7 sierpnia 2017 / 19:50

Znęcał się nad dziećmi? Półroczny chłopiec nie żyje!

Z pozoru normalna rodzina. Matka, ojciec i dwójka dzieci. Dziś półroczny Maksymilian nie żyje. Jego 2,5 letnia siostra była straszona, szarpana i podduszana. Nad dziećmi miał się znęcać kochanek matki…

- Ostatni raz widziałem dzieci w czwartek. Poszedłem z nimi na plac zabaw. Nie było żadnych śladów. Wróciłem do mieszkania. Dzieci wykąpałem. Położyłem Maksymiliana spać i Lena też usnęła – opowiada Ryszard Bocheński, ojciec dzieci.

Pan Ryszard nie mieszka z żoną od kilku tygodni. Przyjeżdżał, aby zajmować się dziećmi. Dzień po ostatniej wizycie wydarzyła się tragedia. Sześciomiesięczny Maksymilian trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami ciała. Chłopca nie dało się uratować.

- Zadzwoniłem do żony. Powiedziała, że zatrzymało mu się serce. Mówiła o tym spokojnie. Powiedziała, że długo nie wstawał i jak do niego zajrzała, to był już cały siny. Zaczęła go reanimować – mówi Ryszard Bocheński.

Początkowo policja podejrzewała, że dziecko zostało pobite przez któregoś z rodziców. Parę zatrzymano. Matka, 22-letnia Karina, usłyszała zarzut zabójstwa swojego sześciomiesięcznego syna.

Niebieska karta

Od  pół roku rodzina objęta była procedurą niebieskiej karty. Założono ją, bo zdaniem pielęgniarki środowiskowej, Karina nie dawała sobie rady z prowadzeniem domu i wychowaniem Maksymiliana oraz jego dwuletniej siostry Leny. W kwietniu Karina powiadomiła policję o podejrzeniu, że właśnie nad Leną znęca się jej ojciec. Wszczęto postępowanie. Jednak podejrzenia nie potwierdziły się i postępowanie umorzono. Teraz, już po śmierci Maksymiliana, okazało się, że dziećmi często zajmował się Grzegorz B., przyjaciel matki. To on opiekował się rodzeństwem w dniu tragedii.

- Mężczyzna wskazał, że matka wyszła na stację benzynową po odbiór przesyłki. W domu przebywał sześciomiesięczny Maksymilian. Dziecko spało. Gdy się obudziło, podszedł do łóżeczka i wziął dziecko. W tym czasie miała zadzwonić matka, co spowodowało upuszczenie dziecka na podłogę. Twierdzi, że próbował je reanimować. Być może w trakcie tej reanimacji dziecko jeszcze kilkakrotnie uderzyło główką o podłogę. Następnie odłożył dziecko do łóżeczka nie mówić nic matce, co się wydarzyło. Kiedy matka wróciła, pojechał do swojego domu – Ewa Romankiewicz, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, relacjonuje wyjaśnienia Grzegorza B.

Wersji Grzegorza B. nie potwierdzają wstępne wyniki sekcji zwłok. Zadaniem biegłego, śmierć chłopca nie była spowodowana przypadkiem lecz celowym działaniem. Mężczyzna musiał  z premedytacją bić jakimś narzędziem Maksymiliana albo uderzać jego głową o podłogę lub ścianę.

Grzegorz B. był dla rodziny Maksymiliana bardzo bliską osobą. Mężczyzna prowadzi firmę stolarską, to także mąż i ojciec.

- Miałem do niego pełne zaufanie. Ufałem mu jak bratu. Jak byłem młody, szukałem dorywczej pracy na wakacje. Tam go poznałem. Zacząłem tam pracować na stałe. Podobno od półtora roku przebywał u nas w domu, ale żona nic o tych wizytach nie mówiła – mówi Ryszard Bocheński

O wizytach Grzegorza B. matka zmarłego chłopca nie mówiła nikomu. Kobieta odmówiła spotkania przed kamerą, ale w krótkiej rozmowie wyznała, że Grzegorz B. od dwóch lat był jej kochankiem. Wizyty mężczyzny były coraz częstsze, ponieważ relacje pomiędzy rodzicami dzieci popsuły się klika tygodni temu. Po jednej z kłótni ojciec dzieci wyprowadził się z domu.

Podduszał i szarpał. „Powodowało to rozluźnienie”

Grzegorz B. często zostawał z dziećmi sam pod pozorem pomocy w opiece.

- Grzegorz B. opowiedział przerażającą historię znęcania się nad 2,5-letnią Leną. Mężczyzna od roku lub nawet 1,5 znęcał się nad dziewczynką. Satysfakcję sprawiało mu to, że widzi przerażenie w oczach dziecka. Wskazywał, że niejednokrotnie wykorzystywał te momenty, kiedy rodzice dziecka zostawiali go z nim sam na sam. Znęcał się nad dziewczyną w ten sposób, że ją podduszał, szarpał, straszył. Powodowało to swoistego rodzaju rozluźnienie w nim - opowiada rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Malutka Lena była dręczona przez sadystę mimo tego, że rodziną opiekował się MOPS. Urzędnicy Ośrodka wysłali dzieci na kompleksowe badania, współpracowali z lekarzem pediatrą i dzielnicowym. Sąd Rodzinny na wniosek MOPS-u wyznaczył rodzinie kuratora. Nikt niczego nie zauważył.

Połamane nóżki

Pierwsze sygnały, że Lena może być ofiarą przemocy, pojawiły się już rok temu. Dziewczynka  trafiła wówczas do szpitala z połamanymi nogami.

- Jeżeli były złamane dwie nóżki, to musiał zadziałać jakiś szczególny mechanizm, który do tego doprowadził. Były brane pod uwagę działania celowe, ale nie mieliśmy żadnych dowodów. Zgodnie z procedurami została powiadomiona policja – wspomina prof. Bartosz Korczowski, ordynator oddziału pediatrii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Policja jednak umorzyła śledztwo. Matka zeznała, że dziewczynka spadła z huśtawki. Biegły badający sprawę uznał jej wyjaśnienia za wiarygodne.

- Przemoc była stosowana przez osobę z zewnątrz. Nie było jej w rodzinie. Procedura „niebieskiej karty” dotyczy rodziny, ma wyjaśnić czy tam była przemoc i pomóc w jej przezwyciężeniu. Procedura zadziałała. Przemocy w rodzinie nie było – uważa Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i jednocześnie przyznaje: - Wszystkie instytucje zaangażowane, a jednak doszło do tragedii. Będziemy to sprawdzać, to też jest dla nas lekcja.

Odpowie za zabójstwo i znęcanie

Matka dzieci nie zauważyła, że jej kochanek, Grzegorz B. od ponad roku znęca się nad Leną. Jak twierdzi, mężczyzna odurzał ją i dzieci narkotykami. Czy mówi prawdę?

- Byliśmy w kontakcie z kuratorem sądowym, z dzielnicowymi. Prawdą jest, że służby nie dostrzegły oznak maltretowania dziecka. Bo też fizycznie tych oznak nie było. Nie umiem sobie wyobrazić, że można bić dziecko i nie ma śladów. Jaka to jest umiejętność? Jesteśmy przekonani, że wszystkie nasze czynności wykonaliśmy właściwie. Oczywiście zawsze pozostaje dylemat moralny – mówi Irena Marszałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Grzegorz B. odpowie za zabójstwo półrocznego Maksymiliana i znęcanie się nad 2,5 letnią Leną. Grozi mu za to dożywocie. Przed sądem, decydującym o jego areszcie, Grzegorz B. nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień. Nie podtrzymał również zeznań składanych wcześniej w  prokuraturze. Rodzice zmarłego Maksymiliana są na wolności. Ostatecznie nie postawiono im żadnych zarzutów.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Oby się nim zajęli w więzieniu!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Gdyby matka nie była winna to teraz nie oglądałaby kwadratowego słońca. Szkoda że na tym świecie żyją ludzie którzy oceniają człowieka jak go nie znają.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Odwalcie sie od matki moze i wyglonda jak wyglonda ale dzici kochala nad zycie i nigdy im krzywdy nie robila o ojciec pijak wode z mlekiem rozcieczal zeby miec na chlanie.A do domu nie wracał po 3dni.Nie stac go bylo na mieszkanie bo wszystko przepijal.Teraz mowi ze nie wiedzial o romansie?A jak myslicie czemu nie raz mi skarzyla bo nawet jak sms... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Gdyby była nie winna to by teraz nie oglądała kwadratowego słońca. Nie oceniajcie ludzi jak ich nie znacie. Powierzchownie można każdego ocenić ale może warto najpierw się czegos dowiedzieć a później nagadywac na ludzi.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość


         Teraz ojca dzieci należy oblewać pomyjami żeby ratować skore wyrodnej matce . Skoro taki był drań to czemu od niego nie odeszła tylko poszukala sobie kochanka ? Dobrze wiedziała i dawała przyzwolenie kochankowi na maltretowanie dzieci w zamian za .... A jej rodzice jak z nią robili ? Trzeba by zacząć od nich . Cały ten dom a mieszka... rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           A ty kochana mamusiu Kariny ? Co juz zapomniałaś dlaczego Karina miała pourazowa padaczkę ? Tez lekarzom opowiadałaś bajeczkę . Powinni Wam odebrać maleńka Karinę i pozbawić Was praw rodzicielskich . Jak żeście sie nad nią znęcali psychicznie wyzywając wulgarnie i biliście ja po twarzy , szarpaliscie nią . Powinniście byc tak samo... rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Pikak dobijał sie do dzwi ze nam sasiadom spac nie dawal a teraz udaje troskliwego tatusia .A w dzien pogrzebu syna byl na imprezce u sasiada no ale czego nie robia znajomosci taki mysli ze jak ma kochanke adwokatke to wszystko moze.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               Co za bzdury sa wypisane ze ojciec pijemy dobijal sie do drzwi i sasiadom spac nie dawal ? ! Wywiad jaki byl przeprowadzony wsrod sasiadow mowi zle o matce dzieci jak wulgarnie odnosila sie do swoje coreczki , jak nia szarpala itd . Jak tez potrzasala malutkim Maksymiliankiem i w ogole nie zwracala wagi na jego glosny placz . TAK WYGLADA MILOSC MATKI... rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Kto to sie podszywa pod sasiadow ? Zeby w jak najgorszym swietle przedstawic ojca dzieci ! Jak sie nimi opiekowal to zadna krzywda sie dzieciom nie stala i wlasnie sasiedzi widzieli jak cieplo do tych dzieci mowi i troskliwie sie nimi opiekuje na place zabaw czego o matce tak powiedziec nie mozna . Raz na zwracana uwage

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   Prosze nie podszywac sie pod nas sasiadow bo nigdy nie mialo nic takiego miejsca . O ojcu nie mozna powiedziec nic zlego bo na spacerach czy placu zabaw opiekowal sie dzieci i cieplo do nich mowil czego nie mozna powiedziec o matce ktora szarpala coreczka , krzyczala a malutki jak krzyczal w nieboglosy i to juz bardzo dlugo to w ogole nie zwracala... rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Prosze sie nie podszywac pod sasiadow bo to nie prawda ! ! Jak tak mozna ! Skandal !

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       ~Gość

                       To jest właśnie Polska nic nie zauważają myślę że sąd będzie sprawiedliwy i skaze tego łajdaka na dożywocie tak samo jak matkę jak można bić takie niewinne maleństwa?:( Maksymilianku śpij Aniołku malutki; (

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         ~Gość

                         matka młoda gówniara, która narodziła dzieci i ma gdzieś żeby je wychować, woli gzić się po boku.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           ~Gość

                           zabić to mało

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             ~Gość

                             skur....ny. matka współwinna!!!!

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               0
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               ~Gość

                               Masakra ludzie to jest niewyobrażalnie masakrycznie nie do przyjecia co się dzieje. Jak można tak katowac dziecko co oni było winne tego psychopaty. Takie malenstwo nawet nie może się bronić. Aż żal ściska serce gdy człowiek się dowiaduje o takim sadyzmie. Gdzie ostrzejsze kary dla takich sadystow.

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 ~Gość

                                 okropna tragedia, jak bardzo musiał cierpieć ten chłopczyk zanim zmarł, a dziewczynka będzie miała traumę na całe życie.... szkoda mi ojca dzieci bo widać, że szczerze mówi, a matka...... hmmm jaka to matka, ona nigdy nie powinna być matką i mam nadzieję, że nigdy już nią nie zostanie. Grzegorz... a Tobie życzę z całego serca aby... rozwiń

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   0
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0
                                   • zgłoś naruszenie
                                   Więcej komentarzy - rozwiń
                                   Pomoc | Zasady forum
                                   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.