31 lipca 2017 / 19:50

Porwane dziecko. "Oni mnie siłą od niego oderwali"

Thomas Karzelek od trzech lat poszukuje swojej córeczki, którą porwała matka. Ma decyzję o przyznaniu praw rodzicielskich, których matka po porwaniu została pozbawiona, a także wydany przez polski sąd nakaz przymusowego odebrania dziewczynki. I chociaż ojcu wielokrotnie udało się namierzyć, gdzie ukrywa się matka, to sądy i urzędnicy działali tak opieszale, że matka zawsze miała czas na ucieczkę.

Rodzice Lary mieszkali w Niemczech, gdzie pan Thomas miał dobrą pracę i dom. Tam urodziła się dziewczynka. Jednak w związku przestało się układać. Ostatecznie mężczyzna zgodził się, aby matka mieszkała z dzieckiem w Polsce. Chciał tylko widywać Larę i zabierać ją na wakacje. Jak twierdzi, nie zależało mu na prowadzeniu walki o dziecko.

- W takiej walce nikt nie może niczego ugrać, może jedynie zranić drugą osobę, a nie widzi, że rani podwójnie swoje dziecko - mówi pan Thomas.

Bezpodstawne zarzuty

Matka jednak postanowiła odebrać ojcu córkę. Oskarżyła mężczyznę o molestowanie półtorarocznej Lary. Potem były jeszcze oskarżenia o bicie dziecka, nadużywanie alkoholu i przemoc. Wszystkie te oskarżenia były badane przez niemieckie sądy i biegłych psychologów, ale nie znalazły nigdy potwierdzenia w rzeczywistości. Ostatecznie sąd jako miejsce pobytu dziecka wskazał dom ojca w Niemczech. Żyli spokojne przez trzy lata.

Dzień porwania dziecka pan Thomas pamięta bardzo dobrze. - Jak codziennie, przyszła Lara do nas do sypialni, obudziła mnie z uśmiechem na twarzy. Jak codziennie wstałem z nią, przygotowałem do przedszkola, uplotłem warkoczyki - wspomina mężczyzna i dodaje, że tego akurat dnia do przedszkola wyjątkowo odprowadzić Larę miała jej matka. - Parę minut później miałem ten telefon, gdzie już tylko słyszałem krzyki, płacz i te słowa, że Lara została porwana - opowiada pan Thomas.

Poszukiwania Lary trwały dwa lata. Policja odnalazła w końcu dziewczynkę w wynajętym mieszkaniu w Legnicy. Takich mieszkań już wcześniej było kilka. Dziewczynka nie chodziła do przedszkola i - choć ma już siedem lat - nie poszła też do szkoły.

"Szukała pretekstu do kontaktu"

Po tym, jak Lara odnalazła się, do akcji weszły kuratorki, które miały wykonać decyzję sądu i przekazać dziecko ojcu. Zamiast tego jednak zdecydowały się... umieścić dziewczynkę w pogotowiu opiekuńczym. Jak to możliwe? Ojciec nagrał wszystkie rozmowy z kuratorkami. Słyszymy tam, jak ich szefowa Elżbieta K., informuje ojca, że dziecko nie chce iść do niego i dlatego nie przekażą mu dziecka. Z decyzją kuratorek zgodził się sąd rodzinny.

W pogotowiu opiekuńczym dziewczynka z ojcem zobaczyli się po raz pierwszy po 2,5-rocznej przerwie. Lara początkowo była nieufna i wystraszona, jednak szybko nawiązali kontakt. Ojciec odwiedzał dziewczynkę w towarzystwie jej przyrodniego brata oraz psychologa. Jak mówi Thomas Karzelek, był u Lary sześć razy.

- Ona zachowywała się dosyć swobodnie. Była radosna, zaczepiała tatę, prowokowała go do zabaw ruchowych. Było widać, że potrzebuje kontaktu z tatą - mówi Dorota Puchalska, psycholog kliniczny, która była świadkiem spotkań. - Wymyślała takie zabawy, żeby tato ją gonił, ściskał, przytulał, żeby trochę zabawa była pretekstem do kontaktu, do bliskości - opisuje.

Bezstronne postępowanie?

Kiedy ojciec nawiązał kontakt z córką i wydawało się że ich życie wróci do normy Sąd Rodzinny w Legnicy zamiast ojcu... przekazał dziewczynkę matce, chociaż ta została już wcześniej pozbawiona praw rodzicielskich. Dopiero po skardze ojca sąd okręgowy uznał, że decyzja jest niezgodna z prawem i ją cofnął.

Natychmiast po ogłoszeniu tej decyzji matka udała się do pokoju kuratorek - tych samych, które nie oddały dziecka ojcu i umieściły Larę w pogotowiu opiekuńczym. Reporterka UWAGI! próbowała dowiedzieć się, czy to, że jedna ze stron kontaktuje się z kuratorem, nie wpływa na rzetelność i bezstronność jego postępowania, została jednak odesłana do rzecznika.

Tymczasem kierowniczka kuratorów sądowych Elżbieta K. zna Teresę P., która jest krewną matki Lary. To w mieszkaniu, w którym mieszka Teresa P., obecnie ukrywana jest dziewczynka. Teresa P. to była dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy i - jak ustalił pan Thomas - panie razem działają w Legnickim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Kuratorka twierdzi, że nie kontaktowała się z siostrą babci Lary bezpośrednio.

Reporterka UWAGI! chciała porozmawiać z matką i zapytać, dlaczego nie walczyła o prawa opiekuńcze przed sądem niemieckim i jakie są jej zamiary. Usłyszała, że niemieckie sądy odbierają polskie dzieci i dlatego nie miała szans. Jednak jest dobrej myśli, bo w Polsce ma wsparcie m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości i będzie dalej walczyć. Rozmowy przed kamerą matka Lary odmówiła.

Ponowna próba odebrania dziecka

UWAGA! była tymczasem świadkiem ponownej próby odebrania dziecka. - Panie wiedzą o tym, że ja jestem wyłącznym opiekunem prawnym dziecka? - upewniał się na chwilę przed wyruszeniem kuratorek na miejsce pan Thomas. Ojciec pokazał kobietom decyzję sądu okręgowego, który orzekł, że oddanie dziecka matce, która je porwała, jest zalegalizowaniem bezprawnych działań.

Larę od matki odebrać miał ten sam zespół kuratorek co wcześniej, choć tym razem nie pojechała z nimi kierowniczka Elżbieta K. By ułatwić dziecku odnalezienie się w trudnej sytuacji, ojciec poprosił o rozmowę z psychologiem. - Moją odpowiedzialnością jest udzielenie wsparcia dziecku - mówił obecny na miejscu interwencji mężczyzna.

Ojciec czuł, że córka może być źle nastawiona do niego - bardzo długo była pod wpływem matki i babci. Na spotkanie z dzieckiem zabrał więc przyrodniego brata dziewczynki, licząc na to, że Lara dobrze go wspomina. Chłopiec jednak nie został wpuszczony do swojej siostry.

W rozmowie z reporterką UWAGI! pan Thomas wspomina wcześniejsze spotkanie dzieci. - Lara po 2,5 roku zobaczyła swojego braciszka. Uścisnęła go, nie chciała go w ogóle puścić. Trzymała go i cały czas się przytulała - opowiada i dodaje: - Widziałem, ile tej tęsknoty się zebrało, ile tego czasu te dzieci też straciły.

Konfrontacja ojca z dzieckiem?

Ojciec poprosił tymczasem o przewiezienie dziewczynki do pogotowia opiekuńczego, bo to tu wcześniej udało mu się nawiązać z nią kontakt. Liczył na spokój i wsparcie psychologa, jak się jednak okazało - ani jednego, ani drugiego na miejscu nie znalazł. Do pogotowia przybyła natomiast sama kierowniczka kuratorów sądowych Elżbieta K., choć nie bierze udziału w odebraniu.

Elżbieta K. oznajmiła, że jeżeli dziecko zareaguje histerycznie na ojca, to kuratorki przerwą przekazanie i dziewczynka wróci do matki. Ojciec zupełnie nie rozumie takiego postępowania: matka jest pozbawiona praw rodzicielskich, ponieważ dwukrotnie porwała Larę, a mimo to dziecko miałoby wrócić właśnie do niej?

- [Kurator - red.] powiedziała mi, że chcą zrobić tutaj teraz taką sytuację, że ja będę siedział w pokoju sam, nie mogę wziąć Daniela [syna - red.], chcą zrobić konfrontację dziecka ze mną. Żeby zobaczyć, jak reaguje dziecko na mnie - mówił Thomas Karzelek przez telefon do swojej pełnomocniczki Joanny Arendt.

- Nie ma takiej procedury i nie wiem, skąd te panie to wzięły. Taka sytuacja nie jest w ogóle przewidziana prawem. Nie ma takiej możliwości, żeby eksperymentować na dziecku - odpowiedziała prawniczka. - Dziecko powinno być w obecności psychologa panu przekazane, psycholog powinien być cały czas z dziewczynką i czuwać nad tym, żeby ona jak najmniej zareagowała na tę nową dla niej sytuację - dodała Joanna Arendt.

Ojciec wrócił do kuratorek, ale nikt nie chciał z nim rozmawiać. Padło tylko pytanie o to, czy odbiera Larę. I chociaż na miejscu nie było psychologa, kuratorki zapytały dziewczynkę, czy chce iść do taty. Dziecko stanowczo zaprzeczyło.

Tymczasem w korytarzu cały czas na rozwój sytuacji czekała matka dziewczynki. Nie chciała jednak rozmawiać z dziennikarką UWAGI!

- Proszę zejść mi z oczu - powiedziała.

Wyprowadzony siłą

W końcu popędzany przez kuratorki mężczyzna zmuszony został do wejścia do pokoju bez psychologa i brata dziewczynki. Początkowo rozmowa z dzieckiem przebiegała pogodnie i bez zakłóceń.

Dalej na nagraniu wykonanym przez ojca słyszymy jak nagle zabawa została przerwana i kuratorka stanowczym głosem pyta, czy dziewczynka pójdzie do taty. Lara odpowiedziała, że nie. Pomimo tego kuratorka stwierdziła, że Lara ma teraz iść z ojcem. - Nie! Idź precz! - dziecko zaniosło się krzykiem. Zaraz potem kuratorka wyprosiła mężczyznę z pokoju.

- Oni mnie siłą oderwali od dziecka. Teraz mnie siłą wyprowadzili z pogotowia. Drugim wyjściem wyjdą... - relacjonował zaraz potem mężczyzna w rozmowie z prawniczką. - Już nie mam siły... - dodał.

Lara została ponownie zawieziona do matki. Trzy dni później po wielu interwencjach do mieszkania na ponowne odebranie udały się inne kuratorki i psycholog wskazana już przez ojca. - Niestety, nie ma pani S. razem z Larą. Dostałyśmy informację, że wyjechała na kilka dni do Szczecina - mówiła jedna z obecnych na miejscu kobiet.

- Czuję się oszukany. Przez policję, przez wszystkie te instytucje, które powinny pilnować tego, żeby było tak jak prawo mówi - stwierdził pan Thomas i zwrócił uwagę na to, że jego dziecko wciąż przeżywa gehennę i nie może normalnie, spokojnie żyć.

Gdzie teraz przebywa dziewczynka? Czy ojcu uda się odzyskać dziecko? O tym w programie na żywo we wtorek.

Porwane dziecko. "Oni mnie siłą od niego oderwali" WERSJA NIEMIECKA
Thomas Karzelek od trzech lat poszukuje swojej córeczki, którą porwała matka. Ma decyzję o przyznaniu praw rodzicielskich, których matka po porwaniu została pozbawiona, a także wydany przez polski sąd nakaz przymusowego odebrania dziewczynki. I chociaż ojcu wielokrotnie udało się namierzyć, gdzie ukrywa się matka, to sądy i urzędnicy działali tak opieszale, że matka zawsze miała czas na ucieczkę.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

No i nasz bohater który tak głośno mówi o alienacji i porwaniach po raz kolejny porywa i alienuje dziecko.. nie pierwsze z resztą
Nie spodobalo się bohaterowi że niemiecki sad w maju odrzucił jego wniosek o opieke.. mało tego odrzucił jego wniosek o umieszczenie Lary w domu dziecka (bo nawet o to błagał sad byleby zabrać matce)
I... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Jak można mówić o obcej kobiecie że jest matką Lary, matkę ma się jedną a nie powinno wmawiać się dziecku i go okłamywać że teraz ta Pani ( partnerka ojca- była opiekunka Lary) jest nową mamusią, namieszał tylko dziewczynce w głowie i ją skrzywdził co to za wypowiedz że tym razem do przedszkola odprowadziła ją mama i że do sypialni... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     P.S. dosć nam Polskich dzieci zgermanizowali, wkurza mnie to że my jako naród tracimy dzieci z polączenia jednego rodzica obywatela Polski na rzecz narodu Niemieckiego, często nawet jeśli oboje rodzice są Polakami, nasze władze niewiele robią aby niepowiedzieć NIC aby walczyć o te dzieci, niemcy walczą o każde dziecko, scigają rodziców... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Mam nadzieję że dziecko zostanie w Polsce z mamą, ten Pan THOMAS to musi mieć jakieś problemy psychiczne skoro każda matka jego dzieci jest złą matką i musi walczyć o dzieci, gdyż uważa że dzieje się im krzywda a on taki wspaniały tatuś... Każde dziecko potrzebuje mamy, odebrał dziecko innej matce i co robił? Nikt już nie doczytał,... rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Dokładnie
         Coś z nim jest nie tak !

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           przynajmniej ojciec nie trzymał dziecka w piwnicy....

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Niezły cyrk urządzasz kolego, szkoda dzieci...

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               to nie jest normalne zeby dziecko majac rodzicow wyladowalo w pogotowiu opiekunczym Jak mozna tak krzywdzic wlasne dziecko? Dwoje doroslych ludzi i zeby sie nie dogadali?Tacy ludzie nie dorosli do tego aby byc rodzicami A ti tylko cierpi ta mala i bedzie z tego powodu do konca zycia mila problemy Szkoda malej

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Biedne dzieci na łasce tych którzy rządzą nieodpowiedzialnie

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   Współczuję mamie tej dziewczynki. .. facet udaje przed kamerami...pokrzywdzonego... a to co robił wcześniej. ..o tym się nie mówi.
                   . Szkoda dziewczynki...facet powinien w końcu dać spokój, a nie mścic się na matce kosztem dziecka. Życzę powodzenia mamie i trzymam kciuki... a co do kuratorek to ciesze się, że gdzieś w Polsce są... rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Hahaha,żenada panie Kuratorki -indywidualne podejście.Prawo jest prawem i należy go przestrzegać!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       ~Gość

                       Nie bez powodu dostal pelne prawa rodzicielskie!! Tylko dlaczego durna Polska przyznajac je teraz je ignoruje! To decyzja sadu!!!

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         ~Gość

                         Dokładnie!!!

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           ~Gość

                           Prawda leży po środku, a cierpi dziecko. Jednakże jeżeli Sąd Polski jak i Niemiecki stwierdził to samo czyli, że dziecko powinno być z Ojcem i to on ma byc opiekunem prawnym, to należy się tego trzymać. Zawsze jedna ze stron nie będzie zadowolona z decyzji.
                           Matka dopuściła się porwania czyli to już daje przesłanki do odebrania... rozwiń

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             ~Gość

                             Prawda nie leży po środku... nie w tym przypadku!!! Porąbany gość wciąga małoletniego syna w swoje porachunki??? Ciekawe czy ten syn uzyskał też pomoc psychologa??? Karzelek robi to wszystko na pokaz!!!

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               0
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               ~Gość

                               za parenascie lat ta dziewczynka zobaczy ten reportaz, i dopiero wtedy znienawidzi wlasna matke ! dopiero wtedy ta matka zrozumie co to znaczy stracic wlasne dziecko !

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Pomoc | Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.