Nie wszystkie wątpliwości w sprawie śmierci Magdy są rozwiane. Śledczy nadal pracują nad tą sprawą. Matka dziecka nadal ma postawione te same zarzuty - jest podejrzana o nieumyślne spowodowanie śmierci swojej córki. Prokuratura zdecydowała dziś o wydaniu ojcu ciała dziecka. wkrótce odbyć ma się pogrzeb Magdy.
Kochacie zimę? A może tęsknicie za letnimi upałami? Co powiedzieli widzowie w sondzie?
Nad Wilją i Niemnem mieszkają od wieków. Przetrwali tam niejedną wojnę, czy zmianę granic. Od 22 lat są obywatelami niepodległego państwa litewskiego. Kultywują swoje tradycje, dbają o to, by wciąż mówić w języku przodków. Dlaczego spotyka ich agresja?
Litewscy Polacy są obywatelami niepodległego państwa litewskiego. Kultywują swoje tradycje, dbają o to, by wciąż mówić w języku przodków. Dlaczego spotyka ich agresja? Komu zależy na tym, żeby Polacy i Litwini nie mogli żyć w zgodzie?
O tym co zrobić by nasze dziecko nie trafiło pod opiekę kuratora, jak uchronić młodych przed poprawczakiem oraz jak sobie radzić z młodzieżą, która wychodzi z zakładu poprawczego w studiu Uwagi! po Uwadze dyskutowały: : Lena Rogowska ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury oraz Maria Rotkiel, psycholog.
Żeński zakład poprawczy w Falenicy od pół roku bierze udział w wyjątkowym na skalę europejską, a nawet światową procesie resocjalizacji za pomocą kołysanek. Nieletnie sprawczynie pobić, rozbojów i kradzieży są uspokajane za pomocą starych polskich kołysanek dla dzieci.
Klaudia ma szesnaście lat. Dwa lata temu zaczęła zaniedbywać swoje obowiązki w szkole i w domu. Tylko w tym roku szkolnym opuściła ponad 250 godzin lekcyjnych. Dziewczyna jest pod opieką kuratora sądowego, ale wciąż ucieka z domu albo wraca do matki bardzo późno w nocy. Matka nastolatki w emocjonalnym liście do naszej redakcji przyznała, że nie potrafi zapanować nad własną córką.
Janna Przetakiewicz, w polskim biznesie modowym pojawiła się niedawno, ale już jest w nim jedną z najważniejszych postaci. W ubrania stworzonej przez nią marka „La Mania" coraz chętniej ubierają się Polki.
Siedemnastoletni Patryk zginął na stoku Czantorii w Ustroniu. Polskie stoki nader często są źle zabezpieczone, zjeżdża po nich za dużo narciarzy, którzy bardzo często nie mają pojęcia o zasadach, jakich powinni przestrzegać.
Czy rzeczywiście jeżdżąc na nartach w Polsce możemy czuć się bezpiecznie?
Z relacji świadków wynika, że jechał brawurowo i nie panował nad prędkością. Policjanci, którzy pojawili się na stoku góry Chełm w Myślenicach, gdzie wydarzył się wypadek, wykryli 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. To pierwszy taki niebezpieczny wypadek na nartach od wejścia w życie nowej ustawy o bezpieczeństwie w górach. Co zmieniły nowe przepisy? Co grozi mężczyźnie za staranowanie narciarki?
- Nie jesteśmy od kochania, ale od najczarniejszej miejskiej roboty – wyjaśnia strażnik miejski z Krakowa. – Nikt nie lubi być karany – tłumaczy jego kolega z Wrocławia.
Strażnicy miejscy - za co ich tak nie lubimy i czy nie lubimy ich zasłużenie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych strażników miejskich jest Janusz Dzięcioł, zwycięzca pierwszej edycji Big Brothera. W swoim zawodzie już nie pracuje - już drugą kadencję jest posłem.
Dziś w Uwadze! po Uwadze rozmowa o tym jak łatwo i bezkarnie niszczy się w Polsce zabytki. Dlaczego tak rzadko się zdarza, żeby wyciągano konsekwencje wobec osób winnych tego procederu. W studio Tomasz Patora, reporter UWAGI! i Jakub Poleski, społeczny konserwator zabytków z Łodzi.
W studiu Uwagi! po Uwadze gościliśmy ludzi, którzy przemierzają ogromne odległości i najczęściej spotkać ich można na europejskich autostradach - Stanisław Dańczak i Grzegorz Stalke.
Jakie są Wasze ideały i skryte marzenia?
W Uwadze! po Uwadze! pomagaliśmy odnaleźć 6-miesięczną Magdę z Sosnowca. Dziecko zostało uprowadzone tydzień wcześniej z wózka podczas spaceru z matką. W studiu gościli: Zuzanna Ziajko z fundacji Itaka, Podinspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji i prywatny detektyw Krzysztof Rutkowski.
Większości z nas przedstawiciele tego zawodu nie kojarzą się dobrze. Hycel. Wydaje się, że to praca okrutna, dobra tylko dla ludzi bez serca, zarabiających na krzywdzie zwierząt. Czy tak jest rzeczywiście?
Żywność ekologiczna może się stać towarem deficytowym, jeżeli polskie rolnictwo otworzy się na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Takiego scenariusza obawiają się rolnicy ekologiczni. Od kilku lat trwają w sejmie prace nad ustawą, która ma uregulować kwestie upraw roślin genetycznie modyfikowanych. O wprowadzenie GMO do rolnictwa zabiega lobby związane z przemysłem biotechnologicznym.
Jaki wpływ na zdrowie może mieć żywność genetycznie modyfikowana? Czy czeka nas epidemia bezpłodności? Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą GMO?
Środki chemiczne, hormony wzrostu dla zwierząt, antybiotyki i rośliny genetycznie modyfikowane zawarte w żywności stanowią składnik naszej codziennej diety. Zdrowa żywność staje się coraz częściej mitem, bo w biznesie liczy się ilość a nie jakość. Jaki wpływ na nasze zdrowie mają produkty, które zawierają organizmy modyfikowane genetycznie?
Jak traktowane są osoby, które tam trafiają? Jak wygląda praca w takich placówkach? Reporter UWAGI! razem z pracownikami izb w Sosnowcu i Warszawie dyżurował w listopadowy długi weekend.
Niektórzy nocują w nich regularnie, nawet noc w noc. Izby wytrzeźwień kojarzą się z drogą na społeczne dno. Czy słusznie?
Śmierdzący, odrażający, brudni, pijani - tak wielu z nas myśli o bezdomnych. I o ile się da omijamy ich szerokim łukiem. Niekiedy wręcz budzą agresję tak zwanych "porządnych ludzi". Bywa, że są celem wyjątkowo brutalnych ataków...
głównym tematem programu będą ludzie, na widok których najczęściej odwracamy wzrok. Czy więcej w nas współczucia czy satysfakcji, że nie spotkał nas podobny los? Bezdomni...
Bezdomni - ludzie, którzy żyją na marginesie społeczeństwa. Czy to ich wolny wybór? Czy może konieczność, z którą radzą sobie jak mogą? Przez prawie dwa lata młodzi ludzie z Ełku towarzyszyli kilku bezdomnym, filmując niemal każdy ich dzień. Chcieli im pomóc wyjść z bezdomności. I chcieli zmienić nastawienie do nich swoich rówieśników. Czy odnieśli sukces? Czy próby pomocy bezdomnym mogą przynosić trwałe efekty?
Bezdomnym pomaga wiele fundacji czy pomoc społeczna. Mają jadłodajnie, łaźnie, noclegownie. Dlaczego wielu z nich omija te miejsca? Źle działają? A nie jest tak, że głównym powodem dla którego bezdomni nie chcą pomocy, jest konieczność bycia trzeźwym? że jedyne bez czego nie wyobrażają sobie życia to alkohol? To że są pijani, że żebrzą, że śmierdzą to jest bardziej wolny wybór bezdomnych czy konieczność w której muszą żyć?
"Z Hałdy w Himalaje" to tytuł filmu ukazującego jak dziewięcioro nastolatków wychowanych w śląskich dzielnicach biedy wyjeżdża na wyprawę wysokogórską. Dzięki Fundacji „Ulica" i katowickiej AWF najbardziej zdeterminowani i ambitni nastolatkowie wyjechali... w Himalaje. Co wyprawa zmieniła w ich życiu? Jak wyrwać dzieci ze świata biedy i braku perspektyw?
Dziewięcioro nastolatków ze śląskich dzielnic biedy zdobyło Himalaje. Polecieli tam, by udowodnić sobie i innym, że choć zaliczani są do wykluczonych, bo biednych, to siłą charakteru, woli i talentem mogą zdziałać wiele, odmienić swoje życie i los.
"Z Hałdy w Himalaje" to tytuł filmu ukazującego jak dziewięcioro nastolatków wychowanych w śląskich dzielnicach biedy wyjechało na wyprawę wysokogórską. Dzięki Fundacji „Ulica" i katowickiej AWF, najbardziej zdeterminowani i ambitni nastolatkowie zdobyli Himalaje.