- Ten uczeń od samego początku nie wstawał. Rozkraczony siedział i uśmiechał się cynicznie. Gdy go dwukrotnie upomniałem, on pochylił się nad tornistrem i nie wykonał moich poleceń. Myślałem, może błędnie, że ten chłopiec zawsze sprawia problemy i chciałem skrócić tę drogę – wspomina zajście nauczyciel chemii Mariusz Zamorowski.

Nauczyciel chemii szarpiąc wyprowadził ucznia z lekcji.

- Gdzieś w porywie gniewu pomyślałem, że mam go już dosyć i że go zaprowadzę do wychowawcy klasy – dodaje chemik.

Całe zajście zostało sfilmowane. Nagranie pokazano dyrektorce szkoły. Reakcja była natychmiastowa.

- Nauczyciel złożył wypowiedzenie a ja je jako pracodawca przyjęłam. Odbyło się to po rozmowie, w której powiedziałam mu, że nie widzę go w roli pedagoga pracującego w tej szkole – powiedziała Hanna Elszyn, dyrektor Gimnazjum Publicznego w Solcu Kujawskim.

Decyzja o zwolnieniu chemika spotkała się ze sprzeciwem większości uczniów, rodziców i innych nauczycieli.

- Codziennie o 12.30 strajkujemy. Gdyby nie był świetnym nauczycielem, kto by za nim stanął? Nawet nauczyciele są za nim – mówią uczniowie.

- To była prowokacja. Ten uczeń powiedział, że on nie chciał, żeby pani dyrektor wyrzuciła nauczyciela – uważają gimnazjaliści.

O prowokacji przekonany jest sam nauczyciel.

Mariusz Zamorowski ma 28 lat. Od czterech lat uczy chemii w gimnazjum. Nie przypuszczał, że uczniowie w ostentacyjny sposób okazują nauczycielom brak szacunku.

- Są uczniowie, którzy drą klasówki przy nauczycielu – wyznaje nauczyciel chemii.

Pod petycją o przywrócenie nauczyciela do pracy podpisało się ponad 500 uczniów. To poparcie zmobilizowało nauczyciela do działania. Mariusz Zamorowski wycofał swoją rezygnację z pracy. Jeśli dyrektor nie przywróci go do pracy, będzie dochodzić swoich praw w sądzie.

Kara za sprowokowanie i sfilmowanie nauczyciela spotkała także uczniów. Dwaj chłopcy mają obniżoną ocenę ze sprawowania do najniższej, zostanie im też udzielona nagana. Jeden z nich został przeniesiony do innej klasy. Jednak rodzice tych uczniów sprzeciwili się karom i jak się okazuje mają do tego prawo.

Zobacz także:

Porywczy nauczyciel

Lekcja bójki

Wychowanie fizyczne za karę?

Dodaj komentarz