Obejrzyj naszą sondę i dowiedz się o czym marzą spotkani przez nas przechodnie.
Mijamy ich na parkingach, w bankach i na zakupach, ale najczęściej nic o nich nie wiemy. Wspomagani przez kamery monitoringu, ubrani w czarne uniformy i często uzbrojeni. Wyszkoleni profesjonaliści, czy nieudolni emeryci? Ochroniarze- kim są i jak wypełniają swoje obowiązki?
Miejska Dżungla bywa bardzo niebezpieczna. Na słabsze osobniki spośród nas zastawiane są zaskakujące pułapki. Trzeba być na przykład w bardzo dobrej kondycji, by udało się przejść szybko i bez uszczerbku przez szeroka ulicę w ciągu jednego zielonego światła. W ramach naszego cyklu Nie daj się wysłaliśmy nasza reporterkę, Julitę Wróbel, na jedno z takich niebezpiecznych skrzyżowań…
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze powstał niemal półtora roku temu. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy funkcjonowania dorobił się fatalnej reputacji. Ale głośno o nim stało się dopiero po tym jak piętnastoletnia dziewczyna została tam brutalnie zgwałcona przez czterech chłopców. Ostatnio doszło do podobnych zdarzeń w Ostródzie. Dlatego w Uwadze! po Uwadze odbyła się rozmowa o przemocy seksulanej wsród młodzieży.
Tematem przewodnim Uwagi! po Uwadze były oszustwa za pośrednictwem internetu. Jak nie dać się nabić w butelkę i nie płacić za wynajem nieistniejącej kwatery?
Coraz więcej fikcyjnych adresów, pod którymi można znaleźć nocleg w wypoczynkowych miejscowościach. W tym roku w Zakopanem wykryto już sześć takich miejsc.
Nie dajmy się nabrać na internetowe oferty wynajmu pokoi w pensjonatach. Czytajmy je uważnie, bo może nas spotkać los wielu osób, zwabionych pragnieniem spędzenia wypoczynku u podnóża gór.
Skąd się bierze wrogość wobec homoseksualistów? Czy Polska powinna dołączyć do państw, w których legalne są małżenstwa gejów i lesbijek?
- Jesteśmy szczęśliwe – mówią Ewa i Małgorzata. Widzowie Uwagi poznali je ponad rok temu, gdy walczyły o ślub w chmurach. Potem towarzyszyliśmy im z kamerą podczas ceremonii ślubnej oraz podróży poślubnej. Małgorzata i Ewa - pierwsza para lesbijska, która pobrała się na wysokości kilkunastu tysięcy metrów. Co robią po zejściu na ziemię? I jak układa się w ich związku?
Czy jesteśmy coraz bardziej proekologiczni? Zapytaliśmy naszych widzów jak dbają o środowisko...
Po pierwszej interwencji naszych reporterów były i następne. Wszystko było rejestrowane, utrwaliliśmy wszystkie zachodzące zmiany... zobaczmy! Co się w końcu stało z tymi czerwonymi workami - o tym w Uwadze w TVN już w środę.
Za sprawą próby samobójczej wojskowego prokuratora z Poznania, od kilku dni wiele się mówi o tym jak funkcjonuje wojskowy wymiar sprawiedliwości. W starciu z nim szczególnie trudno dochodzić swoich racji osobom nie związanym z wojskiem. Pokazaliśmy to już kilka lat temu. Mieszkanka Warszawy oszukana została przez wojskowego ginekologa. Ten rozkochał w sobie kobietę, a następnie wyłudził od niej pieniądze.
150 ton odpadów medycznych zalegających na hałdzie zaledwie 17 kilometrów od centrum Krakowa. To groźne siedlisko potencjalnie zabójczych drobnoustrojów odkryli nasi reporterzy. Wszystko to na terenie legalnie działającej spalarni, pod nosem kontrolujących ten zakład urzędników. Przed państwem kulisy śledztwa dziennikarzy Uwagi - Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza.
Jak najskuteczniej oszczędzać? Wiedzą o tym studenci i emeryci.
Jak wyobrażasz sobie dobre życie?
Ceny paliw szaleją. Niemal codziennie zostawiamy na stacjach benzynowych więcej pieniędzy. Być może dlatego równie szybko przybywa w Polsce szkół ekonomicznej jazdy. Na czym ona polega i czy faktycznie da się oszczędzać jeżdżąc eko?
Czy wiecie, co na przerwach między lekcjami jedzą Wasze dzieci? Ile to oznacza przyjętych kalorii, a ile witamin czy mikroelementów? Dietetyk radzi jak wybierać przekąski i czytać znajdujące się na nich etykiety.
Do tej pory nikt z zewnątrz nie miał prawa dowiedzieć się o nieprawidłowościach w sądach wojskowych. Kilku sędziów przerwa milczenie. Reporterom TVN UWAGA! zdradzają tajemnice skrywane przez tę instytucję.
Pani Urszula na co dzień pomaga ludziom, jest pielęgniarką. Razem z dziećmi żyje w ciągłym strachu. Dziś w Uwadze! po Uwadze o przemocy w rodzinie. Czy nowa ustawa, która miała poprawić sytuację ofiar, poprawia ją rzeczywiście?
Reportaż o pani Urszuli pokazaliśmy w UWADZE! niespełna dwa tygodnie temu. Jej historia to nieustanne zmagania z mężem alkoholikiem.
Mąż pani Urszuli usłyszał już zarzuty. Ponadto prokuratura zakazała mu kontaktu z pokrzywdzonymi, zobowiązała go też do stawiania się na policji i nakazała opuszczenie domu.
Blisko dziesięć spraw w prokuraturze, kilkanaście postępowań policji, zagłodzone gołębie i zabite psy - to pokłosie sporu rodzinnego, który kilka tygodni temu prezentowaliśmy w UWADZE! Konflikt między członkami rodzinny spod Bydgoszczy trwa od lat. Pan Daniel spiera się ze swoją konkubiną o prawo do własności gospodarstwa. Po stronie macochy stanął syn pana Daniela z pierwszego małżeństwa, który siłą stara się odzyskać rzeczy kobiety. Tym razem omal nie doszło do tragedii.
Ojciec kontra syn i była partnerka ojca walczą o majątek. W ostatnim czasie konflikt jeszcze się zaostrzył. Pobity ojciec wylądował w szpitalu. A dom, który wydaje się jednym z elementów sporu stanął w płomieniach. Nasz reporter wrócił na miejsce i rozmawiał z synem...
Poznawanie historii, obyczajów i kultury, ale przede wszystkim siebie, to główne założenia organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich - spotkań młodzieży. Podczas warsztatów, uczniowie z Polski i Izraela, mieli okazję poznać się i dużo ze sobą rozmawiać. Oddali również hołd ofiarom Holocaustu, podczas zorganizowanej przez wojewodę mazowieckiego, uroczystości w Treblince. Ale czy historia Żydów w miejscach, gdzie żyją młodzi Polacy jest dobrze pielęgnowana?
W studiu Uwagi! po Uwadze byli: Anna Ciałowicz, z Portalu "Moja żydowska Warszawa" i ekspertka gminy żydowskiej oraz Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Młodzi ludzie - Polacy i Żydzi - mówią o sobie bardzo pięknie, jesteśmy tacy sami... Lekcje historii, wspólne spotkania, zbliżają, likwidują stereotypy, które narastały przez lata. Z pewnością tylko głośne mówienie o problemach, wola ich rozwiązywania spowodują ,że słowo Holocaust nie będzie wywoływało kłopotliwego milczenia, bo nawet o tak bolesnych sprawach można i trzeba mówić..
W Uwadze! po Uwadze poruszamy sprawę budzącą kontrowersje. Nasza reporterka dotarła do wsi Parysew. Były tam społeczności żydowskie, pozostały kirkuty, ale znikały , a macewy stawały się elementami budulca , domów, budynków gospodarczych, murów...
Z tego niezwykłego miejsca zabrać można tyle książek ile jest się w stanie unieść. Jest to inicjatywa polskich antykwariuszy, którzy chcą ocalić jak najwięcej lektur przed zniszczeniem i wyrzuceniem na śmietnik.
Przez kilka dni cała Polska śledziła losy 10-letniej Kariny, która zaginęła w lesie nieopodal Augustowa. Dziewczynka odnalazła się, ale w szpitalu przegrała walkę z gangreną i do końca życia będzie okaleczona. Co działo się w jej domu tego dnia? Czy mogła uniknąć tragedii?
Rok temu jej losy śledziła cała Polska. Upośledzona dziewczynka wyszła z domu i zaginęła. Przez 6 dni mało kto wierzył, że dziecko odnajdzie się żywe. Mimo natychmiastowych i szeroko prowadzonych poszukiwań dziewczynkę odnaleziono po blisko tygodniu. Dziecko było wycieńczone i miało odmrożone stopy. Karina jest dziś pod opieką lekarzy z centrum zdrowia dziecka. Święta spędziła w domu rodzinnym. Pod koniec stycznia ma wrócić do Centrum Zdrowia Dziecka na dalszą rehabilitację, wtedy też lekarze zdecydują kiedy przeprowadzić operację drugiej nogi. W szpitalu często towarzyszy Karinie Matka. Rozmawiał z nią Grzegorz Kuczek.
W studiu Uwagi! po Uwadze gościły edukatorki z grupy Ponton. To jeden z najbardziej znanych i docenianych zespołów wolontariuszy. Młodzi ludzie edukują swoich kolegów i koleżanki, organizują lekcje wychowania seksualnego, prowadzą portal internetowy, udzielają rad i wsparcia. Dziś na pytania naszych widzów na czacie odpowiadały Paulina Wawrzyńczyk i Finka Heynemann. wciąż można zadawać pytania przez internet.