10 marca 2017 / 19:50

Ofiary gwałtu pomagają innym kobietom

Przemoc seksualna to nadal temat tabu. Według policyjnych statystyk każdego roku w Polsce zgłaszanych i badanych jest około dwa i pół tysiąca gwałtów. Innych zgłaszanych przestępstw seksualnych jest podobna liczba. Tymczasem według pozarządowych organizacji kobiecych przemocy seksualnej doświadcza w naszym kraju dziewięć kobiet na dziesięć. Według Fundacji Ster co piąta kobieta w Polsce została zgwałcona. Problemem jest to, że zdecydowana większość pań nie zgłasza tego faktu policji. Dziś w UWADZE! kobiety, które pomagają skrzywdzonym i tym, których jeszcze to nie spotkało.

Dominika Cwynar i Marta Pawlik z Dolnego Śląska do pomocy i edukacji kobiet oraz nastolatek przygotowywały się kilka lat. Przede wszystkim z własnego doświadczenia wiedziały, że edukacja, zapobieganie przemocy, uświadamianie kobiet, co jest przemocą seksualną i jak się przed nią bronić, to ważna sprawa.

- Kobieta nie prowokuje. Kobieta ma prawo wyglądać dobrze, ma prawo ubrać krótką spódnicę, obcasy, głęboki dekolt. To jest jej podstawowe prawo. Żadna kobieta nie ubiera się w taki sposób, aby zostać zgwałconą i żadnej nie powinno to spotkać. Ja nie chcę zbawiać świata, chcę tylko dać tym kobietom wiedzę, którą one mogą zastosować. Chcę im dawać wiedzę, by mogły określić siebie w przestrzeni i w sytuacja, w jakiej się znajdują i dzięki temu ocaleć. Nie ma złotej recepty na to, by kobieta nie stała się ofiarą – mówi Dominika Cwynar.

Dominika i Marta doświadczyły przemocy seksualnej. Są wyczulone na każdy jej przejaw. Przemocą seksualną są obcesowe żarty, niestosowne propozycje czy sugestie,  niepożądane obnażanie się przed kobietą to również przemoc. I oczywiście gwałt, w tym ten farmakologiczny, z użyciem tak zwanej pigułki gwałtu. -

- Spotkał mnie gwałt farmakologiczny ze strony osoby bliskiej, w moim własnym domu. Gwałt zostaje w człowieku na zawsze. Od tamtego momentu minęło 14 lat. Połapałam się w sytuacji dopiero w momencie, kiedy dziecko zawołało mnie z piętra, chciałam wstać z krzesła i zobaczyłam, że nie jestem w stanie się ruszać, że coś jest nie tak. W pierwszym momencie myślałem, że miałam wylew. Chciałam jego poprosić o pomoc, żeby zadzwonił po karetkę. A co się ze mną dzieje połapałam się dopiero, gdy zobaczyłam jego minę. On się uśmiechał – opowiada Dominika Cwynar.

- Mnie zgwałcił mój ojczym, który związał się z moją mamą kiedy miałam jakieś osiem lat. Okazało się, że jest alkoholikiem, że pije, że bije, że mamę bije, mnie próbuje bić, mojego brata. Kiedy miałam z 13 lat, zaczęło się dobieranie do mnie. On mnie zgwałcił. Powiedziałam o tym znajomej mojej mamy, ale uciszyła mnie, stwierdzając, że chyba mi się wydawało – wspomina Marta Pawlik.

"Bezpieczna Ja" to autorski program Dominiki i Marty. Od początku miały jasny i prosty cel. Poinformować, wyedukować nastolatki i dojrzałe kobiety, jak unikać, jak rozpoznawać, jak walczyć z przemocą seksualną oraz jak postępować, kiedy już do niej dojdzie. W ciągu niespełna roku udało im się rozpropagować program w całej Polsce.

- To jest temat, który ludzi przeraża. Najchętniej schowaliby go do szafy. A kiedy jest, to jest strach, że ktoś pomyśli, że w naszym mieście dzieje się źle – mówi Marta Pawlik.

Szkolenia „Bezpieczna Ja” są tak zorganizowane, by uczestniczki nie musiały za nie płacić. Dominika i Marta szukają samorządów, organizacji samorządowych gotowych do współpracy, by sfinansować wynajęcie sali na kilkaset osób i pokrycie innych niezbędnych kosztów organizacyjnych.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Jestem pewna że Panie pomogą wielu kobietom w uporaniu się z traumatycznymi przeżyciami bo jak widać można żyć normalnie po takim zdarzeniu. Szkoda że tak mało jest wiedzy na tematy które Panie poruszają. Brawo i powodzenia w dalszej działalności

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Jestescie super babki! Trzymam kciuki za Wasze szkoenia i projekt !

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Super akcja

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       Pomoc | Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.