Mamy prawo pytać o składniki
Według sanepidu i inspekcji handlowej, które zajmują się kontrolą punktów sprzedaży lodów, klient ma prawo poznać pełny skład produktu, a także wykaz alergenów. Okazuje się, że wielu konsumentów o tym nie wie.
- Nie pytamy o składniki, jemy – mówi jeden z kupujących.
- Bardziej pytamy o smaki, nie o składniki – dodaje inny.
Jak wygląda lodowy biznes w Polsce i ile można na nim zarobić? Skąd brać produkty i jak powstają smaki? Pod pretekstem nawiązania współpracy umówiliśmy się z przedstawicielami jednej z hurtowni, która zaopatruje wielu producentów.
- Ten biznes się opłaca, bo tak naprawdę lody to jest powietrze. Sprzedaje się powietrze w lodach, bo takie maszyny wtłaczają do lodów około 40 proc. powietrza. Są także „przemysłówki”, gdzie wtłacza się 70 proc. – mówi handlowiec.
Czym zatem różnią się lody przemysłowe od rzemieślniczych?
- Moim zdaniem lody naturalne to takie, do produkcji których używam produktu takiego, jakiego chcę uzyskać smak. Czyli jeśli robię lody orzechowe, używam do nich orzechów – tłumaczy Adrian Monik-Bozzo, który przez wiele lat zdobywał umiejętności w branży lodowej w Hiszpanii. I dodaje: - Stosowanie aromatów, olejków jest dużo szybsze i tańsze, dlatego jest powszechne. Mnie w tworzeniu lodów pociąga dowolność w procesie twórczym. On nie ma granic.
Jakie lody wybrać? Radzi Magda Gessler
Kupiliśmy kilka opakowań lodów, dostępnych w supermarketach oraz lodziarniach. Część z nich reklamowano jako naturalne. O ich ocenę poprosiliśmy znaną restauratorkę i kreatorkę smaku Magdę Gessler.
- Fantastyczne są lody bez koloru. Wystrzegajmy się atrakcyjnych barwników, to nie jest wesołe miasteczko – podkreśla Magda Gessler. I dodaje: - Prawdziwe lody to cud. Trzeba szukać takich miejsc, gdzie są kolejki, a kolor lodów nie jest atrakcyjny, jest delikatny.
Wybierajmy sorbety
Julien pochodzi z Paryża, ale od 15 lat mieszka w Polsce. Z zawodu jest inżynierem, z pasji cukiernikiem. W swoich lodach przemyca francuskie smaki, a jego specjalnością są przede wszystkim orzeźwiające sorbety.
- Do dobrego sorbetu potrzeba przede wszystkim dobrych, dojrzałych owoców, które mają dużo naturalnego cukru – podkreśla Julien Cornu z lodziarni Saint Malo.
90 proc. dobrego sorbetu, a czasem więcej, stanową bowiem owoce.
Niedawno sanepid skontrolował wybrane automaty z lodami w kurortach w województwie zachodniopomorskim. Efekt był porażający. Prawie 50 proc. badanych próbek lodów było złych, wykryto w nich bakterie, które mogą powodować dolegliwości żołądkowe. A wszystko to przez brak odpowiedniej dezynfekcji i higieny. Sanepid zapowiedział już kolejne kontrole w licznych miejscowościach turystycznych.
Nasze reportaże można oglądać także w serwisie vod.pl oraz na player.pl
Reporter: Uwaga! TVN