Czy tak powinna wyglądać ochrona środowiska?

TVN UWAGA! 224980
Nie milknie wrzawa wokół ustawy ministra Szyszki. W całym kraju piły poszły w ruch. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody stała się pretekstem do niekontrolowanej wycinki drzew, również w miejscach, których nowe przepisy nie dotyczą. - Robię tę wycinkę drzew w celu ochrony przyrody – mówi Tadeusz Mydłowski, dzierżawca terenu.

Wycięto 1000 drzew

Na początku tego roku ekipa wynajęta przez rolnika dzierżawiącego część terenu chronionego programem Natura 2000 w woj. lubuskim weszła i wycięła około tysiąca drzew. Według dokumentów i pracowników Agencji Nieruchomości Rolnych są to grunty orne, łąki i pastwiska. Tyle że przez co najmniej 30 lat ten teren nie był wykorzystywany rolniczo.

- Szacuję, że wycięto tu już dwa hektary litego drzewostanu. Może tu być wycięte nawet około tysiąca drzew. Była tutaj widziana kania ruda, tutaj było słychać puchacza, są tutaj widywane zimorodki. To są wszystko ptaki chronione. Od czasów wojny było to też miejsce lęgowe żurawi. W tej chwili całe to siedlisko jest zrujnowane – mówi Adam Kloc, mieszkaniec okolicy.

W zeszłym roku kosztowałoby to ponad 20 milionów złotych

Dzierżawca już rok temu starał się w urzędzie gminy o zgodę na wycinkę. Nie wydano jej, ponieważ inwentaryzacja przeprowadzona przez urzędników wykazała, że nie chodzi o usunięcie kilkunastu samosiewów, jak twierdził, a o wycinkę ponad 10 tysięcy drzew. Opłata, jaką rolnik musiałby wnieść, wyniosłaby ponad 20 milionów złotych.

- Z naszej decyzji wynikało, że za drzewa trzeba byłoby zapłacić 12 910 382 złotych. A za usunięcie krzewów 8 342 070 złotych – mówi Cezary Sadrakuła, burmistrz Sławy Śląskiej.

Czy to ochrona przyrody?

Obszar ten jest chroniony programem Natura 2000, żyją tu bobry, żurawie i wiele innych chronionych gatunków. Rolnika obowiązuje ustawa o ochronie przyrody i inne przepisy, zgodnie z którymi wycinkę powinien uzgodnić z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, czego nie zrobił. Ojciec dzierżawcy twierdzi, że nie musiał, bo przepisy się zmieniły.

- Zakładajmy, że jestem filantropem, mam tyle pieniędzy, że chcę tam coś zrobić dla przyrody. Ja zrobiłem tę wycinkę drzew w celu ochrony przyrody. Nie uzyskałem zgody urzędu gminy, ale prawo się zmieniło. Ja uważam, że miałem prawo wycinać te drzewa – tłumaczy swoje postępowanie Tadeusz Mydłowski.

Tereny należą do skarbu państwa. Zarządza nimi Agencja Nieruchomości Rolnych. Dlaczego Agencja nie zareagowała na wycinkę drzew? Zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienia dotyczące tej dzierżawy. Ku naszemu zdziwieniu na spotkaniu pracownik agencji wystąpił z radcą prawnym, który całą rozmowę rejestrował. Tuż przed emisją pracownik Agencji nie zgodził się jednak na publikację swojej wypowiedzi, zarzucając nam nierzetelność i fałszywe przedstawianie sprawy. Chcieliśmy wiedzieć tylko, dlaczego pracownicy agencji widzieli w tym terenie pola uprawne, dlaczego teren w ogóle oddano w dzierżawę i nie podjęto prób jego ochrony.

Wystarczyło przeklasyfikować ten teren

Zalecenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska są jednoznaczne: wycinka na obszarze objętym programem Natura 2000 wymaga osobnej zgody. Dodatkowo obok terenów przeznaczonych do wycinki jest użytek ekologiczny Myszkowskie Bagno i zdaniem przyrodników cały ten teren należy chronić szczególnie.

- Tam już właściwie od lat 80-tych było robione rozpoznanie przyrodnicze. Botanicy wykazali tam wiele cennych gatunków roślin. To, że ANR twierdzi, że są to grunty rolne, to jest zaszłość sprzed 50 lat, gdzie według ewidencji gruntów ten grunt jest użytkiem rolnym. Natomiast stan faktyczny jest taki, że to już jest właściwie las. Wystarczyło przeklasyfikować i wtedy mielibyśmy stan faktyczny na gruncie. A teraz mamy sytuację, że w wyniku wycinki nastąpiła degradacja cennego ekosystemu – mówi dr Marek Maciantowski, prezes Stowarzyszenia Lubuski Park Krajobrazowy.

Organizacje ochrony przyrody zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura wstrzymała dalszą wycinkę. Wartość drewna pozyskanego z całego terenu leśnicy oszacowali ma około trzysta tysięcy złotych.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Niebezpieczna moda zbiera śmiertelne żniwo. „Po podgrzaniu uwalnia się chlor”

Niebezpieczna moda zbiera śmiertelne żniwo. „Po podgrzaniu uwalnia się chlor”

Zamówili meble i zaczęły się problemy. „Pani A. zapłaci, żeby ten program nie był emitowany”

Zamówili meble i zaczęły się problemy. „Pani A. zapłaci, żeby ten program nie był emitowany”

Czy panią Martę można było uratować? „Nawet nie włączyli sygnałów w karetce”

Czy panią Martę można było uratować? „Nawet nie włączyli sygnałów w karetce”

Miał ponad 3 promile alkoholu i kierował autem. Świadkowie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Miał ponad 3 promile alkoholu i kierował autem. Świadkowie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Piekło 5-letniego Piotrusia. „Biła go po twarzy i szarpała”

Piekło 5-letniego Piotrusia. „Biła go po twarzy i szarpała”

Po czterech latach odzyskała córkę. „Sprawiedliwość wygrała”

Po czterech latach odzyskała córkę. „Sprawiedliwość wygrała”

Oceń stan szkolnej toalety, pobierz dokument!

Oceń stan szkolnej toalety, pobierz dokument!