Ponad 4 tys. osób zatruło się w ubiegłym roku dopalaczami. Choć za handel tymi substancjami grozi nawet milion złotych grzywny, to wciąż są miejsca, gdzie handel nimi kwitnie, a sprzedawcy kpią sobie z organów państwa. Jednym z takich sklepów zainteresowali się reporterzy UWAGI!. Oto wyniki prowokacji dziennikarskiej, jaką przeprowadzili na miejscu.

Nasza redakcja dostała informację, że w jednej z warszawskich dzielnic, naprzeciwko szkoły, w sklepie który z zewnątrz przypomina sex-shop sprzedawane są dopalacze. Choć handel tymi substancjami jest zakazany to proceder kwitnie tam od dwóch lat. O funkcjonowaniu tego miejsca mówi nam osoba uzależniona od dopalaczy.

"Tam przyjmują wszystko"

- Z zewnątrz jest to à la sex shop, ale w środku znajdujemy się w boksie metr na metr, gdzie mamy tylko dziurę, przez którą dostaniemy towar i wkładamy pieniądze - opowiada nasz informator. - Podchodzimy, dzwonimy dzwonkiem, drzwi się otwierają, zamykamy drzwi, potem drzwi się otwierają na nowo. I wychodzimy. Sklep funkcjonuje dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - twierdzi i dodaje, że kupić tam można najróżniejsze dopalacze: do palenia, wąchania, pobudzające, uspokajające. - Najpopularniejszy jest ten dawny Mocarz, teraz Lite. To jest syntetyczna marihuana - mówi.

Z jego obserwacji wynika, że w sklepie zaopatrują się najróżniejsi klienci. - Od piętnastolatków po sześćdziesięciolatków - mówi. Według niego obsługa nie ma żadnego problemu ze sprzedażą dopalaczy osobom nieletnim, a także tym, którzy nie mają gotówki. - Tam przyjmują wszystko. Tam za towar telefon wezmą, ciuchy wezmą, wszystko, po prostu - twierdzi.

Ludzie, żeby się zaopatrzyć, posuwają się do ostateczności. - Z domu wynoszą biżuterię rodzicom. To jest chore. Jest kilku takich ludzi w Warszawie, którzy stracili przez ten akurat sklep domy, stracili rodziny, stracili wszystko. Widziałem ludzi, którzy tam podjeżdżali dobrymi samochodami, a w tym momencie są na Dworcu Centralnym - mówi.

Dwa lata temu ten sam sklep mieścił się w centrum Warszawy. Zaalarmowani przez lokatorów zajęliśmy się wtedy sprawą. Po naszym programie punkt zniknął, lecz jak się teraz okazuje został tylko przeniesiony w bardziej ustronne miejsce.

Dopalacze jak narkotyki

Doktor Waldemar Krawczyk, z wykształcenie chemik, przez kilka lat był szefem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, a wcześniej oficerem CBŚ. W 2010 roku, po największej fali zatruć dopalaczami, uczestniczył w zmianie prawa, które pozwoliło zamknąć około 1,3 tys. punktów z niebezpiecznymi substancjami.

- Dopalacze od narkotyków różnią się definicją. Jeżeli patrzymy z punktu widzenia użytkownika, czyli działania psychotropowego, to się niczym nie różnią - uważa Waldemar Krawczyk i zwraca uwagę na najważniejszą różnicę: - Środki odurzające i substancje psychotropowe, czyli coś, co w skrócie nazywamy narkotykami, są wymieniona na liście, która jest dołączona do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a pozostałe nie są wymienione.

- Jeżeli mamy do czynienia z dopalaczami, to nie mamy do czynienia z przestępstwami - mówi Waldemar Krawczyk.

Posiadanie dopalaczy nie jest w Polsce zabronione. Karany jest jedynie handel i produkcja tych substancji.

"Drą się, krzyczą, ku...wią"

Nasz informator uzależniony jest od Mocarza, czyli syntetycznej marihuany. - Są kłopoty zdrowotne przez to. Ja straciłem sporo wagi i mam problem z jelitami w tym momencie. Uczuliłem się na dużo rzeczy. Nawet nie wiedziałem, że to może tak działać - przyznaje chłopak i dodaje, że nieraz próbował skończyć z nałogiem. - Zrywałem z tym, szczerze, co trzy miesiące. I wiem, że dużo ludzi też z tym zrywa, ale za każdym razem do tego wraca. Póki to będzie, to będą ludzie do tego wracali - uważa. Jak mówi, zdarzyło mu się też ukraść coś, by mieć na dopalacze. - Dostałem wyrok w zawieszeniu - wspomina.

A sąsiedzi sklepu przyznają, że jego klienci sprawiają problemy. - Jak jest zamknięte, to jest jakaś komedia. Drą się, krzyczą, ku...wią - mówi mężczyzna, który pracuje obok sklepu. - Kiedyś widziałem gościa, buty zdjął i przelatywał na drugą stronę ulicy, butami rzucał - opowiada.

- Klientów nam zaczepiali - mówi inny mężczyzna, który pracuje obok. - Kogo nie widzieli, to: "Panie, daj dwa złote na bułkę". I tak latali po tych dopalaczach. A jak jakiś mocny towar wjechał, to oni tu się kładli. Tu leżał, tam leżał, tam leżał - mówi. Jak twierdzi, po takich wydarzeniach na miejsce wzywane było pogotowie, a do lokalu wchodzili antyterroryści. - Następnego dnia już było tu otwarte - mówi.

Prowokacja UWAGI!

Choć za handel dopalaczami i ich produkcję grozi grzywna do miliona złotych, to punkt funkcjonuje w najlepsze. W ciągu paru godzin zaobserwowaliśmy kilkudziesięciu klientów. Postanawiamy wejść do środka. Poinstruowani przez informatora, jak nie wzbudzić podejrzeń, próbujemy kupić tam dopalacze.

Za niecałe 200 zł reporterowi UWAGI! udaje się kupić sześć torebek z dopalaczami.

Transakcja się udała, ale po chwili sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Zaraz po tym, jak reporterowi udaje się kupić dopalacze, na ulicy podchodzą do niego policjanci, którzy oglądają zakupiony towar i zabierają dziennikarza UWAGI! na komendę.

- Zawinęli mnie jak jakiegoś bandytę - opowiada potem reporter UWAGI! Mateusz Sadowski w rozmowie z Krzysztofem Spiechowiczem. - Przeszukali mnie na komendzie, przeszukiwali mi mieszkanie z psem - wspomina. Dodaje, że materiał filmowy i dopalacze, które kupił, policja zabezpieczyła.

"Nie zawsze znajdujemy cokolwiek"

Za walkę z handlem i produkcją dopalaczy odpowiada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jej pracownicy mogą zamknąć sklep z tymi substancjami i nałożyć wysoką karę finansową na sprzedawcę. Ku naszemu zdziwieniu, urzędniczka zajmująca się sprawą sklepu, którym się zainteresowaliśmy, nie chce pokazywać swojego wizerunku przed kamerą.

- Prowadzimy działania wobec zorganizowanej przestępczości. Poruszamy się po całym mieście, znajdujemy się w różnych miejscach, prowadzimy działania operacyjne, które powodują, że rozpoznanie naszego wizerunku może utrudnić nam rozpoznanie nowych punktów, w których odbywa się nielegalny handel - tłumaczy urzędniczka.

Jak twierdzi, o sklepie przy ul. Chłodnej dowiedzieli się ponad rok temu. Dlaczego więc cały czas funkcjonuje? - Nie zawsze, wchodząc do sklepu, znajdujemy cokolwiek. Mimo że jest informacja, że jest prowadzona sprzedaż, nie znajdujemy żadnych środków zastępczych - mówi i dodaje, że takich wejść jej urzędników do sklepu było cztery lub pięć, a na właścicieli nałożone były kary w wys. 20-30 tys. zł.

Kary są jednak często nieskuteczne. Bywa tak, że osoby złapane na handlu dopalaczami same są od nich uzależnione i nie mają majątku z którego możnaby wyegzekwować grzywnę.

Nieskuteczna walka

Jak się jednak okazuje, kilka dni po przejęciu przez funkcjonariuszy filmu z zarejestrowaną przez nas transakcją policja i inspekcja po raz kolejny zawieszają działalność punktu z dopalaczami.

Policjant z wolskiej komendy mówi, że lokal rozpracowywany był od dwóch lat, a policja wchodziła tam kilkukrotnie w ciągu miesiąca.

- Przyjeżdżaliśmy tam, obserwowaliśmy to miejsce, zatrzymywaliśmy osoby, które kupowały tam dopalacze, a następnie siłowo wchodziliśmy do środka i zatrzymywaliśmy osoby, które tam były relacjonuje policjant i dodaje, że dopalacze były ukrywane w różnych skrytkach. - Między innymi za umywalką, w ścianie, była taka szufladka. Ostatnio było wiadro z podwójnym dnem, które wyglądało, jakby po prostu było jakimś odpadem po remoncie - wymienia.

Jak wspomina, ostatnio znaleźli tam też automat z dopalaczami. - To była taka maszyna, do której wrzucało się pieniądze i udostępniany był dopalacz. Normalnie tak, jak każdy produkt się kupuje w takich automatach - mówi.

- Nas nigdy tam nie wpuścili dobrowolnie. Natomiast, z tego co wiem, to waszemu dziennikarzowi udało się zakupić [dopalacze - red.] - zauważa policjant.

Podobnie działania relacjonuje urzędniczka z inspekcji sanitarnej. - Próbowaliśmy naszych współpracowników wystawić jako osoby, które chcą kupić, no nie przynosiły rezultatów - mówi.

- Niestety, ale tak wszyscy handlujący środkami zastępczymi sobie kpią - dodaje i przyznaje, że często czuje bezsilność z tego powodu.

"Może coś się w końcu z tym zrobi"

Receptę na to jak skutecznie pozbyć się handlu dopalaczami wymyślił kilka lat temu Waldemar Krawczyk. Zaproponował on delegalizację dziewięciu grup substancji chemicznych, które stanowią bazę do produkcji dopalaczy.

- U nas ciągle trwały prace, ale bez skutku. W związku z tym ciągle mamy problem z dopalaczami, ciągle mamy zatrucia i jesteśmy w tym samym miejscu, co w 2010 roku - mówi Waldemar Krawczyk.

- Może ktoś to obejrzy, może komuś to otworzy oczy - mówi nasz informator, który sam ma problem z dopalaczami. - Są ludzie, którzy mają możliwości. Może coś się w końcu z tym zrobi. To są ciężkie narkotyki - twierdzi.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Aby Policja mogła zrobić porządek z dopalaczami to trzeba dać jej,narzędzia w postaci przepisu. W ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii dopalacze nie istnieją, więc ich posiadanie i handel Nie Są Karane!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   A prowadzący boją się postawienia pod tekstu . Że w tym procederze ....... inni też muszą dorabiać do emerytury. I dla tego działa legalnie interes , a jak kocioł to cynk dawany jest wcześniej ?. Przecież każdy z klasy robotniczej załatwił by tę sprawę w 5 sekund .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Dopalacze powinny być sprzedawane - selekcja naturalna. Najsłabsze jednostki wyeliminują się same biorąc to "coś".

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość
       • Gość433:
       • Dopalacze powinny być sprzedawane - selekcja naturalna. Najsłabsze jednostki wyeliminują się same biorąc to "coś".
       • rozwiń

       Szanuj ludzi a nie zmory

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Dlaczego zioła nie mogę kupić w kofiku co??? ??? Gdzie prawo do tego co chce może wtedy???

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           I tak kole miliona ludzi w Polsce pali roślinę która dał nam Chrystus od dziada pradziada i tak będą w polsce kofiszopy ja o to zadbam a także ze mną wszystkie moje ziomki, mochaery nie będą decydować ich czas się na szczęście konCzy

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Tak jestem zepsuty przez to zaklamanie

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               Rewolucja

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 W Olsztynie na ul. Jagiellońskiej również dalej dziala sklep z dopalaczami...tvn zajmowała się tematem...a policja chyba zapomniała ze problem powraca jak bumerang

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   Pomoc | Zasady forum
                   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.