20 lipca 2017 / 19:50

Szukali ratunku za wszelką cenę. "Czuję się oszukana"

Powracamy do tematu ośrodka w Piwnicznej, gdzie inżynier mechanik za duże pieniądze prowadził terapię antynowotworową specyfikiem, który - jak udowodniły badania - nie posiada właściwości terapeutycznych. Po emisji naszych reportaży, zgłosiły się do nas osoby, których bliscy przebywali w ośrodku. Co się tam działo? Jak wyglądała opieka nad chorymi? Jakie warunki zaproponowano ciężko chorym osobom, za wszelką cenę szukającym ratunku?

Ryszard K., inżynier mechanik z wykształcenia i samozwańczy znachor, od kilku lat namawia chorych, by zrezygnowali z tradycyjnych metod leczenia. W Piwnicznej Zdroju prowadził ośrodek niekonwencjonalnej terapii nowotworowej. Podawana tam chorym na nowotwór amigdalina, zwaną błędnie witaminą B17, nie ma żadnych właściwości terapeutycznych, a podana w zbyt dużych dawkach może być śmiertelna w skutkach.

Poczucie satysfakcji

W naszych reportażach udowodniliśmy, że z ośrodkiem współpracują lekarze. Decyzją prokuratury działalność ośrodka została zawieszona. Jego właściciel, Ryszard K. ma postawione zarzuty o oszustwo i narażenie pacjentów na bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia bądź życia. Mimo że większość osób, które poddały się jego terapii, już nie żyje, w rozmowie z nami Ryszard K. podkreślał, że ma sukcesy w leczeniu nowotworów.

Ryszard K. tłumaczył, że codziennie patrzy w lustro "nieraz nawet z poczuciem dużej satysfakcji". - Z tą satysfakcją właśnie są te osoby, które jeśli się zgodzą, to z panią skontaktuję. I rozumiem, że ta nasza umowa odnośnie osób, które mogą zaświadczyć o tym, że ja jednak robię coś dobrego, jest aktualna, tak? - dopytywał.

Pomimo obietnic, Ryszard K. nie skontaktował nas z ani jedną osobą, która przebywała w jego ośrodku. Jednak po naszych reportażach zgłosiło się do nas kilkoro krewnych nieżyjących już pacjentów Ryszarda K.

Lekarz bez prawa wykonywania zawodu

Mąż pani Izabeli cierpiał na raka jelita grubego. Miał jeszcze szanse na leczenie tradycyjne. Większość jego rodziny nie wie, że z niego zrezygnował, dlatego pani Izabela poprosiła nas o anonimowość.

Jak mówi, jej mąż początkowo brał pod uwagę leczenie chemioterapią, jednak zmienił zdanie po rozmowie z lekarzem w ośrodku w Piwnicznej. - Później się dowiedziałam, że to był lekarz, który już nie miał prawa wykonywania zawodu - mówi pani Izabela. Lekarz, o którym mówi pani Izabela to nieżyjący już Zbigniew K - pediatra bez uprawnień do wykonywania zawodu.

- Mąż zaznaczył ewidentnie, że nie życzy sobie odwiedzin w tym ośrodku. Mnie się to wszystko nie podobało. Po prostu wsiadłam w auto i pojechałam tam - opowiada pani Izabela i dodaje: - Mąż nie mógł chodzić z wycieńczenia, praktycznie cały czas leżał. Nie jadł. Nie jadł i nikt na to nie zwrócił uwagi. Doprowadziło to do tego, że był wycieńczony, zagłodzony wręcz.

Jak wspomina, poprosiła o wykaz leków, które mąż otrzymał w ośrodku. Listę miała dostać wieczorem. - Weszłam wieczorem do góry, do pokoju, w którym przebywał pseudolekarz. Zapukałam. Po czym usłyszałam: "Wlazł" - relacjonuje pani Izabela. - Rozejrzałam się po pokoju, w którym było nieposłane łóżko, porozkładane leki, nie w pudełkach, część było pootwieranych. Odpady medyczne, kroplówki zużyte, igły, to leżało na podłodze. Weszłam do następnego pomieszczenia, nie wiedziałam, że tam jest toaleta. On siedział z opuszczonymi spodniami na toalecie, był pijany w sztok. Wstał, nie zakładając tych spodni, zobaczyłam go, jak go pan Bóg stworzył, spojrzał na mnie i tylko się zapytał, właśnie takim bełkotem: "Czego?" - wspomina.

- Wystraszyłam się i pobiegłam natychmiast do męża. Opowiedziałam mu o tym i wtedy zaczął mi wierzyć, że coś jest nie tak - mówi pani Izabela.

"Byliśmy przejęci chorobą"

Mąż Mirosławy Antczak, kolejnej osoby, która się do nas zgłosiła, zbyt późno dowiedział się o nowotworze. - Byliśmy wszyscy tak przejęci chorobą męża, że nic do nas nie docierało - przyznaje w rozmowie z dziennikarką UWAGI! Mirosława Antczak.

Rak zagnieździł się w wątrobie, płucach i kręgosłupie mężczyzny. Było za późno na chemioterapię. Informacje o ośrodku Ryszarda K. rodzina znalazła w sieci. Pomimo ciężkiego, nierokującego stanu chorego, K. nie wahał się wyciągnąć do rodziny pani Mirosławy ręki po pieniądze. Koszt trzytygodniowego pobytu w ośrodku waha się od 9 do 13 tysięcy.

- Syn się z nim umówił, i [Ryszard K.] nas poprowadził pod tę przychodnię, gdzie ten lekarz był - wspomina pani Mirosława. Medyk, o którym mówi pani Mirosława, to znany nowosądecki kardiolog Stanisław M.

W rozmowie z naszą dziennikarką doktor M. starał się zaprzeczyć swojej współpracy z ośrodkiem inżyniera mechanika.

- Ja pacjenta przyjmuję, w sensie, badam. Sposobem lekarskim. Ja nie wnikam w to, co jest między pacjentem a panem K.

Jak się jednak okazuje, doktor M. osobiście wypisuje dawki amigdaliny, które ma brać pacjent. Jego podpis i pieczątka znajdują się na karcie zleceń lekarskich męża pani Mirosławy z ośrodka Ryszarda K.

Brak opieki

Co więcej, zarówno pani Mirosława, jak i pani Izabela w rozmowie z dziennikarką UWAGI! wspominają, że przy wizytach w ośrodku w Piwnicznej nie widziały ani wyspecjalizowanego sprzętu medycznego, ani sztabu wykwalifikowanych lekarzy. - Ci ludzie byli zdani sami na siebie. Gdyby nie rodzina, która czasami ich odwiedzała, oni by mogli tam umrzeć w tych łóżkach i nikt by tego nie zauważył - mówi pani Izabela.

- Pielęgniarka przyjeżdżała na godzinę czy dwie. Na tym się kończyła jej obecność w ośrodku. A w godzinach nocnych praktycznie każdy był zdany na siebie. Mieliśmy powiedziane, że gdyby się coś działo, to dzwonić na pogotowie - mów pani Mirosława.

I takie liczne wezwania karetek pogotowia faktycznie miały miejsce. Potwierdzają to nagrania.

Po emisji naszych reportaży Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej podjął działania wobec lekarzy współpracujących z ośrodkiem.

- Postępowanie zostało wszczęte dlatego, że istnieje możliwość popełnienia przewinienia zawodowego przez niektórych kolegów. Przewinienia, które narusza art. 57 kodeksu etyki lekarskiej, który nie pozwala na to, aby kierować, rekomendować terapie, które nie są oparte o aktualną wiedzę medyczną - mówi Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

"Żałował, że stracił czas"

Pani Izabela zabrała męża z ośrodka do szpitala. Mąż pani Mirosławy także czuł się coraz gorzej. Po dwóch tygodniach pobytu w Piwnicznej, zażądał powrotu do domu. Obaj już nie żyją.

- Z końcem roku usiedliśmy razem, porozmawialiśmy i mąż powiedział, że za późno. Sam powiedział, że obawia się, że jest wszystko już po prostu za późno - mówi pani Izabela. - Żałował, że stracił czas, który mógł mieć - dodaje.

- Wiem, że to już było tak zaawansowane stadium, że leki normalne by może nie pomogły, ale nie byłabym oszukana - mówi pani Mirosława.

Przypomnijmy, że Ryszardowi K. grozi do 12 lat więzienia. Prokuratorskie śledztwo nie jest jeszcze zakończone i być może obejmie kolejne osoby. Swoim trybem będzie się toczyć postępowanie przed Rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej. Lekarzom, którzy współpracowali ze znachorem grozi nawet utrata praw do wykonywania zawodu.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

moj tata tez tam byl ,,,,lekarze kazali mi go zostawic w hospicjum dawali mu 2 miesiace zycia i mowili ze bez morfiny bedzie cierpial,,po 3 tygodniach terapii witamina b 17 wrocil do domu w dobrym stanie pracujac w ogrodzie i szokujac lekarzy w Rzeszowie nagla poprawa

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Potrafię zrozumieć ludzi ciężko chorych i ich rodziny, że w momencie gdy znajdą się pod ścianą, chwytają się wszystkiego, choćby to była najbardziej nielogiczna rzecz. Ale nie rozumiem dlaczego organy ścigania latami pozwalają na wyłudzanie pieniędzy, oszustom żerującym na ludzkich emocjach.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Witam
     Wykryto u mnie guza mózgu prawego płata czołowego. był to glejak, czyli nowotwór złośliwy. Po operacji usunięcia guza brano pod uwagę dalsze leczenie w postaci chemioterapii i/lub radioterapii. Rokowanie jakie było to pół roku życia. Dużo bym mogła pisać o konwencjonalnym leczeniu np. dzieci, ale dużo byłoby złego, niestety.... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Bzdura. Zobaczcie wywiad z rodzicami chłopca na NTV. Troche to inaczej wygląda.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         wystarczy posłuchać samych rodziców na NTV. Cała sytuacja wyglądała inaczej.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           Byłam, bo chciałam. Amigdalina jest w dużym stopniu skuteczna w leczeniu raka, niestety nie we wszystkich przypadkach. W moim nie pomogła, ale były ze mną osoby, którym pomogła i żyją, choć lekarze nie dawali im szans. O terapię poprosiłam sama. Nikt mi nie obiecywał gruszek na wierzbie, a wprost przeciwnie - uprzedzono że nie pomaga... rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             nie wiadomo, kto jest większym szarlatanem; naciągacze z Piwnicznej, czy konowały leczacy chemią?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               Przed 7 laty miałam zdiagnozowany nowotwór złośliwy endometrium, zażywałam bardzo duże dawki amigdaliny, zyję do dziś i jestem zdrowa!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 skuteczność chemioterapii i radioterapii w leczeniu nowotworów wynosi 2%. pacjenci leczeni konwencjonalnie umierają przeważnie nie na raka, ale na powikłania po takim "leczeniu"

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   terapie niekonwencjonalne są jaknajbardziej skuteczne, szczególnie kuracja amigdaliną, aletak jak w medycynie akademickiej mamy lekarzy i konowałów, taki tu są uzdrowiciele i szarlatani, którzy żerują na ludzkim nieszczęsciu, takich niestety nigdzie nie brak. Wsród lekarzy leczacych konwencjonalnie tez są częste przypadki nieuczciwych... rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Tez bylam nawiana na ta terapie dla sp.mamusi.Nie udalo im sie.Dzien w ktorym lekarz powiedzial mi zr mamusia odejdzie oni namawiali na leczenie b17

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       Pomoc | Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.