W Hiszpanii dzięki aplikacji można zjeść w restauracji [Uwaga! Koronawirus]

TVN UWAGA! 1982647

Hiszpanie szukają sposobu, by ponownie otworzyć restauracje. W Gironie od kilku miesięcy testują aplikację, dzięki, której osoby zaszczepione lub z aktualnym negatywnym wynikiem testu, mogą m.in. zjeść w lokalu.

Hiszpanie stworzyli specjalną aplikację, w której przechowywane są dane na temat tego, czy byliśmy zaszczepieni lub czy wynik naszego testu na COVID-19 jest aktualny.
- Obecnie istnieje już kilka podobnych aplikacji, ale to co wyróżnia projekt, który powstał w Gironie to stuprocentowa ochrona naszych danych wrażliwych – mówi nasz reporter Endy Gęsina-Torres.
- To dzięki technologii Blockchain, która zapewnia całkowite bezpieczeństwo naszych danych. Nie opuszczają one naszego telefonu, kiedy musimy ich użyć i nie są zapisywane na zewnętrznym serwerze – tłumaczy Quirze Salomo, prezes Katalonskiego Centrum Blockchain.
Nasz reporter dodaje, że aby zjeść posiłek w restauracji, wystarczy za 8 euro kupić test PCR w aptece, która bierze udział w girońskim projekcie. Jeśli wynik jest negatywny, można pójść do jednego z lokali, który również bierze udział w badaniu. Przy wejściu pracownik sprawdza dane na naszej aplikacji i gdy wszystko się zgadza, wpuszcza klienta do środka.
- Myślę, że przed nami jeszcze długa droga, ale ten projekt daje nadzieję. Klienci są bardzo zadowoleni. Sam fakt, że możesz zjeść coś dobrego sprawia radość, ale zauważyłem, że teraz ludzie wpadają wręcz w euforię. Nie patrzą na ceny – dużo jedzą i dużo piją – mówi Marcos Ramos, szef kuchni restauracji SiNoFos w Gironie.
Gościem w naszym mobilnym studiu był dziś Andrzej Polan, restaurator i gospodarz programu Doradca Smaku.
Program Uwaga! Koronawirus można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku o 19:25 zaraz po głównym wydaniu Faktów.
TVN UWAGA! 5070610
TVN UWAGA! 5070610 TVN UWAGA! 5070610
Pozostałe wiadomości