W pierwszych tygodniach inwazji Rosji na Ukrainę do Polski uciekło ponad milion Ukraińców. Pomimo tak ogromnej liczby, rząd nie zorganizował jednak obozów uchodźczych. Ukraińcy znaleźli schronienie u zwykłych polskich rodzin. Kim są Polacy, którzy ruszyli na pomoc Ukraińcom?
„Ukraina: Historie graniczne”
Film „Ukraina: Historie graniczne” to trzy historie pomocy, zorganizowanej przez Polaków zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie.
19-letnia Khrystyna, razem z 41-letnią matką, miesięczną córeczką oraz młodszym bratem, szukała pomocy u dalekich krewnych w Niemczech i Hiszpanii. Ukraińska rodzina azyl znalazła jednak w Polsce - u dwóch polskich rodzin, które przyjęły je pod swój dach.
W filmie pokazano również spontaniczną inicjatywę organizatorów festiwalu „Folkowisko”. Grupa przyjaciół w kilka dni zorganizowała w zamkniętym zakładzie centrum logistyczne, z którego codziennie wyjeżdżały ciężarówki po brzegi wypełnione darami dla Ukraińców.
Marcin Jakóbczyk pokazał także los kilkudziesięciu niepełnosprawnych sierot, które musiały szukać schronienia w Polsce. Znalazły je w ośrodku na polskim Roztoczu.
„Ukraina: Historie graniczne” został wyemitowany już w 32 krajach na całym świecie. Dokument mogli obejrzeć widzowie m.in. w Albanii, Czechach, Grecji, Finlandii, Portugalii, Słowacji, Danii, Norwegii czy Szwecji.
Zobacz film Marcina Jakóbczyka „Ukraina: Historie graniczne”!