Matka miała ją przez kilka lat oszpecać. Co dzisiaj dzieje się z 9-letnią Julią?

Matka miała ją przez kilka lat oszpecać. Co dzisiaj dzieje się z 9-letnią Julią
Co się dzieje z 9-letnią Julią?
Julia miała być przez kilka lat oszpecana przez własną matkę. Monika B. przebywa w areszcie, a co dzieje się z dziewczynką? 9-latkę i jej tatę odwiedził reporter Uwagi!

Osoby zainteresowane pomocą prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z kancelarią wspierającą rodzinę Julki: kancelaria-malon@wp.pl

Na początku lutego pod dom B. podjechało kilka radiowozów. Aresztowana została 43-letnia Monika B., matka Julii, która od kilku lat miała zmagać się z bolesną pęcherzycą.

- Matka miała doprowadzać do ciężkich obrażeń ciała dziecka przez spowodowanie kontaktu skóry dziewczynki z nieustaloną żrącą substancją, w wyniku którego doszło do ciężkich obrażeń. Głównie są to obrażenia głowy, uszu, szyi. Uszczerbek na zdrowiu, prawdopodobnie jest uszczerbkiem trwałym – mówi Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Monika B. nie przyznała się do zarzucanego jej czynu.

Co mówią lekarze o problemach Julii?

Przypomnijmy; kiedy Julia miała 2 lata na jej twarzy pojawiły się zmiany skórne, od rumieni przez stany zapalne. Potem wyszły blizny, pojawiły się nieodwracalne ubytki tkanek w wyniku martwicy niezakaźnej. Dziewczynka straciła m.in. część prawego ucha.

Rodzina szukała pomocy u wielu lekarzy, nikt nie był w stanie zdiagnozować, co to za choroba.

Julia trafiła między innymi do Kliniki Pediatrii i Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Badaliśmy różne tkanki, nie tylko krew, ale także skórę. Sprawdzaliśmy je zarówno pod kątem zmian patomorfologicznych, jak i zmian genetycznych. I to wszystko na bardzo wysokim poziomie, wręcz kosmicznym. Efekt? Bez rozpoznania – opowiada prof. dr hab. Robert Śmigiel, kierownik kliniki.

- Od samego początku braliśmy pod uwagę, że te zmiany skórne wynikają z uszkodzenia powodowanego przez osobę. Natomiast nie przypuszczaliśmy, że to może być najbliższa osoba dla tego dziecka – przyznaje prof. Śmigiel.

Jak mogło dojść do takich obrażeń?

- Patrząc na zmiany skórne, to wystarczyłoby wylać taką substancję na skórę i ona spływa po ciele. Niestety, te zmiany bliznowate, jakie występują u tej dziewczynki, mogłyby sugerować taki ciąg zdarzeń – mówi lekarz.

Inne sprawy sądowe Moniki B.

Okazuje się, że w przeszłości Monika B. miała na swoim koncie działalność przestępczą związaną z oszustwami.

- Pierwszy nasuwający się wniosek jest taki, że być może jest to jakiś rodzaj zaburzenia. Natomiast wcześniej toczyły się wobec podejrzanej postępowania, które dotyczyły głównie brania kredytów po podrobieniu podpisów. I te sprawy zakończyły się wyrokami. Co się dalej działo z tymi pieniędzmi, to jest kolejna kwestia, na którą musimy odpowiedzieć – mówi prokurator Agnieszka Kępka.

Tymczasem Monika B. angażowała różne organizacje do zbiórek na leczenie córki. Caritas Diecezji Siedleckiej zebrała w kościołach kilkadziesiąt tysięcy złotych, za które dziewczynka miała wyjechać na specjalistyczne leczenie do Francji.

- Wyszliśmy z propozycją, że jeśli jeszcze nie jest możliwy ten wyjazd, to niech zwróci tę kwotę i [kiedy wyjazd będzie możliwy – red.] ponownie zwróci się o zaliczkowanie, to wtedy przekażemy jej pieniądze. I kontakt się urwał – mówi Franciszek Szamocki z Caritas Diecezji Siedleckiej.

Z relacji Szamockiego wynika, że Monika B. dostała pieniądze, ale dziecko do Francji nie pojechało.

- Tłumaczyła się stanem dziecka, sytuacją zawodową. Czasem twierdziła, że ma zepsuty samochód i dlatego nie może przyjechać na spotkanie – mówi przedstawiciel Caritasu.

Julią zajmuje się tata

Dziś 9-letnią córką zajmuje się tata. Pomaga mu córka aresztowanej żony.

- Choroba dziecka trwa siedem lat. Jakbym coś podejrzewał, to bym to pierwszy zgłosił. Nie pozwoliłbym na takie coś – przekonuje pan Marian.

Po zatrzymaniu matki Julii pojawiły się kolejne, poważne problemy. Okazało się, że Monika B. zadłużyła całą rodzinę na ponad 40 tysięcy złotych.

- Wcześniej miałem pracować i dbać o gospodarstwo, a dzieckiem zajmowała się głównie żona. I ona też zajmowała się finansami, ja przynosiłem pieniądze i jej oddawałem – opowiada mężczyzna. I dodaje: - Po zatrzymaniu żony zacząłem przeglądać rachunki i okazało się, że są duże niedopłaty. Po 5-6 tys. Chodzi o KRUS, wodę, ścieki. Nieopłacone było światło.

- Teraz będzie chyba licytacja, zostanę zlicytowany. Grozi mi życie bez dachu nad głową i nie wiem, co wtedy powiem dziecku – zastanawia się pan Marian.

Mężczyzna przyznaje, że po tym wszystkim stracił do żony zaufanie.

- Takie rzeczy powinno się mówić, powinniśmy oboje wiedzieć. Na tym życie nie polega, żeby jedno ukrywało coś przed drugim – zaznacza.  

- Dziś na życie mam około 1,2 tys. zł miesięcznie.

A jak Julia radzi sobie bez mamy?

- Na początku wieczorami mocno płakała. Pyta, kiedy ona wróci. Ale wydaje mi się, że stopniowo się uspokaja – mówi tata 9-latki.

- Julia to bardzo mądra dziewczynka. Przyjeżdżam z pracy, leci do mnie, żeby ją przytulić. I jest ze mną cały czas – dodaje pan Marian.

Sytuacja, którą przeżyła Julia, może się na niej na niej odcisnąć w przyszłości.

- Jest to ogromna trauma. Oczywiście małe dziecko często nie jest świadome tego wszystkiego, co się dzieje. Ale gdy dziecko jest nieco starsze i dochodzi do niego, że tą osobą krzywdzącą była osoba zobowiązana do opieki, do której miała zaufanie, to może spowodować spustoszenie w psychice, które wymaga terapii psychologicznej. Wymaga odbudowania zaufania do ludzi – mówi psychiatra prof. Janusz Heitzman.

- Na teraz potrzebne jest nam wsparcie i spokój. Musimy jeździć do lekarzy i nie mogę codziennie pracować, muszę być z dzieckiem – tłumaczy pan Marian. I dodaje: - Dziecko do mnie przychodzi i mówi: „Tato, uśmiechnij się, bo taki smutny jesteś”.

Osoby zainteresowane pomocą prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z kancelarią wspierającą rodzinę Julki: kancelaria-malon@wp.pl

Odcinek 7428 inne reportaże Uwagi! można oglądać na player.pl

Autor: wg

Reporter: Jakub Dreczka

podziel się:

Pozostałe wiadomości