Czy z pływania da się żyć?

O pływaczce Alicji Tchórz - rekordzistce i mistrzyni Polski, medalistce mistrzostw Europy i Świata, olimpijce – zrobiło się głośno dopiero, kiedy na portalu społecznościowym umieściła gorzki wpis. Szczerze wyznała, że w Polsce można więcej zarobić roznosząc ulotki, niż wygrywając zawody pływackie. Całość skwitowało słowem „żenada”. – Frustracja narastała – przyznaje Tchórz, w rozmowie z reporterem UWAGI!. Jak wygląda życie czołowej polskiej pływaczki?

- To przykre, że stałam się znana z powodu tego wpisu, a nie naprawdę światowej klasy wyników – mówi nam zawodniczka, którą znawcy nazywają następczynią Otylii Jędrzejczak. Szeroko komentowany wpis umieściła na jednym z portali społecznościowych, po zawodach Polskiej Ligii Pływackiej w Ciechanowie. - Pomimo tego, że to były zawody, gdzie startowała czołówka krajowa, nie dało się tego odczuć. Nie zostaliśmy nawet przedstawieni! Nawet, kiedy płynął Radek Kawęcki, który jest rekordzistą Europy i mistrzem świata, na trybunach była cisza. Brakowało oprawy, choćby poklepania po plecach. Co zawodowy pływak może kupić za 200 zł? Jak dobrze pójdzie, to czepek i okularki – mówi nam Alicja Tchórz. Na zakończenie tamtych, zwycięskich zawodów, dostała w kopercie właśnie 200 zł nagrody. Dopiero wtedy, kiedy kwotę tę nazwała żenującą, usłyszała o niej cała Polska. A jest przecież uczestniczką igrzysk w Atenach i Londynie, która – żeby rozwijać pływacki talent – w wieku szesnastu lat opuściła rodzinny Kalisz. - Do kadry narodowej była powołana, jako 13-latka. Dyplomów nie liczyłam, ale medali ma około 140-150 – nie kryje dumy jej mama, Dorota Tchórz. A trener, Grzegorz Widanka, komplementuje: - Pracuję ćwierć wieku w pływaniu, ale z taką osobą nie miałem wcześniej przyjemności pracować. Jest ogromnie zdyscyplinowana, zdeterminowana, głodna sukcesu. Dziś niektórzy pomniejszają jej zasługi, a ona naprawdę jest wzorem do naśladowania dla młodych pływaków.

Reporter UWAGI! rozmawia z Alicją Tchórz tuż po tym, jak kończy trening. Sportsmenka jest tak wykończona, że dosłownie nie jest w stanie złapać tchu. Po chwili opowiada, jak wygląda jej każdy kolejny dzień. - Wstaję o 5:15, o 6 wskakuję do wody. O 9 zaczynam zajęcia na uczelni, jestem na zajęciach do 14-15. Prosto stamtąd jadę na basen: tam są ćwiczenia siłowe, potem woda. Około 19 jem kolację – wylicza.

I? – dopytuje dziennikarz.

- I umieram – pada szybka odpowiedź. Wspomina, że kiedy po raz pierwszy reprezentowała Polskę na międzynarodowych zawodach, miała łzy w oczach. Dziś wciąż traktuje to, jak ogromny zaszczyt. – Ale czasami brakuje mi docenienia – przyznaje.

W Polsce jest 25 tysięcy zarejestrowanych pływaczek i pływaków. Związek pływacki, mimo dotacji, jest niezbyt zamożny. Kluby są jeszcze biedniejsze. To rodziny zawodników finansują sprzęt, wynajem pływalni, wyjazdy na zawody, zgrupowania. Od trenera Widanka słyszymy, że najtrudniejsze momenty w jego pracy, to te, kiedy słyszy, że zawodnik nie pojedzie na zgrupowanie szkoleniowe, czy zawody. – Zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest rodzicom utrzymać sportowca. Każdy obóz to minimum 1500 zł. Wyjazd na zawody minimum 400 zł. A tych zawodów trochę jest. Kostium i czepek to 1200 zł – wylicza trener. Z jego wyliczeń wynika, że rodzice, którzy finansują dziecko - pływaka, wydają rocznie około piętnastu tysięcy złotych.

W Polsce pływanie jest sportem wyczynowym, ale nie zawodowym. Najlepsi zawodnicy dostają stypendia od władz samorządowych. Czasami związek lub klub funduje im zgrupowania i zwalnia z opłat za basen. – Znam wiele osób, które przestały pływać, dlatego, że po prostu nie miały pieniędzy na życie. Medal mistrzostw Polski nie dawał im żadnych korzyści finansowych. A bardzo to kochali. Płakali odchodząc – mówi reprezentantka Polski, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Dodaje, że aktualnie, w Łodzi, stypendium dla mistrza Polski to 100 zł. – Starczy, być może, na dojazdy na treningi. Takie są realia – uśmiecha się smutno.

Alicja Tchórz otrzymuje się ze stypendium naukowego. Do tego dochodzą drobne stypendia z miasta czy urzędu marszałkowskiego. - Dzięki kwalifikacji na igrzyska należało nam się też stypendium reprezentacyjne, ale otrzymałyśmy pismo, że to tylko do końca tego roku. Mamy nadzieję, że przedłużą nam to do igrzysk – dodaje zawodniczka.

- Nigdy nie zapomnę, kiedy prasowałam jej pierwszą kadrową koszulkę, z orłem, napisem POLSKA. To nam sprawiało radość. I sprawia do tej pory. Wiele osób mówi: „Niech to rzuci, wyjedzie do innego kraju”. Alicja miała kilka propozycji. I wciąż ma. Ale ona jest niepoprawną patriotką. Powiedziała, że nie wyjedzie – mówi Dorota Tchórz.

Za swój protest Alicja Tchórz otrzymała wiele głosów poparcia, m.in. od Justyny Kowalczyk. Pływaczka uczestniczy teraz w zgrupowaniach kadry, aby walczyć o medal podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zmarł po zjedzeniu galarety. „Robiłam ją we własnej kuchni”

Zmarł po zjedzeniu galarety. „Robiłam ją we własnej kuchni”

Trzy lata żyli przy hałaśliwej myjni samochodowej. W końcu mają trochę wytchnienia

Trzy lata żyli przy hałaśliwej myjni samochodowej. W końcu mają trochę wytchnienia

Uzdrowiskowy Świeradów-Zdrój jak plac budowy. „Burmistrz jest mistrzem świata w sprzedaży gruntów”

Uzdrowiskowy Świeradów-Zdrój jak plac budowy. „Burmistrz jest mistrzem świata w sprzedaży gruntów”

18 lat więziennego piekła i niespełna 6 lat wolności

18 lat więziennego piekła i niespełna 6 lat wolności

Grzegorz Głuszak o Tomaszu Komendzie

Grzegorz Głuszak o Tomaszu Komendzie

Tomasz Komenda nie żyje. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił

Tomasz Komenda nie żyje. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił

Mieszkańcy walczyli z wysypiskiem. A samorządowcy rozmawiali: „Ludzie mają … do powiedzenia, mieli i będą mieć”

Mieszkańcy walczyli z wysypiskiem. A samorządowcy rozmawiali: „Ludzie mają … do powiedzenia, mieli i będą mieć”