Odpady

- Przeprowadziliśmy własne badania. Wykazały, że jest to żużel pocynkowy, którego nie powinno być w tym miejscu – poinformował Wojciech Konopczyński, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Kontrola lubuskiego WIOŚ potwierdziła ustalenia dziennikarzy naszego programu sprzed kilku miesięcy. W czerwcu, po informacjach mieszkańców, ujawniliśmy, że sprowadzone z Niemiec odpady są nielegalnie wysypywane pod Zieloną Górą.

- Taki sposób postępowania z odpadem jest niedopuszczalny. Ten materiał nie powinien mieć kontaktu ze środowiskiem – alarmował dr Leszek Drobek z Zakładu Monitoringu Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa. W laboratoriach zakładu przebadano pobrane przez dziennikarzy Uwagi! próbki żużli i popiołów. Okazało się, że dopuszczalne na terenach przemysłowych normy dla metali ciężkich są przekroczone od kilku do kilkudziesięciu razy. – Najbardziej niepokoją przekroczenia dla miedzi, ołowiu i chromu – podkreślała  prof. Anna Skoczyńska z Uniwersyteckiego  Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Rozwiewane przez wiatr pyły zawierające  metale ciężkie mogą powodować choroby płuc, a w dłuższym czasie nowotwory.

Hutnicze odpady z Niemiec sprowadzała spółka specjalizująca się w transporcie i  przechowywaniu odpadów medycznych. Jej magazyny przylegają do działki gdzie wysypano żużle i popioły. Współwłaściciel firmy Marcin K. był już prawomocnie skazany za nielegalne składowanie 5 ton zakaźnych odpadów medycznych w Szczecinie.  W rozmowie z reporterem Uwagi!  przekonywał, że w Przylepie wysypano kruszywo budowlane. Przeczą temu badania i opinie ekspertów, którzy na podstawie badań substancję uznali za groźny odpad.

Odpady jako kruszywo budowlane Marcin K. i jego firma nielegalnie wywozili już do kopalni bazaltu w Górach Izerskich. Tam  transporty  zostały wstrzymane dzięki  protestom  mieszkańców.

Materiał Uwagi! na ten temat:

Rakotwórcze odpady w środku lasu

 

Dodaj komentarz