Zanieczyszczone leki na cukrzycę

Metformina, którą zażywa 1,8 milionów Polaków chorych na cukrzycę, może być zanieczyszczona. Wykryto, że może znajdować się w niej niebezpieczny środek chemiczny N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Jest on szczególnie niebezpieczny dla wątroby i ma działanie rakotwórcze. Odkrycia dokonano w jednym z laboratoriów w Singapurze.

Czy leki na cukrzycę w Polsce są zanieczyszczone?

Na razie nie ma pewności czy leki na cukrzycę w Polsce są zanieczyszczone. Potencjalnie można spodziewać się jednak, że zanieczyszczenie dotyczy leków w całej Europie. Jak informuje „DGP”, chodzi o metforminę produkowaną w fabrykach w Chinach. Stamtąd leki trafiają do aptek w całej Europie. Niezależne od siebie jednostki potwierdziły już zanieczyszczenie w lekach na cukrzycę sprzedawanych w Azji i Niemczech.

Zobacz także: 78-LATKA KONAŁA WE WŁASNYM MIESZKANIU. „STAROŚĆ TO DLA NIEJ SAMOTNOŚĆ I BÓL”

Europejska Agencja Leków zażądała od producentów leków zawierających metforminę przebadanie środków. Gdy okaże się, że poziom NMDA jest przekroczony, zanieczyszczone leki na cukrzycę zostaną natychmiast wycofane.

Polskie Ministerstwo Zdrowia zareagowało na doniesienia o zanieczyszczeniu leków na cukrzycę. W środę odbyło się specjalne zebranie, które ma zająć się ewentualnym kryzysem. Również Główny Inspektor Farmaceutyczny miał otrzymać polecenie zbadania leków na cukrzycę w polskich aptekach.

W środę po południu minister Łukasz Szumowski oświadczył, że leki na cukrzycę dostępne w Polsce nie są zanieczyszczone. Dodał, że dotychczasowe analizy przeprowadzone przez polskich specjalistów nie wykazały wysokiego stężenie NMDA w lekach na cukrzycę.

Zobacz także: MAGDA WAŻY PONAD 200 KILOGRAMÓW. TYJE NAWET OD WODY

Zobacz także: „JA SIĘ NIE OBŻERAM!” CHORZY NA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO

Co powinny zrobić osoby chore na cukrzycę?

Europejska Agencja Leków uspokaja. W oficjalnym oświadczeniu informuje, że ewentualne stężenie NDMA w zanieczyszczonych lekach na cukrzycę jest niewiele wyższe niż to, które przyjmujemy naturalnie ze środowiska czy z pożywieniem. Pacjenci chorzy na cukrzycę nadal powinni przyjmować leki. Przerwanie kuracji może mieć znacznie poważniejsze skutki dla zdrowia. W razie wątpliwości diabetycy powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu znalezienia zamiennika leku na cukrzycę.