Dr Paley ratuje polskie dzieci

TVN UWAGA! 148647
Jedni uznają go za cudotwórcę, inni za szarlatana. Doktor Paley, twórca amerykańskiej kliniki wydłużania kończyn leczy nowatorskimi metodami. Przeprowadził ponad 1000 operacji wydłużania kończyn oraz kilka tysięcy różnego rodzaju operacji ortopedycznych.

U Bartka od razu po urodzeniu lekarze zdiagnozowali obustronny wrodzony brak kości piszczelowych. Tak wada występuje raz na milion urodzeń. Według lekarzy nogi trzeba było szybko amputować.

- Mieliśmy diagnozę na papierze, zapisaliśmy Bartka do fundacji i byliśmy przygotowani, że będzie miał protezy – mówi Joanna Bułat, mama Bartka.

Jednak pani Joanna trafiła w internecie na stronę amerykańskiej kliniki, która jako jedyna na świecie zajmuje się takimi skomplikowanymi przypadkami. Rodzice Bartka polecieli do Mediolanu, żeby spotkać się z doktorem Paleyem.

- Pierwsze co pamiętam, to to, że powiedział, że nasz przypadek wcale nie jest taki ciężki. Po spotkaniu wyszliśmy oszołomieni i stwierdziliśmy, że musimy zaryzykować. 12 czerwca tego roku Bartek postawił pierwsze dwa samodzielne kroki. To były takie kroki malca, który dopiero co odkrywa, że można stać na własnych nóżkach - dodaje pani Joanna.

Alicja ma zespół wad genetycznych CHARGE i kilkanaście poważnych wad wrodzonych, miedzy innymi brak w nodze kości oraz stawu kolanowego i skokowego.

- Alicja urodziła się bez kości piszczelowej. Miała tylko kość strzałkową. Wszyscy lekarze w Europie byli bezradni i zalecali amputację. Jedynie doktor Paley powiedział, że temu zaradził. Teraz ta noga jest w pełni funkcjonalna. Jest krótsza, w przyszłości trzeba będzie ją wydłużyć, ale przynajmniej Ala już może sama chodzić – opowiada Radosław Nowicki, ojciec Alicji.

Klinika na Florydzie to jak na razie jedyna tego typu placówka na świecie, która zajmuje się bardzo skomplikowanymi przypadkami wad ortopedycznych. Pomoc w niej otrzymało już kilkanaścioro dzieci z Polski. Mimo, że doktor Paley często stosuje pionierskie metody leczenia. Polscy lekarze coraz częściej kierują tam małych pacjentów.

- Jeśli samodzielni pracownicy nauki kierują do mnie wnioski z prośbą o leczenie tych dzieci u doktora Paley’a argumentując to tym, że my nie jesteśmy w stanie pomóc tym dzieciom, to ja tylko mogę mówić, że to jest fantastyczny lekarz, który bardzo pomaga naszym dzieciom w tych trudnych wadach, z jakimi my sobie poradzić nie umiemy – mówi profesor Jarosław Deszczyński, Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Niedawno doktor Paley przyleciał do Polski. Jest też szansa na powstanie drugiej na świecie kliniki, która leczyłaby metodami doktora. Fundacji Zdrowia i Kultury „Kochaj Życie" chce wybudować taki szpital pod Warszawą. Doktor Paley podczas wizyty promował w Polsce metody leczenia, których uczył się od rosyjskiego chirurga Gawriła Ilizarowa.

- Robię tylko to, co potrafię. I korzystam z darów, które mi ofiarowano w sposób, który potrafię je wykorzystać. Nasz sukces w tym zakresie jest ogromny. Odnosimy go w ponad 96 procentach przypadków. Ważne jest, aby wiedzieć kiedy właściwym rozwiązaniem jest amputacja, a kiedy rekonstrukcja. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się nauczyć więcej lekarzy, jak przeprowadzać rekonstrukcje – wyjaśnia dr Paley, Paley Advanced Limb Lengthening Institute.

Po wizycie lekarza w Polsce w październiku, kolejnych 14-tu pacjentów zostało zakwalifikowanych do leczenia, którego podejmie się doktor Paley.

podziel się:

Pozostałe wiadomości