11 lipca 2017 / 19:50

Zmarł chory na raka 12-latek leczony niekonwencjonalnie. Matka: nie żyje, bo miał nie żyć

Wstrząsająca historia 12-letniego, chorego na nowotwór chłopca, któremu odebrano szanse na życie. - On nie żyje, bo miał nie żyć – mówi matka, która zdecydowała się na leczenie niekonwencjonalne. Jeżeli dzięki tej opowieści, choć jeden chory zdecyduje się zaufać nauce zamiast hochsztaplerom, śmierć tego chłopca będzie miała sens – jako ostrzeżenie…

Inżynier mechanik leczy raka

Ryszard K. to przedsiębiorca z Nowego Sącza. Jest inżynierem mechanikiem. Od kilku lat prowadzi - w różnych miejscach - ośrodki, w których – jak twierdzi - leczy raka. Ostatni – w Piwnicznej, w wynajmowanym domu. W środku willi są zwykłe pokoje gościnne, brak jakiegokolwiek profesjonalnego sprzętu. „Leczenie” należy wziąć w cudzysłów, ponieważ podawana tam pacjentom substancja – amigdalina zwana także witaminą B 17 - nie ma najmniejszych właściwości terapeutycznych. Przeciwnie – rozkłada się na trujący cyjanowodór.

- Mamy cały czas problem z walczeniem z przesądem, że to szkodzi. Rzeczywiście, w wyniku reakcji zachodzących w komórkach nowotworowych powstaje cyjanowodór i aldehyd benzoenowy, dwie bardzo silne trucizny, które na szczęście powstają tylko w tych komórkach, w zdrowych nie powstają – mówi w jednym z nagrań.

Wbrew zapewnieniom inżyniera mechanika o jej skuteczności, grubo ponad 80 procent osób, które były klientami jego ośrodków – już nie żyje.

- XIX wieczna koncepcja zakładała, że cyjanowodór jest wchłaniany jako toksyna wybiórczo przez komórki nowotworowe. Jest to oczywiście nieprawdą, dlatego, że chłoną to wszystkie komórki. To jest przeciwko chorym, i według mnie, jest to przestępstwo na poziomie przestępstwa, które powinno być ścigane z mocy prawa – uważa prof. Cezary Szczylik, onkolog.

Amerykański Narodowy Instytut Raka rzetelnie przebadał amigdalinę na dużej grupie pacjentów. Efekty badań były druzgocące dla tej substancji.

- Wyniki były całkowicie negatywne. U około 90 proc. osób w trakcie leczenia  obserwowano pogorszenie się stanu chorych, objawy niepożądane. Amigdalina, mimo że udowodniono, że to nie ma sensu, żyje nadal przez te kilkadziesiąt lat swoim życiem – dodaje prof. Jacek Jassem, onkolog i radiolog.

Miał 90 proc. szans na wyzdrowienie. Nie żyje.

Jak się okazuje, potencjalni pacjenci są namawiani przez inżyniera mechanika do porzucenia chemioterapii. Nawet w sytuacji, gdy chodzi o dziecko.

- Musimy pamiętać, że szpital nie popuści. Trzeba odwlekać chemię. Terapia trwa trzy tygodnie. To jest ta pierwsza faza u  nas. Potem wraca się do domu i zaczyna się druga faza, która trwa co najmniej trzy miesiące. Przy zmianach w kościach to trzeba założyć, że to będzie przynajmniej dziewięć miesięcy trwało. Nawet do dwóch lat może być. I ta chemia będzie nam tu przeszkadzała. Chemioterapia osłabia efekty tej terapii. Przecież chemioterapia nie leczy. Chemioterapia powoduje rozwój choroby nowotworowej – mówił Ryszard K. naszej reporterce, która pytała o terapię dla 12-letniego dziecka.

W tym właśnie wieku był Boguś, który trafił do ośrodka prowadzonego przez inżyniera mechanika Ryszarda K. Rodzice chłopca nie zaufali nauce. Chłopiec nie żyje.

- Boguś prawie rok temu trafił do naszej kliniki. Miał rozpoznaną chorobę nowotworową, ostrą białaczkę limfoblastyczna. Nowotwór, który u dzieci jest najczęstszą chorobą nowotworową.  Wyleczalność sięga 90 proc. To jest jeden z lepiej leczących się nowotworów, jeśli chodzi o onkologię dziecięcą. To dziecko nie miało czynników bardzo złego rokowania, przyjechało do nas w stanie dobrym i rozpoczęło leczenie – opowiada prof. Wojciech Młynarski, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy.

W 12 dobie, czyli na samym początku pierwszego cyklu chemioterapii, chłopiec został wypuszczony ze szpitala do domu. Na dwa dni. To standardowa procedura w sytuacji, gdy dziecko dobrze znosi terapię. Tak było w przypadku chłopca. Lekarze starają się, by mały pacjent mógł choć trochę przebywać w domu. Z rodzicami.

- Widziałem ich wątpliwości, dotyczące również chemioterapii, że to leczenie jest obciążające, toksyczne. Oczywiście tak jest – o tym rozmawialiśmy od pierwszego dnia. Ale informowaliśmy, że wyleczalność za pomocą takiego postępowania terapeutycznego jest duża. Rodzice zabrali dziecko i nie pojawili się więcej w naszym oddziale – mówi Wojciech Młynarski.

Matka o śmierci syna: „Jego dusza nie chce żyć”

- Ojciec wziął go ze szpitala na przepustkę i nie wrócili. Wylądowali tutaj. A potem niestety podziało się tak, że w listopadzie poszedł z ojcem do lasu na grzyby, przeziębił się, bo buty przemoczył. No i jak się przeziębił to posypało się wszystko i zmarł 15 lutego – tak śmierć Bogusia opisuje Ryszard K.

Jednak Boguś nie umarł dlatego, że się przeziębił. Zmarł, ponieważ nie był leczony. Dlaczego rodzice zabrali go ze szpitala, pomimo sięgających 90 procent szans na przeżycie? Pewne światło na tę decyzje rzuca postać matki chłopca. Kobieta zajmuje się hipnozą. Neguje oficjalną medycynę. Początkowo zgodziła się na rozmowę przed kamerą. Potem odmówiła. Pozostało nam nagranie rozmowy telefonicznej. Decydujemy się na publikację, ponieważ wiemy, że kobieta może przekonywać do swoich poglądów inne chore osoby.

- Był leczony naturalnie. Ziołami, witaminą B17. Jestem terapeutą więc troszeczkę więcej w tym temacie wiem. My wiedzieliśmy, że jego dusza nie chce już żyć. On miał przeżyć tyle. Dwa dni po swoich urodzinach odszedł. Ja nie mogę powiedzieć, że to nie działa, bo on nie żyje. To nie o to chodzi. Oni nie żyje, bo miał nie żyć. Po prostu. Miał odejść – uważa matka chłopca.

To, co mówi matka, nie do końca jest spójne. Próbowała przecież na swój sposób ratować syna. Wydała ogromne pieniądze na terapię, która w jej przekonaniu mogła zadziałać.

- 13 tysięcy, jeżeli nie zwiększymy dawki. Tu jest przewidziane 120 gramów, połowa dożylnie, połowa doustnie. W dniu przyjazdu zasada jest taka, że albo mamy pieniądze na koncie, albo gotówkę w ręce – powiedział nam Ryszard K.

Lekarze prosili o pomoc sąd

Pomimo poglądów rodziców, Boguś miał szanse na życie. Szpital, po tym jak dziecko nie wróciło na oddział, skontaktował się z rodzicami. Ci powiedzieli, że dziecko kontynuuje chemioterapię w Monachium. Okazało się, że to nieprawda. Wówczas lekarze podjęli  bardziej stanowcze kroki.

- Trzy razy występował szpital z pozwem przeciwko rodzicom, żeby rodzice oddali dzieciaka do leczenia. Sąd to oddalał, bo myśmy przedstawiali wyniki, że jest wszystko ok. No więc sąd uznawała, że jest leczony i to prawidłowo – opowiada Ryszard K.

- Jeśli ja jestem świadomy, że dziecko jest w stanie zagrożenia życia, to muszę poinformować odpowiednie organy, że takie dziecko się nie leczy. Dostałem informację z sądu, że leczy się w ośrodku medycyny niekonwencjonalnej. Przede wszystkim nie ma takich ośrodków, które mogą wyleczyć chorobę nowotworową za pomocą medycyny niekonwencjonalnej – tłumaczy mówi Wojciech Młynarski.

Kurator sądowy był u rodziny trzykrotnie. Sąd najpierw uwierzył, że dziecko jest leczone w Niemczech choć szpital informował, że to kłamstwo. Następnie sąd nie zareagował na informację, że dziecko jest leczone niekonwencjonalnie. Wreszcie sąd przyjął za dobrą monetę tłumaczenia lekarza internisty, pod opieką którego znalazł się później chłopiec.

- Do sądu wpłynęło pismo od opiekuna prawnego dziecka, zawierające oświadczenie lekarskie, od lekarza specjalisty chorób wewnętrznych, pod opieką którego chłopiec przebywał od 25 września – powiedziała Magdalena Kościarz, prezes Sądu Rejonowego w Wieluniu.

Co tu się wydarzyło? Kto jeszcze zdecydował o losie chłopca? Dlaczego? W środę o 19.50 dalsza część tej historii.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

To niech TVN zrobi artykuł, z drugiej strony, w którym pacjent wydał majątek na chemioterapię, a i tak nie przeżył. Niech napisze ile osób idzie do piachu po chemioterapii.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   90% przeżywa po chemioterapii a 20% po leczeniu konwencjonalnym.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Przerażające jest to, jak nieumiejętność czytania ze zrozumieniem zabija ludzi. Nie jestem lekarzem, znam osoby po leczeniu nowotworowym, żyją, owszem, leczenie ciężkie i ze skutkami ubocznymi, ale jest ok. Z tej okazji, że spędziłam z nimi trochę czasu wyjaśniam:
     badania, że przeżywalność pięcioletnia: po tym czasie ryzyko nawrotu... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Ścigać to powinni być onkologów i cały przemysł farmaceutyczny. Udowodnione jest, że chemioterapia zabija ,a oni wciąż naprzemiennie chemio i radio terapie ładują ! Ludzie zdiagnozowani i mocno nastraszeni nowotworem ulegają presji leczenia konwencjonalnego .Kiedy chorzy wyniszczą ,zrujnują ,zbezczeszcza swój organizm,ciało i psychikę... rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Zabija to rak. Chemioterapia co najwyżej może tego procesu nie powtrzymać

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           Proponuję zgłębić temat zanim wypowie się Pan/Pani w internecie. Bo mnie irytuje jak ktoś pisze o czymś, o czym nie ma pojęcia.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Weź się rozpędź i walnij w sciane

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               komentarz ukryty - pokaż

               Zamiast wspomagać takich ludzi jak pan Ryszard to robicie wszystko żeby ludzie dalej ślepo wierzyli onkologom. W mojej rodzinie i wsrod znajomych nie znam nikogo kto pod wpływem chemii przezył rok. Lobby lekarskie jest tak silne w Polsce że Pan Ryszard nie moze sie przebic do mas. A taka dziennikarzyna jak Pani wspomaga tych szarlatanów czyli... rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 jakie B16 ??? Nie rozumiem dlaczego ludzie traktuja chemioterapie jako lek na cale zlo. To nie jest cos,co na 100% zniszczy raka bez dodatkowych efektow,nikt takiego nie mowi. ALE to jest JEDYNA POTWIERDZONA NA TEN MOMENT metoda, ktora jest PEWNA. Jak przestana wszyscy podchodzic do tej chemii jak do zbawienia i konca choroby to zrozumieja,ze nikt... rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   to nie rak zabija... to chemia wyłącza wszystkie organy... W karcie mojej mamy napisano, że przyczyną śmierci to, że przestała oddychać. Żart !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     80% nie żyje?? Byłem w tym ośrodku. Widziałem ludzi, a raczej to co z nich zostało po wielu chemioterapiach, Widziałem jak przywożono ludzi, którym lekarze odmówili już pomocy, wcześniej jednak przez miesiące lub lata doprowadzając tych ludzi do kresu! Powycinane wnętrzności, pożarty, wyniszczony układ odpornościowy. Ludzie bez szans.... rozwiń

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       ~Gość

                       90% wyleczalności tyczyło się tego konkretnego raka - ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci. Słuchaj ze zrozumieniem.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         ~Gość

                         reportaż zawiera informacje sprzeczne z prawdą ta Pani nieżle manipuluje faktami

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           ~Gość

                           rak to jest zawsze tak: 50 na 50, jednemu sie uda innemu nie, niekonwenconalna medycyna jak dziela to sa cuda, cud bozy, tabletki, chemia, naswietlania, jak to nie pomoze to tylko RIP

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             ~Gość

                             a szansa na wyrzucenie 6 na kostce też wynosi 50%/50%, nie? Bo albo wypadnie, albo nie.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               0
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               ~Gość

                               Od kiedy chemia i radioterapia leczy? W Izraelu zakazana. Artykuł na zamówienie bo się boją. Ludzie się budzą. Rak to nie choroba tylko skutek. Tak choroby właściwej nie wyleczysz. Bo najważniejsze procedery. Ale kampania sie nasiliła. Ja widze że niekonwencjonalnie leczy, a po chemii wszyscy fikają. Jak można leczyć raka? - czyli skutek.... rozwiń

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 ~Gość

                                 Chemioterapia i radioterapia nie tylko nie są zakazane w Izraelu, ale są wręcz w znacznej mierze refundowane przez państwo i rozwija się turystyka medyczna dla pacjentów z zagranicy.

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   0
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0
                                   • zgłoś naruszenie
                                   ~Gość

                                   Miałam kuzyna. Za czasów młodości miał białaczkę. Z mojej perspektywy, a wtedy byłam dzieckiem, wyglądało, że go 'wyleczyli'. Chwilę pożył. Rak wrócił ze zdwojoną siłą. Zabrał z tego świata 18-latka - pełnego życia chłopaka. Trzy operacje i chemioterapia nie podziałały. Po krótkim czasie przerzuty były wszędzie. Lekarze... rozwiń

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     0
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      0
                                     • zgłoś naruszenie
                                     ~Gość

                                     Jeżeli ktoś pisze takie rzeczy to po pierwsze powinien wiedzieć o czym mówi: 1 - białaczka nie zalicza się do nowotworów płaskonabłonkowych więc nie jest rakiem 2 - nie ma czegoś takiego jak "operacja" białaczki (operować można inny nowotwór układu krwiotwórczego - chłoniak) 3 - w przysiędze hipokratesa jest zapis "po pierwsze nie... rozwiń

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       0
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        0
                                       • zgłoś naruszenie
                                       ~Gość

                                       Pod sąd rodziców i fałszywego uzdrowiciela

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         0
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          0
                                         • zgłoś naruszenie
                                         Więcej komentarzy - rozwiń
                                         Pomoc | Zasady forum
                                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.