Większości z nas przedstawiciele tego zawodu nie kojarzą się dobrze. Hycel. Wydaje się, że to praca okrutna, dobra tylko dla ludzi bez serca, zarabiających na krzywdzie zwierząt. Czy tak jest rzeczywiście?
- Nie są przestrzegane prawa człowieka, a co dopiero mówić o prawach zwierząt - stwierdził jeden z uczestników sony UWAGI! po Uwadze.
"Z Hałdy w Himalaje" to tytuł filmu ukazującego jak dziewięcioro nastolatków wychowanych w śląskich dzielnicach biedy wyjeżdża na wyprawę wysokogórską. Dzięki Fundacji „Ulica" i katowickiej AWF najbardziej zdeterminowani i ambitni nastolatkowie wyjechali... w Himalaje. Co wyprawa zmieniła w ich życiu? Jak wyrwać dzieci ze świata biedy i braku perspektyw?
Dziewięcioro nastolatków ze śląskich dzielnic biedy zdobyło Himalaje. Polecieli tam, by udowodnić sobie i innym, że choć zaliczani są do wykluczonych, bo biednych, to siłą charakteru, woli i talentem mogą zdziałać wiele, odmienić swoje życie i los.
Obejrzyj naszą sondę i dowiedz się o czym marzą spotkani przez nas przechodnie.
W tej profesji zawodowcy nie mogą się pomylić nawet raz. Są pod ciągłą obserwacją mediów i krytyką pacjentów. Mimo ciężkich warunków, większość z nich kocha swoją pracę. Lekarze. Wszechobecne w tym zawodzie cierpienie i ból, jak również nadzieja i radość kształtuje wyjątkowy zawód. Co czują ludzie, którzy przeprowadzili 30 tysięcy operacji lub byli obecni przy narodzinach 10 tysięcy dzieci?
W ostatnich tygodniach znów głośno jest o lekarzach, o ich stosunku do pacjentów, o bezwzględnej walce o własne prawa. Wielu z nas wciąż wierzy w lekarską etykę, etos pracy i wyjątkowość tego zawodu. Czy wykonują go tylko ludzie z powołaniem?
- Myślę, że takich bohaterów jest bardzo wielu w polskiej medycynie. Ludzi, którzy tworzą medycynę na bardzo wysokim poziomie mamy w Polsce dużo – mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie.
Czy lekarz może przyjąć od pacjenta prezent w dowód wdzięczności? Kiedy dowód wdzięczności staje się łapówką? Co sądzą o tym sami lekarze?
W studiu Uwagi! po Uwadze gościły edukatorki z grupy Ponton. To jeden z najbardziej znanych i docenianych zespołów wolontariuszy. Młodzi ludzie edukują swoich kolegów i koleżanki, organizują lekcje wychowania seksualnego, prowadzą portal internetowy, udzielają rad i wsparcia. Dziś na pytania naszych widzów na czacie odpowiadały Paulina Wawrzyńczyk i Finka Heynemann. wciąż można zadawać pytania przez internet.
Są zawsze na pierwszej linii frontu, gotowi do poświęceń niosąc pomoc zarówno w drobnych wypadkach jak i ogromnych katastrofach. Według różnych sondaży cieszą się zaufaniem nawet 90% Polaków, równocześnie będąc jednym z najsłabiej opłacanych zawodów- strażacy.
Dziś mamy dla Państwa reportaż nakręcony na kilku stacjach benzynowych, a pokazujący pracę ludzi, którym płacimy za paliwa i którzy robią dla nas legendarne już w pewnych kręgach hot dogi. Zwykłe i nie zwykłe chwile w życiu pracowników stacji benzynowych...
Łamanie praw pacjenta, brak poszanowania godności i intymności, utrudnianie kontaktu z bliskimi, brak opieki i terapii to codzienność w szpitalu psychiatrycznym w Radomiu. W całej sprawie najbardziej szokujące jest to, że pacjenci i ich rodziny od dawna informowały szpital o nagannych procederach w nim panujących.
Z pewnością zainteresuje Państwa pytanie, które zadaliśmy przypadkowym osobom. Bo rzecz dotyczy recepty... na udany związek.
Mimo, że historie o cierpieniu koni w górskich kurortach wracają do mediów jak bumerang, sytuacja od lat się nie zmienia. Dlaczego fiakrzy pozostają bezkarni? Co musi się zmienić, żeby zwierzęta przestały być męczone?
Polska wokalistka jazzowa, której głos jest znany na całym świecie. Ma prawie 70 lat i twierdzi, że jest u szczytu swoich możliwości. Skacze na trampolinie, koncertuje, gra w tenisa. Aż trudno uwierzyć , że niedawno przeszła walkę z poważną chorobą. Co daje jej siłę do działania?
O tym jak fiakrzy obchodzą przepisy i co można zrobić, by pomóc koniom w ich trudnej sytuacji rozmawiamy w naszym studio z panią Karoliną Wajdą z Akademii Sztuki Jeździeckiej i panią Magdaleną Buszko z fundacji Viva.
Rockandrollowiec, autor tekstów, a jednocześnie chłopak z Częstochowy, z którym każdy chce się kumplować.
- Wiem, że ludzie traktują mnie jak gwiazdę, ale robię wszystko, żeby nią nie być – przyznaje Muniek Staszczyk.
akie są kulisy kariery Muńka? Jaką cenę płaci za bycie liderem zespołu?
W Polsce od lat nie udało się przeforsować żadnej ustawy dotyczącej zapłodnienia in vitro. Na świecie ta kwestia już dawno jest uregulowana prawnie, dzięki czemu nie ma szarej strefy, wszystkie kliniki są kontrolowane, pary z niepłodnością doskonale wiedzą na jaką pomoc państwa mogą liczyć. Nasza reporterka rozmawiała z Panią Dagmarą- Polką mieszkająca od kilku lat w Szwecji, matką trójki dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro. Pani Dagmara jest autorką książki "Dziecko ze szkła. In vitro - moja droga do szczęścia".
W przygotowywaniu projektu dofinansowania in vitro w Częstochowie jako konsultanci społeczni uczestniczą przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". Organizacja, w której działają państwo Anna i Dariusz Krawczakowie walczy między innymi z dyskryminacją osób dotkniętych niepłodnością. Jakie trudności przechodzą pary, które nie mogą mieć dziecka i czy spotykają się z napiętnowaniem społecznym?
Myśleli, że tego dnia starsze małżeństwo dostało emeryturę, dlatego siłą postanowili odebrać pieniądze 79-letniemu panu Marianowi i jego o cztery lata młodszej żonie. Bili tak mocno, że pan Marian zmarł po dwóch dniach pobytu w szpitalu. Jak mówi jego żona, w ten sposób 20-letnia dziewczyna wspólnie ze swoim znajomym odpłaciła się staruszkom za dobre serce…
Tysiące ton jednej z najniebezpieczniejszych substancji świata zostały zrzucone pod płotem gdańskiej spalarni odpadów, sto metrów od Bałtyku. Przedostanie się chemikaliów do ziemi i wody grozi klęską ekologiczną niepotykanych rozmiarów.
W ubiegłą sobotę krakowski Kopiec Kościuszki , na parę godzin stał się himalajskim ośmiotysięcznikiem. Wszystko za sprawą fundacji Mimo wszystko, która zorganizowała dla ośmiu niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach osób, wyprawę na szczyt kopca. Na czele grupy stanął Janusz Świtaj.
Tysiące ton HCB, rakotwórczej substancji przywiezionej z Ukrainy, zrzucono pod płotem spalarni odpadów w Gdańsku. Hałda worów z niebezpieczną substancję znajduje się sto metrów od Bałtyku.
Nasze śmieci nawet mało wnikliwemu obserwatorowi wiele potrafią o nas powiedzieć. A co dopiero osobom, które profesjonalnie zajmują się odpadami. Pracownicy komunalni wiedzą więc o nas zapewne dużo więcej niż my o nich:) Śmieci to nie tylko źródło wiedzy, to także kłopot: co z nimi zrobić? jak je unieszkodliwić?
Godzina piąta bądź szósta rano, od poniedziałku do piątku, bez względu na porę roku i pogodę. Budzą nas charakterystycznym hałasem swoich ciężarówek, dźwiękiem tłuczonych butelek, hukiem przetaczanych kontenerów na śmieci. Oni sami nigdy nie mówią o sobie - śmieciarze. Traktują to miano jak obelgę. Wolą, gdy nazywa się ich pracownikami komunalnymi. Czego dowiadują się o nas z naszych śmieci?
Nalewają paliwo do baków, sprzedają hot dogi… Kim są i jak pracują pracownicy stacji benzynowych?
Jak powinna przebiegać prawidłowa ewakuacja i co robić by być jak najbezpieczniejszym podczas jej przeprowadzania?
Patrycja Kazadi ma zaledwie 23 lata. Studiuje zarządzanie, prowadzi program You Can Dance oraz nagrywa debiutancką płytę. Zna doskonale cztery języki, zdobyła serca widzów perfekcyjnymi tangiem i passo doble w Tańcu z gwiazdami. Czy jej życie to tylko pasmo sukcesów?
Teraz cofamy sie w czasie o 6 lat. Natalia jest tuż po przeszczepie szpiku kostnego. To drogi zabieg, ale jeszcze droższe są leki najnowszej generacji, które pomagają przetrwać jej najcięższe chwile w walce z powikłaniami po zabiegu. Program Uwaga! i fundacja TVN nie jesteś sam organizuje zbiórkę funduszy na pomoc dla Natalii... Przypomnijmy sobie jak to wtedy wyglądało...