Walka o nowe serca. „Szpital jest naszym drugim domem”

TVN UWAGA! 5197594
TVN UWAGA! 5197594
Alan i Olaf Rogowscy są braćmi, którzy wspólnie czekali na nowe serca. U obu chłopców wykryto poważne wady kardiologiczne, a jedynym ratunkiem była transplantacja. Niedawno Alan przeszedł przeszczep. Jego brat nadal czeka. Jak jeszcze do niedawna wyglądało życie chłopców w szpitalu?

Walka z czasem

10-letni Olaf i 11-letni Alan urodzili się zdrowi. Choroba spadła na nich niespodziewanie. Starszy z braci pewnego dnia zaczął się dusić. USG pokazało dużą niewydolnością lewej komory. Gdy lekarze zbadali także młodszego Olafa okazało się, że i on ma problemy z sercem.

- Alan mówi, że oddałby bratu swoje serce, gdyby miał zdrowe. Albo, że jeśli będzie jedno, to on woli, że Olaf dostał zdrowe serce – mówi Ewa Rogowska, mama chłopców. I dodaje: Ileż razy można słyszeć, że twoje dziecko umrze? Słyszeliśmy to już wielokrotnie. To bardzo ciężkie. Mamy dwóch bardzo chorych synów i jutro możemy ich nie mieć.

Dla obu braci szpital stał się domem. Rytm dnia wyznaczają leki, rehabilitacja oraz zmiana opatrunków. Pandemia odcięła ich od świata, chłopcy od niemal roku nie wychodzą poza oddział.

- Jestem prawdopodobnie pierwszą matką, która na oddziale przebywa z dwójką dzieci. Przychodzą dni, kiedy bardzo się boję o to, co będzie. Jeśli jednego z nich by zabrakło, muszę tu wrócić i żyć dla drugiego – dodaje Ewa Rogowska.

Jedynym ratunkiem jest przeszczep.

- Mieliśmy przypadki, że młodzi pacjenci czekali na transplantację serca nawet dwa lata. Każdy dzień oczekiwania jest ryzykiem – podkreśla dr n. med. Szymon Pawlak, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w SCCS w Zabrzu.

Szpital, drugi dom

Rodzina Rogowskich niedawno przeprowadziła się do nowego mieszkania, Olaf jednak nie zdążył jeszcze zobaczyć swojego pokoju. Wszyscy ciężko znoszą rozłąkę, na dodatek ze względu na epidemię wstrzymano wszystkie odwiedziny, a na oddziale może przebywać tylko jeden rodzic. Mama braci wzięła wielomiesięczne zwolnienie, by być z chłopcami całą na dobę.

- Gdyby nie koronawirus sytuacja byłaby zupełnie inna. Chłopcy są zamknięci w czterech ścianach, nie mogą spacerować, nie widują ludzi. Jest u nich wielka tęsknota za tym, co było. Podziwiam ich za to, że w tam młodym wieku, są tak dzielni – podkreśla mama chłopców.

Małych pacjentów, którzy czekają na przeszczep, jest więcej. W wyniku pandemii, operacji transplantologicznych wykonuje się znacznie mniej.

- Pandemia uwięziła ludzi w domach. Potencjalny dawca to najczęściej osoba, która zmarła w wyniku wypadku. Nie kwalifikujemy dawców ciężko chorych. Mimo zwiększonej liczby zgonów, nie wzrasta liczba potencjalnych dawców – dodaje dr n. med. Szymon Pawlak.

W zeszłym roku nowe serce dostało tylko troje dzieci, reszta niestety nie doczekała transplantacji. COVID- 19 sparaliżował pracę szpitali, pacjenci często boją się, że podczas przeszczepu zostaną zarażeni, dramatycznie brakuje personelu i samych dawców.

- W okresie pandemii dużo wolniej działa cały system. Liczba przeszczepów znacząco spadła. Mamy utrudnione zadanie między innymi przez zajęte sale, konieczność wykonywania testów – podkreśla dr n. med. Joanna Śliwka, z-ca kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w SCCS w Zabrzu.

Jak wspominaliśmy, po zakończeniu realizacji reportażu, serce dla Alana w końcu się znalazło. Chłopiec jest już po operacji i czuje się dobrze. Na transplantacje wciąż czeka młodszy z braci, a wraz z nim ponad dwudziestka dzieci w podobnej sytuacji.

Obecnie rodzina walczy z COVID-19. Tata chłopców jest izolowany, nie może odwiedzać chłopców w szpitalu. Najgorzej koronawirusa przechodzi najmłodszy Olaf. Stan Alana po przeszczepie obecnie jest dobry i jak tylko pokona koronawirusa, będzie mógł wyjść ze szpitala. Lekarze prognozują, że stanie się to być może już w połowie kwietnia.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. „Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?”

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. „Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?”

Protesty rolników. "Możemy przetrwać pół roku, ale co dalej?"

Protesty rolników. "Możemy przetrwać pół roku, ale co dalej?"

"Co najmniej 80 tysięcy potencjalnie pokrzywdzonych". Zatrzymania po reportażach Uwagi!

"Co najmniej 80 tysięcy potencjalnie pokrzywdzonych". Zatrzymania po reportażach Uwagi!

Co dzieje się w sprawie „łowcy nastolatek”? Zobacz relację Tomasza Patory

Co dzieje się w sprawie „łowcy nastolatek”? Zobacz relację Tomasza Patory

Klaudia dwa lata temu dowiedziała się, że jest w spektrum autyzmu. "Mam misję, żeby zmienić coś na lepsze"

Klaudia dwa lata temu dowiedziała się, że jest w spektrum autyzmu. "Mam misję, żeby zmienić coś na lepsze"

10 lat temu przeszczepiono mu nową twarz. „Dostałem nowe życie”

10 lat temu przeszczepiono mu nową twarz. „Dostałem nowe życie”

Zmarł po zjedzeniu galarety. „Robiłam ją we własnej kuchni”

Zmarł po zjedzeniu galarety. „Robiłam ją we własnej kuchni”