Jak wynika z raportu instytutów: Innowacyjna Gospodarka oraz DELab - Uniwersytetu Warszawskiego, aż 3 mln kobiet zagrożonych jest bezrobociem. By nie tracić pracy, niektóre panie czas pandemii wykorzystują na przekwalifikowanie i kończą doszkalające kursy w branży IT.
- W czasie pandemii podjęłam decyzję, że zaczynam kurs na scrum mastera. To taka osoba, która pomaga usuwać różnego rodzaju przeszkody. Jestem i łączniczką miedzy ludźmi i coachem, mentorem dla nich, ale też takim doradcą, jak zarządzić lepiej procesami, żeby działali efektywniej - mówi Magdalena Nowacka.
- W tej chwili jestem w trakcie wracania po urlopie wychowawczym do firmy. Miałam 7-letnią przerwę i przed powrotem przeszłam kurs testera manualnego. Tester manualny zajmuje się wykrywaniem błędów. Testuje różnego rodzaju aplikacje i programy komputerowe, żeby aplikacje się nie zacinały i nie przestawały działać - mówi Monika Jabłońska.
- Kobiet w branży IT jest zaledwie 15 proc., a mamy wiele umiejętności, które są bardzo przydatne w branży, chociażby umiejętność budowania relacji, czy też zauważania różnego rodzaju szczegółów o dodaje Nowacka.
Na stronie kampanii społecznej Woman Update kobiety mogą znaleźć bazę wiedzy na temat przebranżawiania się.
O kobietach pracujących w IT rozmawialiśmy na żywo z dr Justyną Pokojską z DELab i Instytutu Socjologii UW.
Zobacz także: Trzy rodzaje testów w diagnostyce COVID-19
Program Uwaga! Koronawirus można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku o 19:25 i w weekendy o 19:20.
Więcej informacji na temat koronawirusa znajdziesz na stronie Zdrowie.tvn.pl >