Zakonnik gwałcił i molestował nieletnich? „Nie zasługuje na to, by nazywać go księdzem”

TVN UWAGA! 2004704

Zdaniem prokuratury franciszkanin z Bytomia wykorzystywał seksualnie dzieci. Duchowny miał m.in. upijać nieletnich alkoholem, więzić ich w podziemiach kościoła i tam molestować. Czy to możliwe, że horror, który miał trwać wiele lat, odbywał się bez wiedzy proboszcza?

Franciszkanin
Duchowny należy do zakonu Franciszkanów w Bytomiu. W parafii był opiekunem ministrantów, prowadził warsztaty dla dzieci. Bardzo często zabierał je na wakacje. Zdarzało się, że wyjeżdżał z podopiecznymi w pojedynkę. Był lubiany i wzbudzał zaufanie.
- On nie zasługuje na nazywanie go księdzem. To pedofil – uważa Kamil, niepełnosprawny ministrant, który od urodzenia ma trudności z mówieniem.
Oprócz jego, prokuratura przesłuchała już dwóch innych poszkodowanych. W marcu tego roku zakonnik został aresztowany, usłyszał cztery zarzuty.
- Jest podejrzany o to, że w dłuższym okresie czasu doprowadził małoletniego do obcowania płciowego i poddaniu się innym czynnościom seksualnym poprzez stosowanie przemocy, nadużycie zaufania i gróźb. Ponadto przedstawione zostały mu zarzuty dotyczące dwóch innych małoletnich, gdzie zarzuca mu się doprowadzenie ich do poddania się innym czynnościom seksualnym – mówi Marek Furdzik z Prokuratury Rejonowej w Bytomiu.
Przełamanie lęku
Kamil trzy razy próbował odebrać sobie życie. Jest pod stałą opieką psychologa. Zgodził się z nami porozmawiać, bo chce zachęcić inne dzieci, by przełamały swój strach i złożyły zeznania. Chłopiec po raz pierwszy miał zostać skrzywdzony, gdy miał zaledwie 13 lat.
- To działo się w podziemiach kościoła. Schodzi się schodami i tam jest taka salka – opowiada. I dodaje: - Najgorzej było, kiedy chciałem mu uciec. Używał przemocy, trzymał mnie za ręce. Po tym wylądowałem w szpitalu w związku z problemami żołądkowymi.
- Syn trafił do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego. Okazało się, że ma zapalenie jelita grubego. Wiedziałam wtedy, że coś się dzieje. Ale syn nie chciał z nikim o tym rozmawiać – wyznaje matka Kamila.
Dotarliśmy do innej ofiary zakonnika, która odważyła się zeznawać w prokuraturze. - Masturbował mnie. Ja udawałem, że spałem. Zazwyczaj to było na wyjazdach, nic nie mówiłem, bo co ja bym zrobił, jak on wpadłby w furię? Bałem się wtedy, że coś mi zrobi, dziś już się nie boję – słyszymy.
Proboszcz wiedział?
O tym, że ministranci mieli być wykorzystywani seksualnie wiedzą przełożeni duchownego. W komunikacie Prowincji Panewnickiej czytamy, że sami złożyli zawiadomienie do prokuratury, a zakonnik został odsunięty od obowiązków. Proboszcz parafii, w której pracował zakonnik, nie został zmieniony.
- To nie powinno mieć miejsca. W świetle tego, co udało się ustalić, nie wiem jak to skomentować – przyznaje o. Dydak K. Rycyk OFM, prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Po tym jak proboszcz uciekł przed naszą ekipą i odmówił nagrania przed kamerą, schronił się w klasztorze.
- Najgorsze jest to, że to był ksiądz. Osoba duchowna nie powinna robić takich rzeczy dziecku, ani nikomu innemu – podkreśla Kamil.
Śledztwo trwa, a zakonnik nie przyznaje się do winy.
Pozostałe wiadomości