"Zdarza mi się, że chcę się zabić"

TVN UWAGA! 204167
Depresja, choć uleczalna, to w wielu przypadkach niestety jest śmiertelna. Jeszcze niedawno była tematem tabu, teraz coraz więcej osób decyduje się jednak o niej opowiedzieć. Do depresji przyznała się Justyna Kowalczyk, Danuta Stenka czy Edyta Bartosiewicz. Pisarza Tomasza Jastruna depresja doprowadziła do próby samobójczej. Życie uratowała mu szybka interwencja rodziny i lekarzy.

- Zdarza mi się, że chcę się zabić. Wtedy, gdy mam poczucie, że nie jestem w stanie wytrzymać bólu duszy, który towarzyszy depresji - opowiada Tomasz Jastrun i dodaje, że to taka sytuacja, w której "nieistnienie wydaje się być luksusem". - Można wyobrazić sobie, że bolą wszystkie zęby. W depresji tak boli dusza. Ktoś, kto nigdy nie miał depresji, właściwie nie wie, o co chodzi. Ten ból jest nie do zniesienia i dlatego mówi się, że depresja jest chorobą śmiertelną. Depresja znosi instynkt samozachowawczy, który jest potęgą w człowieku - tłumaczy.

Jastrun: próba samobójcza a książka

Tomasz Jastrun debiutował jako poeta, potem zajął się także pisaniem reportaży i powieści. W latach 80. ubiegłego wieku tworzył w drugim obiegu i współpracował z paryską "Kulturą". W stanie wojennym był internowany.

Ostatnio chętnie zajmuje się komentowaniem życia politycznego, zarówno w programach telewizyjnych, jak i licznych felietonach prasowych. Próba samobójcza pisarza zbiegła się w czasie z wydaniem jego ostatniej książki "Osobisty przewodnik po depresji".

- Wielką słabością książki jest teraz to, że nie mam opisanej próby samobójczej oraz, że nie ma opisanego szpitala, który był bardzo szczególnym doświadczeniem - mówi Tomasz Jastrun.

"To nie jest proste odebrać sobie życie"

Tomasz Jastrun był dwukrotnie żonaty. Ma trzech synów. To własnie rodzina sprawiła, że przed próbą samobójczą się zawahał. - Ja bardzo kocham swoich synów. Tym bardziej jest więc trudne do zrozumienia, że postanowiłem się wynieść z tego świata. To świadczy o skali cierpienia i o takim chorym myśleniu - mówi Jastrun.

- To nie jest proste odebrać sobie życie, nawet jak ma się depresję - twierdzi. - Decyzja też jest skomplikowana ze względu na rodzinę i bliskich. To mnie kusiło a jednocześnie jest też rodzaj lęku przed nieistnieniem. Jest też dom, poczucie obowiązku wobec dzieci, żeby nie były świadkami, żeby je przed tym ochronić - mówi.

Zaznacza jednak, że jego próba nie była po prostu wołaniem o pomoc. - Ja chciałem przestać istnieć. Nie wziąłem pod uwagę, że pomoc przyjdzie tak szybko - tłumaczy pisarz, który swoją śmierć zapowiedział na Facebooku. - Napisałem wiersz pożegnalny - mówi.

Choroba w rodzinie

Jego rodzice, Mieczysław Jastrun i Mieczysława Buczkówna-Jastrun byli pisarzami. Matka cierpiała na chorobę dwubiegunową, czyli naprzemienność depresji i manii. To po niej odziedziczył skłonność do choroby.

- Opiekowałem się mamą tak, jak mogłem. Było to trudne, zwłaszcza okresy manii, bo wtedy człowiek robi niebywałe rzeczy. To mnie bardzo drenowało i wymęczyło. A teraz sam mam depresję. To nie jest sprawiedliwe - uważa Tomasz Jastrun.

"W depresji nie lubi się lustra"

Pisarz przebywa obecnie w szpitalu psychiatrycznym. Postanowił poddać się serii elektrowstrząsów, mając nadzieję, że przyniosą one poprawę jego stanu.

- W depresji nie lubi się lustra. Lustro wymaga spojrzenia sobie w oczy. A w depresji niechętnie patrzymy sobie w oczy. Tak jakbyśmy nie chcieli spojrzeć prawdzie w oczy - mówi.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zamówili meble i zaczęły się problemy. „Pani A. zapłaci, żeby ten program nie był emitowany”

Zamówili meble i zaczęły się problemy. „Pani A. zapłaci, żeby ten program nie był emitowany”

Czy panią Martę można było uratować? „Nawet nie włączyli sygnałów w karetce”

Czy panią Martę można było uratować? „Nawet nie włączyli sygnałów w karetce”

Miał ponad 3 promile alkoholu i kierował autem. Świadkowie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Miał ponad 3 promile alkoholu i kierował autem. Świadkowie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Piekło 5-letniego Piotrusia. „Biła go po twarzy i szarpała”

Piekło 5-letniego Piotrusia. „Biła go po twarzy i szarpała”

Po czterech latach odzyskała córkę. „Sprawiedliwość wygrała”

Po czterech latach odzyskała córkę. „Sprawiedliwość wygrała”

Oceń stan szkolnej toalety, pobierz dokument!

Oceń stan szkolnej toalety, pobierz dokument!

Komfort czy koszmar? Jaki jest stan szkolnych toalet?

Komfort czy koszmar? Jaki jest stan szkolnych toalet?